پیام خراسان

آخرين مطالب

روایت سرپرست وزارت آموزش و پرورش از سه کلیدواژه «کره مذاب»، «قنات» و «مدد» اجتماعي

روایت سرپرست وزارت آموزش و پرورش از سه کلیدواژه «کره مذاب»، «قنات» و «مدد»
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: واژه «قنات» شامل قرآن، نماز، امام‌شناسی و عترت و همچنین توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بوده که به عنوان فرهنگ رضوی، کلیدواژه حرکت ما برای عرصه تعلیم و تربیت دینی است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید‌جواد حسینی امروز در مراسم اختتامیه سی‌و‌هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان برگزیده سراسر کشور در تالار قدس حرم مطهر رضوی در خصوص محور‌های سخنان خود گفت: به مناسبت سه موضوع مهم شامل شرکت مکانی، موضوع شرکت و جریان فرهنگی برای شرکت‌کنندگان در این مسابقات به شرح سه کلیدواژه کره‌ مذاب، قنات و مدد خواهم پرداخت.
وی ادامه داد: ما امروز در آستان و استان ملک پاسبان حضرت امام ثامن ضامن شرف حضور داریم؛ تمامی محصول امامت از فرهنگ رضوی نشات گرفته وتمام ثمرات و برکات یک زندگی سالم در این فرهنگ نهفته است. در علم جامعه‌شناسی زمانی که به بررسی فرهنگ‌ها پرداخته می‌شود، کلیدواژه‌ای به نام «کره‌ مذاب» مطرح می‌شود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد: در فرهنگ‌شناسی کره مذاب به معنای مکان‌های جغرافیایی و فرهنگی است که قدرت انتشار فرهنگ و فضائل اخلاقی را مانند یک کره مذاب و بسیار پرحرارت دارد که این حرارت و عناصر فرهنگی آن‌قدر قوی است که توانایی سوزاندن تمام رذائل را در درون خود دارد؛ بنابراین این مرقد مطهر رضوی با وجود این امام مهربان یک کره مذاب محسوب می‌گردد.
حسینی بیان کرد: در سال 2017 در همین مکان و در حضور خبرگزاری‌های جهان اسلام پیرامون کره مذاب عنوان کردم شما به عنوان خبرگزاری‌های اتحادیه جهان اسلام باید این کره مذاب را کانون انتشار فضائل بدانید؛ وجود امام رضا (ع)، ائمه اطهار و فرهنگ رضوی آن‌چنان حرارتی از فضائل، اعمال و اخلاق انسانی را درون خود دارد که شما باید این فضائل و حرارت آن را در جهان بگسترانید و از این طریق انتشاردهنده فضائل باشید؛ بنابراین شما به‌عنوان خبرگزاری جهان اسلام باید بدانید که کانون فرهنگ رضوی، کانون انتشار فضائل و سوزاندن رذائل نه تنها در کشور بلکه در تمام جهان اسلام است.
وی افزود: در سند تحول بنیادی به این موضوع اشاره شده که انسان‌ها باید در ساحت‌های مختلفی تحت تعلیم و تربیت قرار گیرند؛ دانش‌آموز شوند، سالم باشند، هنر‌مند بار آیند، اقتصادی فکر کنند همچنین اخلاق، تدین و اعتقاد آنان نیز بارور شود. نظام تعلیم و تربیت باید تمامی این ساحت‌ها را مد نظر قرار دهد، اما قطعاً و یقیناً زیربنای این ساحت‌ها، ساحت اعتقادی و دینی دانش‌آموزان خواهد بود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: زمانی که به تماشای مسابقات شما مشغول بودم، تصمیم گرفتم که برای این ساحت‌ها کلیدواژه‌ای انتخاب کنم و «قنات» را مطرح کردم. این کلیدواژه از دو منظر قابل بررسی است؛ قنات از منظر لغت‌شناسی به معنای آن است که در دل زمین آبریز‌هایی شاخه‌شاخه به هم بپیوندند، سپس این پیوند‌ها در نقطه‌ای آن‌قدر آب را جمع کنند که آب از دل زمین خارج شود و در سطح تف‌دیده زمین جاری شود.
حسینی خاطرنشان کرد: واژه «قنات» به عنوان یک مربع از اضلاع قرآن، نماز، امام‌شناسی و عترت و همچنین توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تشکیل شده است؛ این مربع همان فرهنگ رضوی است که باید در دل تعلیم و تربیت جاری شود تا حیات، سعادت و سلامت را در نظام آموزش و پرورش به تعادل و تکامل جامعه تبدیل کند؛ بنابراین «قنات» کلیدواژه حرکت ما برای عرصه تعلیم و تربیت دینی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه مسابقات قرآن، نماز و عترت، حفظ قرآن کریم به خواسته مقام معظم رهبری برای تربیت 10 میلیون نفر حافظ، قرارگرفتن تفسیر موضوعی قرآن متناسب با سن و نیاز‌های دانش‌آموزان در برنامه‌ها و گسترش کمی و کیفی دارالقرآن‌ها در این عرصه هدف‌گذاری شده است. هفت میلیون دانش‌آموز در رشته‌های مختلف قرآنی از کف مدرسه چنین جریانی را آغاز می‌کنند و به مرحله‌ای می‌رسند که امروز 2 هزار دانش‌آموز دختر و پسر به این سطح از مسابقات راه یافته‌اند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد: هر فردی که به این منابع جاودانه انسان‌ساز پیوند پیدا کند پیروز است؛ نفرات اول، دوم و سوم قطعاً ارجمند خواهند بود اما تمام این هفت میلیون دانش‌آموزی که به این رودخانه حیات‌بخش پیوستند پیروز بوده و تبریک و تشویق سزاوار تمامی آن‌هاست.
حسینی بیان کرد: طی چند سال گذشته جریان مسابقات قرآن دانش آموزی به جریان مسابقات معلمان تبدیل شده است؛ این جریان از مشهد آغاز شده و امروز به مسابقات بین المللی تبدیل شده است. بیش از 63 عنوان کتاب در زمینه‌های قرآن، نماز، عترت و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت برای تمامی 12 پایه تحصیلی در آموزش و پرورش تولید محتوا شده است؛ در جریان امام شناسی در هر پایه یک امام مدنظر قرار می‌گیرد تا این جریان نیز به یک رود خروشان سازندگی تبدیل شود.
وی افزود: در شهرمشهد طرح‌هایی آغاز شد که قطعاً در ستاد شاهد و امور ایثارگران آن‌ها را کلید خواهیم زد و کشوری خواهیم کرد. یکی از این طرح‌ها شهیدپژوهی است. زمانی که به بررسی تاریخ اسلام می‌پردازیم، به اسناد زنده‌ای دست پیدا نمی‌کنیم اما برای فرهنگ ایثار و شهادت اسناد زنده‌ای داریم؛ خانواده شهدا، دوستان و هم‌سنگران آنان امروزه به صورت زنده در دسترس ما قرار دارند. ما به برکت خون شهدا به 62 هزار اثر شهیدپژوهی دست یافته‌ایم.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: استان خراسان رضوی تنها استانی است که بدون اتفاق بودجه آموزش و پرورش به 37 مرکز شاهدپژوهی دست یافته است. زمانی که در جریان راهیان نور شاهد تحول دانش‌آموزان بودیم، تمام فعالیت‌ها و هشت سال دفاع مقدس را شرح دادیم، سپس با همکاری سپاه به آنان آموزش دادیم تا تبدیل به راویان جریان ایثار و شهادت شوند.
حسینی خاطرنشان کرد:استان خراسان رضوی تنها استانی بود که دبیرخانه روایت‌گری را تاسیس کرد تا معلمان مبارز در آن به شرح تخصص‌های خود و ورایت‌گری تاریخ بپردازند. ما معتقدیم این فعالیت‌ها در توسعه فرهنگ ایثار و شهادت قابلیت کشوری شدن دارند و قطعا به عرصه عمل خواهند رسید.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جشنواره دانش و پژوهش ویژه نیروهای مسلح در خراسان جنوبی برگزار می‌شود

بودجه پژوهشی آموزش و پرورش کافی نیست

فعالیت 155 واحد پرورش شترمرغ در خراسان جنوبی

تفاهم‌نامه طرح توسعه محور شرق امضا شد

اولین مرکز خرید توافقی گل نرگس در خراسان جنوبی افتتاح شد

بودجه پژوهشی آمورزش و پرورش کافی نیست

افزایش آلاینده‌های جوی در مشهد/ ورود سامانه بارشی به استان

نجات چهار نفر از حریق منزل مسکونی در بولوار پنجتن مشهد

ماجرای رابطه نامشروع و زنی که با همکاری دو مرد، شوهرش را کشت

ترفند عجیب زن جوان برای طلاق‌ گرفتن!

مدیرعامل جدید اتوبوسرانی مشهد منصوب شد

نگرانی دولت بابت فرزندان حاصل از ازدواج سفید

آگاهی بخشی افراد در مورد بیماری ایدز با مجسمه‌ای نمادین

آوارگی سالانه 50 میلیون نفر بر اثر سیل تا پایان قرن

بارش برف و باران شش روزه در 31 استان

نبود تطابق در قیمت خرید و فروش دارو؛ چالش اصلی داروسازان خراسان شمالی

رسیدگی به اتهام 8 نفر در شهرداری پیش قلعه مانه و سملقان پایان یافت

گازگرفتگی دانش‌آموزان یک مدرسه در بجنورد

مسمومیت با گاز در زاوه جان سه نفر را گرفت

اعضای بیمار مرگ مغزی در مشهد جان 6 نفر را نجات داد

کشف مواد مخدر با دست خالی!

خواسته 10 ساله‌ای که محقق شد

ورود سامانه جدید بارشی به خراسان جنوبی/ افزایش دمای هوا

بارندگی خراسان رضوی را فرا می‌گیرد

هوای سه منطقه مشهد آلوده است

کیفیت هوای مشهد در شرایط قابل قبول است

تشکیل جلسه هیات بازرسی انتخاب شهرستان سربیشه

دیدار و نشست کاری دکتر جعفرزاده مدیر کل پزشکی قانونی استان با مهندس محمدی فرماندار شهرستان سربیشه

تعدادی از پیمانکاران دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی درخواست لغو قرارداد کرده‌اند

چهار نفر از حریق ساختمان مسکونی در مشهد نجات یافتند

مزایده‌های ثبت اسناد خراسان رضوی متمرکز شد

آغاز طرح انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی

مسئولان برای رفع فقر فرهنگی و ضعف اقتصادی تلاش کنند

انبارهای کیک‌ های مشکوک پلمب شد/ مردم نگران نباشند

شناسایی نوع قرص‌ های جاسازی شده در کیک‌ ها

اولتیماتوم وزارت بهداشت به فروشگاه‌ ها

دختر 23 ساله گمشده در سربیشه پس از 24 ساعت پیدا شد

یک قتل، یک جسد؛ دو محکومیت!!

وجود قرص در کیک و کلوچه به کرمان هم رسید

2000 عنوان مجرمانه داریم

170 هزار شغل در کمیته امداد ایجاد می‌شود

جنگ‌طلبان برای واقعیت انسان اعتباری قائل نیستند

امسال 170 هزار شغل در کمیته امداد ایجاد خواهد شد

صنف پزشکی کمترین فرار مالیاتی را دارد

کاهش ولادت ها نگران کننده است

واگیری آنفلوانزا در منازل بیش از مدارس است

اهدای عضو به 5 بیمار زندگی دوباره بخشید

آنفلوانزا تا 2 هفته آینده فروکش می‌ کند

مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار ثبت جهانی شد

آیا از خانه‌های خالی و ماشین دوم مالیات اخذ می‌شود؟