پیام خراسان

آخرين مطالب

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب مقالات

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- کتاب "زن آقا " خاطرات اولین سفر تبلیغی طلبه جوان به تبریز است که بنا به گفته نویسنده مشهدی قرار بود در قالب ثبت خاطره نگاشته شود اما در ادامه کار به صورت سفرنامه به رشته تحریر درآمد، سفرنامه ای که در آن خاطرات زن و شوهر جوان طلبه ای که به همراه فرزندشان در اولین سفر تبلیغی به استان فارس سفر کرده بودند، مکتوب شده است.
در بخشی از این کتاب به جادو و خرافات اشاره و روایت شده است: "ظهر بود. قبل از نماز در زدند. پیرزن آبله رویی بود. گیس‌ های حنا بسته‌ اش را از وسط باز کرده بود. جثه درشتی داشت. چادرش را به گردن بسته و یک آفتابه روی دوش گرفته بود. فهمیدن حرف هایش از بقیه راحت تر بود. واضح و کم لهجه صحبت می‌ کرد. جلو در می‌ خواست دستم را ببوسد که اجازه ندادم. اخم هایش را کشید توی هم و گفت حتما توی گوش سیدعلی باد رفته یا بهش بو خورده و یک سری تشخیص‌ هایی که ازش سر در نمی‌آوردم. آفتابه را داد دستم و گفت: این کریشکه! بچه را می‌ بری حمام. خوب سر و بدنش رو می‌شوری. آخرِ کار این آفتابه رو می ریزی روی تمام بدنش. فهمیدی؟
اسمش چقدر هندی بود. و هند چقدر به جادو و اینجور خرافات نزدیک. لابد یک جوری آن محلول به جادو و جنبل مرتبط بود. توی آفتابه را نگاه کردم. آبِ سیاهی لب پَر می‌زد. بوی عجیب و تلخی داشت. ترکیب پودر بال مگس با استخوان مارمولک آفریقایی و خون پشه!؟ تصورش هم چندش آور بود "
این کتاب روایتگر 32 برش داستانی از این سفر تبلیغاتی سی روزه در رمضان سال 96  است که بنا به اذعان نویسنده، سعی شده در این کتاب زندگی واقعی طلاب روایت شود.
زهرا کاردانی نویسنده کتاب "زن آقا" در خصوص کتابش گفت : با توجه به علاقه ای که به ثبت خاطرات و نگارش داستانهای کوتاه داشتم، در اولین سفر تبلیغی که به همراه همسر طلبه ام به یکی از روستاهای استان فارس رفته بودم، به ثبت خاطرات این سفر پرداختم.
وی افزود: ساکنان روستا بسیار اهل خرافات و جادو بودند لذا در خصوص همین خرافات اختلاف نظرهایی با آنها داشتم که بخشی از این خرافات در این کتاب نیز آمده است.
وی اظهار داشت: از آنجا که همواره در خصوص زندگی طلبه ها نظراتی به دور از واقعیت و با افراط و تفریط در جامعه وجود دارد در این کتاب سعی کرده ام روایت واقعی از زندگی طلاب را به مردم و خوانندگان عرضه کنم.
کتاب "زن آقا" اولین اثر مکتوب زهرا کاردانی است که در 140 صفحه با شمارگان 2500 جلد از سوی انتشارات "سوره مهر" منشر شده و با قیمت 180 هزار ریال به فروش می رسد.
این کتاب اسفند ماه 97 منتشر شده و به چاپ نهم رسیده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield