پیام خراسان

آخرين مطالب

سیاه تر از سفید! اجتماعي

سیاه تر از سفید!
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در جملاتشان همدیگر را هم‌خانه خطاب کرده و می‌گویند: اینجا همه‌چیز شراکتی است، یک‌جورهایی سعی می‌کنند معامله پایاپای باشد؛ به قول مرد جوان برد - برد و من در دفترچه‌ام می‌نویسم: دو سر باخت!
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، «مجبور نیستم میلیون‌ها تومان خرج هزینه زندگی و جهیزیه بدهم و تازه زندگی را آغاز کنم که انتهایش طلاق است بلکه به‌جای آن خیلی راحت و آسوده باکسی که دوستش دارم زیر یک سقف زندگی می‌کنم هر وقت هم‌ دلم نخواست می‌گویم خداحافظ.»
افرادی که این هم باشی را دارند از آن با ترس ولرز به عنوان ازدواج سفید یاد می کنند اما همین احتیاط و ترس خودش به‌اندازه کافی نشان می‌دهد که نمی‌شود نام این ارتباط را «ازدواج» گذاشت؛ چیزی که هنوز برایش در فرهنگ ایرانی - اسلامی نام و نشانی پیدا نشده است. این واژه وارداتی و این فرهنگِ غربی همخانه بودن نه «ازدواج» است و نه «سفید» چون هیچ ازدواج قانونی و شرعی شکل نمی‌گیرد و ثبت نمی‌شود و پایان این سبک زندگی مجردی هم آسیب‌های جدی فرهنگی و اجتماعی است که بیشتر سیاه است تا سفید.
در ازدواج سفید مسئولیت پذیری وجود ندارد
یکی از آقایان بجنوردی که تجربه ازدواج سفید را داشته در گفت و گو با ایسنا، گفت: بیشتر افرادی که به سمت و سوی ازدواج سفید می روند افرادی هستند که زمینه ازدواج رسمی برای آن ها بنا به علل مختلف فراهم نبوده است.
وی با اشاره به اینکه با وجود اینکه مزدوج بوده ازدواج سفید را نیز داشته است، افزود: متاسفانه جامعه دیدگاه بدی نسبت به مردانی که برای بار دوم و یا سوم می خواهند به صورت رسمی ازدواج کنند، دارد و همین امر سبب شده تا برخی از مردها به سوی ازدواج سفید متمایل شوند.
وی ادامه داد: بسیاری از افراد به مردی که برای بار دوم ازدواج کرده را با دست نشان می دهند و تا ماه ها از وی با بدی یاد می کنند.
وی اظهار کرد: تعدادی از افراد به دلیل مباحث مالی و برخی از افراد نیز به علت مباحث عاطفی تصمیم بر ازدواج سفید(با هم باشی) می کنند.
وی با بیان اینکه در ازدواج سفید هر شخص برای خود کار و هزینه می کند، توضیح داد: در این ازدواج چیزی که وجود ندارد مسئولیت است در نتیجه تاکیدی بر تامین هزینه های زندگی از سوی مرد وجود ندارد و هزینه کرد پول در این زندگی از سوی خانم و یا آقا دلبخواهی است.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر توقع برخی از خانم ها به لحاظ پوشش، خوراک، مسافرت و ... آنقدر بالا رفته که افراد نمی تواند با شخص دیگری به صورت رسمی ازدواج کنند بنابراین برای اینکه پولی هزینه نکنند، نوع زندگی باهم باشی را دارند.
افسردگی از آسیب های ازدواج سفید
دکتر علیرضا زارعی مدیر مرکز مشاوره تخصصی خانواده نواندیش در بجنورد در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: ازدواج سفید موضوعی است که در ایران رسمی و پذیرفته شده نیست.
وی با اشاره به اینکه ازدواج سفید آسیب های مختلفی را به همراه دارد، افزود: زمانیکه مرد و یا زن بعد از پایان دوره با هم باشی، اقدام به ازدواج رسمی با افراد دیگه کنند ممکن است برای همیشه به طرف مقابل خود شک داشته باشند و بدبینی در آن ها وجود داشته باشد که شاید وی نیز این راه را در گذشته رفته باشد.
