پیام خراسان

آخرين مطالب

رشته‌های دانشگاهی رایگان معرفی می‌شوند علمي

رشته‌های دانشگاهی رایگان معرفی می‌شوند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر گروه شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانشگاه فردوسی مشهد از برگزاری همایش‌های ‌رایگان معرفی رشته‌های دانشگاهی برای کنکوری‌ها در دانشگاه فردوسی خبر داد.
دکتر علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان با بیان اینکه «همایش‌های رایگان معرفی رشته‌های دانشگاهی با عنوان همایش دانش‌آموزی شهاب در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود»، اظهار کرد: معاونت آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین گروه شهاب که زیر مجموعه آن است قصد دارند در راستای نقش دانشگاه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی این همایش را برگزار کنند و هدف اصلی همایش ایجاد فضای مناسب برای دادن اطلاعات مفید و ایجاد یک انتخاب آگاهانه برای دانش‌آموزان و داوطلبان آزمون سراسری نسبت به رشته‌های دانشگاهی است.
وی با بیان اینکه «این همایش در سال‌های گذشته هم برگزار شده و خوشبختانه بازخوردهای مناسبی را دریافت کردیم»، افزود: هدف از برگزاری همایش شهاب این است که وقتی داوطلبان آزمون سراسری، رشته‌های دانشگاهی را با دقت و با اطلاعات کامل بشناسند، قطعا در انتخاب رشته تاثیرگذار خواهد بود. همچنین آینده تحصیلی و شغلی آن‌ها می‌تواند تحت تاثیر این انتخاب درست قرار گیرد.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: این همایش به صورتی انجام می‌شود که به طبع رشته‌های مختلفی که وجود دارد در سالن‌ها و آمفی تئاترهای دانشکده‌ها به مدت یک هفته برگزار می‌شود و در این برنامه اساتید برجسته دانشگاه مطابق با رشته تخصصی خودشان آن رشته مورد نظر را برای دانش‌آموزان توضیح می‌دهند. همچنین اساتید در مورد آینده شغلی و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعلی که در راستای ادامه تحصیل وجود دارد برای دانش‌آموزان صحبت می‌کنند.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه سخنرانی‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که در انتهای آن، بحث پرسش و پاسخ داشته باشیم قطعا داوطلبان و دانش‌آموزانی که در این همایش شرکت می‌کنند سوالات خود را از اساتید بپرسند و اطلاعاتی را که لازم دارند به دست آورند.
50 رشته در همایش‌های شهاب معرفی می‌شوند
سلیمی بیان کرد: همایش دانش‌آموزی سال گذشته که به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، حدود 2000 دانش‌آموز در این همایش شرکت کردند که در مجموع 23 رشته تحصیلی، توسط اساتید برجسته دانشگاه توضیح داده شد. با توجه به استقبالی که سال گذشته انجام شد، امسال تعداد رشته‌های تحصیلی به بیش از 50 رشته افزایش پیدا کرده و حدود 60 نفر از اساتید دانشگاه در سخنرانی‌ها حاضر خواهند بود و رشته‌های تحصیلی را توضیح خواهند داد.
حضور مشاوران در همایش‌ها برای پاسخ‌گویی به سوالات
وی خاطر نشان کرد: همچنین تفاهم‌نامه‌ای با مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده که حدود هشت نفر از کارشناسان این مجموعه در طی سخنرانی‌ها در دانشکده‌های مختلف حضور خواهند داشت و به دانش‌آموزان و داوطلبان در مورد انتخاب رشته ارائه می‌کنند. همان‌طور که گفته شد سال گذشته میزبان حدود 2 هزار دانش‌آموز در5 دانشکده بودیم اما امسال 10 دانشکده میزبان دانش‌آموزان خواهند بود. ما پیش‌بینی می‌کنیم که در مدت یک هفته بتوانیم میزبان حدود 4 هزار نفر از دانش‌آموزان و داوطلبان باشیم.
مدیر گروه شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: نکته‌ای که در این همایش وجود دارد و ما در اطلاع‌رسانی خودمان بر آن تاکید کردیم این است که شرکت در این همایش برای دانش‌آموزان و داوطلبان رایگان است و هیچ هزینه‌ای اخذ نمی‌شود. دانش‌آموزان حدود 30دقیقه قبل از هر برنامه که فهرست آن را در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردیم، حضور و فرم‌های ثبت نام را تکمیل می‌کنند و بعد از آن در سالن‌های سخنرانی حاضر می‌شوند و از سخنرانی‌ها استفاده می‌کنند.
وی اظهار کرد: لازم به ذکر است که امکان ثبت‌نام گروهی وجود دارد که راهکار آن را به مدارس اعلام کردیم و از طریق ایمیل می‌توانند درخواست خودشان را همراه با اطلاعات مدرسه برای ما ارسال کنند، فرم‌های ثبت نام به مدارس ارسال می‌شود و آن‌ها می‌توانند دانش‌آموزان خودشان را ثبت نام و در روز همایش حضور پیدا کنند. حضور به صورت شخصی و یا گروهی بلامانع است و دانش‌آموزان می‌توانند در هر حالتی حضور داشته باشند.
منفعت دانشگاه از برگزاری همایش انتخاب رشته، دراز مدت اس ت
سلیمی خاطر نشان کرد: منافعی که دانشگاه‌ها از برگزاری این‌گونه همایش‌ها به دست می‌آورند، منافع درازمدت و بلند مدت است و ما بر این باوریم اگر دانش‌آموزان بتوانند در مرحله انتخاب رشته این کار را با دقت کامل انجام دهند و براساس نیازسنجی خودشان و توانمندی‌هایی که دارند اطلاعاتی از رشته مورد نظر و آینده تحصیلی خودشان به دست ‌آورند قطعا حضور این دانش‌آموزان و بعد که به دانشجویان در دانشگاه تبدیل می‌شوند بسیار موثر خواهد بود چراکه آن‌ها انگیزه کافی را کسب کردند و این موضوع می‌تواند در روند رشد تحصیلی آن‌ها موثر باشد.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: برگزاری این گونه همایش‌ها مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها است و ما می‌خواهیم که با این آگاهی بخشی به دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها کمک کنیم که در آینده شاهد نسل بسیار هدفمندی در رشته‌های تحصیلی باشیم و امیدواریم این منافع برای جامعه کشور و تمامی سیستم آموزشی خودش را نشان دهد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield