پیام خراسان

آخرين مطالب

چرا آموزش درست فرهنگ شهروندی مهم است؟ اجتماعي

چرا آموزش درست فرهنگ شهروندی مهم است؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اهمیت نحوه درست آموزش فرهنگ شهروندی را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، احسان اصولی در نطق پیش از دستور شصت‌وهشتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: بزرگ‌ترین ویژگی چند دهه‌ی گذشته تغییر پرشتاب در تمام زمینه‌هاست. شهرنشینی و پدیده‌ی شهروندی هم از این قاعده مستثنا نبوده‌اند. مهاجرت، افزایش و گسترش مرزهای شهر و تحولات سریع فناوری موضوع شهرنشینی و فرهنگ شهروندی را به یک پدیده‌ی قابل مطالعه، با ضرورت بازنگری مستمر در شهر مشهد تبدیل کرده است.
وی ادامه داد: شاید تا همین چند دهه‌ی قبل کمتر پدیده‌ای در شهر به وجود می‌آمد که نیاز داشت پیرامونش گفتمان فراگیر شکل بگیرد که در نهایت این گفتمان تبدیل به قانون، هنجار اجتماعی و یا فرهنگ عمومی شود، اما حالا چنین نیست. جهان امروز می‌طلبد که ما با نگاه به گذشته، نگرش خود را نسبت به آینده نو کنیم.
اصولی تصریح کرد: اگر چندین سال قبل، مدیرت شهری وقت مشهد اعتباری برای آموزش فرهنگ شهروندی قرار داد، درست بر مبنای همین ضرورت بود. آموزش فرهنگ شهروندی در ردیف بودجه تعریف شد تا شهر جای بهتری برای زندگی ما و فرزندانمان باشد. قرار بود آموزش مستمر، امنیت روانی شهروند را در حد مقدورات ارتقا دهد. به‌عبارت‌دیگر، آموزش فرهنگ شهروندی، ایده‌ای هوشمندانه با اجرایی ضعیف بود که تنها منابع مادی شهر را تلف می‌کرد.
وی با طرح این پرسش که «وقتی‌که از اجرای ضعیف حرف می‌زنیم، دقیقاً از چه چیزی حرف می‌زنیم؟»، خاطرنشان کرد: تا زمان روی کار آمدن مدیریت جدید در شهر، اولویت‌های آموزشی پس از مدت‌ها مطالعه و بحث تخصصی از اتاق فکر و جلسات شوراهای راهبردی به ردیف بودجه راه پیدا می‌کرد. سرفصل آموزش فرهنگ شهروندی در بودجه‌ی تمامی معاونت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه‌ی شهرداری ثبت می‌شد، در اختیار مدیران قرار می‌گرفت تا در مورد موضوعی خاص هزینه شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: خشت کج از همین مرحله است که دیوار کج آموزش فرهنگ شهروندی را ساخته است. موضوعات خاص آموزش نه دستورالعمل اجرایی شفافی همراهش بود و نه شاخص‌هایی برای انجام درست آن تعریف‌شده بود. در واقع ایده‌ی هوشمندانه‌ آموزش فرهنگ شهروندی تبدیل به غزلی شد که قابلیت تعبیر و تفسیر متعدد داشت و هر مدیری به فراخور امکانات و ذائقه‌ی شخصی دست به اقداماتی می‌زد که دایره‌ی تغییرات آن گاه از برگزاری جلسات هم‌اندیشی بود تا نصب پوستر.
وی بیان کرد: از یک سو بودجه صرف حقوق و پاداش شد و از سوی دیگر برای آموزش فرهنگ شهروندی گزارش عملکرد نوشتند. این روند سال‌ها ادامه داشت و حتی اگر اراده‌ای برای تغییر آن وجود داشت، تدبیری برای تغییر اندیشیده نشده بود.
اصولی با اشاره به اینکه «یک موضوع ساده با کارکردی بسیار پیچیده مهم‌ترین مأموریت فرهنگی مدیران شهری را عملاً به طرحی شکست‌خورده تبدیل کرده بود»، تصریح کرد: آسیب بزرگ از اینجا بود که شاخص پیامدی آموزش فرهنگ شهروندی بر انجام فعالیت متمرکز شده بود؛ اثرگذاری اولویت نداشت. 
وی ادامه داد: این آسیب به ‌خوبی در دوره‌ی جدید دیده شد و در برنامه عملیاتی 97 تا 1400 راهکاری در این جهت اندیشیده شد. در برنامه‌ی 1400 شاخص پیامدی از انجام فعالیت به تغییر رفتار شهروندان تبدیل شد. اگر قرار است ما برنامه‌ای برای آموزش شهروندان اجرا کنیم باید اثرات آن را در رفتار مردم ببینیم، چراکه صرف انجام کار به کافی نخواهد بود.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تمرکز، اصل اساسی و ضروری تغییر رفتار خواهد بود. نمی‌توان در طول یک سال موضوعات مختلف را در برنامه آموزش فرهنگ شهروندی قرار داد و انتظار داشت تغییرات معناداری در رفتار شهروندی صورت بگیرد. با همین نگرش در سال جاری مدیریت شهری بر دو رفتار تفکیک زباله از مبدأ و انضباط ترافیکی با اولویت حق تقدم عابر پیاده متمرکز شد.
وی با اشاره به آمار ترافیکی سال 1397، گفت: انضباط ترافیکی و حق تقدم عابر پیاده با جان انسان‌ها سر و کار دارد و به همین دلیل به‌عنوان کلان پروژه آموزش فرهنگ شهروندی در برنامه 1398 تعریف‌شده و می‌بایست برای موفقیت بدون در نظر گرفتن ارجح و مرجح مواردی همچون آموزش باورهای ترافیکی درست، اصلاح فضای حسی راننده و عابر، تشدید کنترل، نظارت و حضور پلیس و پلیس یاران در محیط ترافیکی، مشارکت مردمی در مناطق پایلوت در هر فاز برای اجرا و نظارت، تغییر فضای اجتماعی، آموزشی و مجازی مؤثر بر محیط ترافیکی، مقابله با سوگیری‌های شناختی و عادات زبانی نادرست در حوزه ترافیک، تحریک عواطف و هیجانات بازدارنده مد نظر قرار گرفت.
اصولی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به گزارش معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد تمامی مناطق سیزده‌گانه شهر نیاز به اصلاح هندسی، اصلاح گذرگاه، خط‌کشی عابر پیاده، تابلو و علائم، هرس درختان و نصب رفلکتور و سایر تجهیزات ترافیکی دارند.
وی اضافه کرد: کلان پروژه‌ی انضباط طرح ترافیکی اگر تنها بتواند جان یک نفر از عابران را هم نجات دهد، اهمیت بسیاری خواهد داشت. هرچند پیش‌بینی مدیران طرح، کاهشی به‌مراتب بیشتر را نشانه گرفته است. موفقیت چنین پروژه‌ای نیازمند همکاری بین بخشی و بین سازمانی در شهر خواهد بود و قدر مسلم نگاه مثبت و حمایت همه‌جانبه‌ی ما، اصحاب رسانه و تک تک شهروندان را طلب می‌کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز طرح انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی

مسئولان برای رفع فقر فرهنگی و ضعف اقتصادی تلاش کنند

انبارهای کیک‌ های مشکوک پلمب شد/ مردم نگران نباشند

شناسایی نوع قرص‌ های جاسازی شده در کیک‌ ها

اولتیماتوم وزارت بهداشت به فروشگاه‌ ها

دختر 23 ساله گمشده در سربیشه پس از 24 ساعت پیدا شد

یک قتل، یک جسد؛ دو محکومیت!!

وجود قرص در کیک و کلوچه به کرمان هم رسید

2000 عنوان مجرمانه داریم

170 هزار شغل در کمیته امداد ایجاد می‌شود

جنگ‌طلبان برای واقعیت انسان اعتباری قائل نیستند

امسال 170 هزار شغل در کمیته امداد ایجاد خواهد شد

صنف پزشکی کمترین فرار مالیاتی را دارد

کاهش ولادت ها نگران کننده است

واگیری آنفلوانزا در منازل بیش از مدارس است

اهدای عضو به 5 بیمار زندگی دوباره بخشید

آنفلوانزا تا 2 هفته آینده فروکش می‌ کند

مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار ثبت جهانی شد

آیا از خانه‌های خالی و ماشین دوم مالیات اخذ می‌شود؟

تولید 2500 مترمربع فرش دست‌باف توسط مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی

تخریب یک منزل مسکونی در بیرجند در اثر انفجار گاز/ حادثه تلفات جانی نداشت

گلایه نماینده مردم بجنورد و مانه و سملقان از وضعیت بیمارستان آشخانه

در سال 2050، به‌ازای هر 3 نفر، یک نفر کهنسال خواهیم داشت

سالانه 88 هزار زوج به جمعیت نابارور کشور اضافه می‌شوند

پرداخت روزانه 25 میلیارد تومان هزینه برای درمان بیمارانی که دخانیات مصرف می کنند

ضرورت راه‌اندازی مشاوره تلفنی مامایی

سالانه حدود 224 هزار سقط غیرقانونی‌ داریم

اجرای طرح آموزش های هنگام ازدواج در 428 مرکز کشور

استقرار 543 دستگاه سنگین و نیمه‌سنگین در جاده‌های مواصلاتی

محمدعلی نجفی باردیگر به قتل عمد محکوم شد

مراقبت‌های مامایی از سنتی به نوین در حال تغییر است

ماماها می‌توانند از 80 درصد مرگ‌های مادر-نوزادی پیشگیری کنند

تعداد فوتی‌ های حادثه آتش‌ سوزی سقز افزایش یافت

سرنوشت نوزاد رها شده در شهرضا

وضعیت آب و هوای کشور طی چهار روز آینده

اختلال در خط یک مترو تهران مسافران را معطل کرد

جامعه‌شناسی را نباید مسؤول مسائل اجتماعی بدانیم

ترخیص موتورسیکلت‌های پارکینگی با 100هزار تومان

وجود 292 پروژه مشکل‌دار در بافت پیرامونی حرم/ از ابتدا با فعالیت‌های بازرگانی شهرآرا مخالف بودم

آغاز زمستان با فعالیت 85 تیم خودرویی در جاده‌های خراسان جنوبی

راه اندازی اورژانس هوایی از نیازهای اساسی خراسان شمالی

نرخ سزارین را تا 12.5 درصد کاهش داده‌ایم

وجود 292 پروژه مشکل‌دار در بافت پیرامونی حرم/ ایمنی شهر مشهد پایین است

هوشمندسازی جمع‌آوری زباله خشک به اقتصاد خانواده‌ها کمک می‌کند

نقش مراسم سنتی کریسمس در افزایش آلودگی پلاستیک

سه راهبرد اصلی شهرداری مشهد به روایت کلائی

پاکسازی محیط‌زیست با بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا

جامعه‌شناسی را نباید مسئول مسائل اجتماعی بدانیم

مرغ‌ دزدی در اردبیل به بهانه آنفلوانزای مرغی!

122 امدادگر در 27 پایگاه در جاده‌های خراسان جنوبی امدادرسانی می‌کنند