زارعی ادامه داد: افسردگی از دیگر آسیب های این نوع از ازدواج است چراکه همیشه این ترس وجود دارد که شاید این پشتیبان را از دست دهد.
وی اظهار کرد: ترس از بچه دار شدن از دیگر پیامدهای این نوع از باهم باشی است چراکه بچه های حاصل از این ارتباط هیچ جایگاه و پشتیبانی در جامعه نخواهند داشت.
وی تنوع طلبی زن و یا مرد را یکی دیگر از علل انجام ازدواج سفید
محمد علی روحانی معاون پیش گیری دادستان بجنورد در ادامه گفت و گو با ایسنا، گفت: متاسفانه یکی از عواملی که موجب شده تا ازدواج سفید در جامعه رواج پیدا کند ارتباط های خارج از عرف میان دختر و پسر و یا زن و مرد است.
وی افزود: از سوی دیگر برخی از دختر و پسرها قبل از ازدواج با یکدیگر دوستی هایی داشته که بعد از ازدواج همین رابطه های قبل از ازدواج موجب شده تا بین آن ها بی اعتمادی به وجود آید و ایجاد بی اعتمادی در بین زوجین موجب سرد شدن روابط بین آن ها می شود.
روحانی ادامه داد: در بسیاری از موارد روابط سرد میان زن و شوهر موجب می شود تا مرد با یک زن دیگر و زن با مرد دیگری به صورت پنهانی ارتباط برقرار کنند و ارتباط باهم باشی میان آن ها به وجود آید.
وی تنوع طلبی زن و یا مرد را یکی دیگر از علل انجام ازدواج سفید در میان برخی از زوجین و یا دختر و پسرها اعلام و اظهار کرد: عدم رفع نیازهای عاطفی و جنسی زوجین از دیگر عوامل بروز این مشکل است که موجب می شود تا فرد برای رفع نیازهای عاطفی و یا جنسی خود به این سو گرایش یپدا کند.
به گفته این مقام مسئول عدم تامین مالی از سوی فرد از دیگر عواملی است که موجب می شود تا فرد تن به ازدواجی دهد که باید به صورت مخفی و موقت باشد.
وی در پاسخ به این سوال که برخی از مردها بر این امر معتقد هستند از آنجاییکه دین اسلام به آن ها اجازه داده که می توانند چند زن را به همسری برگزینند به همین علت در صورت عدم امکان ازدواج رسمی مجدد می توانند به صورت غیر رسمی ازدواج کنند؟ گفت: خداوند در دین اسلام بیان کرده که مرد می تواند در صورتی که بتواند میان زوجین عدالت برقرار کند تا چهار همسر را برگزیند و در ادامه فرموده است از آنجاییکه نمی تواند عدالت را برقرار کند باید یک زن را انتخاب کند و این امر نشان دهنده آن است که گرمی خانواده ها به یک همسری است، نه به دو همسری و چند همسری.
معاون پیش گیری دادستان بجنورد افزود: از سوی دیگر در دین اسلام به افرادی اجازه داده شده که می توانند با زنی به صورت صیغه ای محرم شود که توانایی زندگی دائم را به علت عدم توانایی مالی نداشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: مردها به خوبی می دانند این باور که دین اسلام به تمامی آن ها در هر صورت اجازه داده تا چندین زن را به همسری برگزینند، اشتباه است اما برای اینکه به هدف خود برسند این باور اشتباه را بیان می کنند.
وی با تاکید بر اینکه ازدواج سفید توسط یکی از زوجین موجب ضربه به بنیان خانواده وارد می کند، تصریح کرد: ازدواج سفید تبعاتی همچون سردی زوج با یکدیگر همچنین موجب ایجاد سردی میان فرزندان و والدین می شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گفتمان‌های ارزشی در محیط دانشگاه گسترش یابد

پیش‌ بینی بارش برف و باران تا روز سه‌ شنبه

عروسی‌ خون در سقز، عزای عمومی در کردستان

بنیاد شهید: کشته‌ شدگان آبان شهید هستند

خودکشی دو دختر در ایستگاه متروی شهرری

تصاویر جدید از صحنه‌ تیراندازی خونبار افسریه

فوری: تیراندازی در افسریه تهران؛ فعلا یک کشته

کاهش 55 درصدی مراکز پسماند استان خراسان رضوی

بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس آثار هنرمندان ما را جذب می‌کنند

تلفات توزیع برق در خراسان جنوبی؛ کمتر از میانگین کشوری

فعالیت 2000 صنعتگر در درمیان خراسان جنوبی

1400 میلیارد تومان برای طرح‌های توزیع نیروی برق در کشور اختصاص می‌یابد/ هوشمندسازی مشترکان

احیای 2500 هکتار از اراضی خراسان جنوبی با مشارکت بنیاد برکت

هر 18 ثانیه یک زن در جهان مورد آزار قرار می‌گیرد

فقر و تخریب محیط زیست، مهمترین تهدیدهای زندگی شهری است

سهم 42 درصدی زنان مشهدی از شکایت‌ها

درآمدزایی باید پایدار باشد/ساخت‌وساز روزی به پایان می‌رسد

توزیع نابرابر امکانات، تهی‌دستی زنان را بازتولید می‌‎کند

واکسن آنفلوانزا کمیاب، مردم در هول و احتکار

وکیل مستقل، از لوازم یک دادرسی عادلانه است

حمله بزرگ ملخ‌ ها به ایران تا 3 روز آینده

توسعه صنعت خراسان جنوبی در گرو تأمین و تکمیل زیرساخت‌ها

احیای راه‌های شریانی حیاتی خراسان جنوبی با تزریق اعتبارات

هلاکت عامل شهادت 13 پلیس در کرمان

قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج

نگاه منفی به سرمایه‌گذاری وجود دارد/شهرداری باید به اهداف و پیمان‌های خود پایبند باشد

روزانه در مشهد 2 هزار تن زباله تولید می‌شود/کاهش 55 درصدی مراکز پسماند استان

فعالیت 2 هزار صنعتگر در درمیان

شهرها در معرض اتهام همیشگی شهرفروشی هستند

استفاده مفرط از صفحات نمایشی از دوران کودکی آغاز می‌شود

ضرورت ترویج و توسعه فرهنگ خودامدادی و داوطلبی در جامعه

درخشش معلولان خراسان جنوبی در دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان کشور

توقیف 3 دستگاه خودروی حامل 51 راس دام قاچاق در نهبندان

تردد بیش از 30  هزار نفر مسافر در پایانه مرزی ماهیرود

سقوط پل عابرپیاده در صدمتری مشهد/ 2 زن و 5 مرد مصدوم شدند

امنیت سرمایه مؤثرترین مؤلفه در جذب سرمایه‌گذار خارجی است

هدف از برگزاری نمایشگاه، انعقاد تفاهم‌نامه‌ در پروژه‌های غیرساختمانی است

امنیت سرمایه موثرترین مؤلفه در جذب سرمایه‌گذار خارجی است

حضور 5 غرفه از سرایان در چهارمین نمایشگاه میراث فرهنگی

فعالیت 230 کارگاه پارچه بافی و سنگ‌های قیمتی در خوسف

وقتی هنر ایرانی در ایران جایگاهی ندارد

بانک جامع آثار و اطلاعات رضوی تا یک سال آینده به بهره برداری می‌رسد

بهره‌گیری از توان سمن‌ها و بخش خصوصی در برگزاری جشنواره‌های هنری

38 هزار لیتر سوخت قاچاق در مشهد کشف شد

بارش باران در خراسان رضوی از عصر امروز آغاز می‌شود

آلودگی هوای مشهد ناشی از تغییر اقلیم و عوامل منطقه‌ای است

آلودگی هوای مشهد 9 روزه شد

کمیته راهبردی طرح مسکن محرومین

تشکیل جلسه شورای خیرین سلامت شهرستان سربیشه

کسب مقام انجمن برتر توسط انجمن کتابخانه های شهرستان بشرویه در بیست و هفتمین دوره هفته کتاب