پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز:

می‌خواهند نهاد کانون وکلا را از بین ببرند/نهاد وکالت مسیر سختی را برای استقلال پشت سر گذاشته اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: هجمه سازمان‌یافته‌ای علیه نهاد کانون وکلا به راه افتاده است. چه شده که آقایان به وضع ماده 188 و توسعه آن توجه نمی‌کنند و تلاش می‌کنند این نهاد را متلاشی و نابود کنند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عیسی امینی در همایش بررسی ضرورت بازتعریف ساختار کانون‌های وکلا که در تالار فرهنگی نور برگزار شد، اظهار کرد: هرگاه تلویزیون یا رسانه‌های دیگر را رصد می‌کنیم، دائما به نهادهای مختلف حمله می‌شود. در مجلس هم چند نفر معدود هم و غم کشور را کنار گذاشته و تماما سعی در از بین بردن نهاد کانون وکلا را دارند. این نهاد با قدمت صد ساله در مقابل چند نفر خام و بی‌تجربه قرار داده می‌شود. هجمه سازمان‌یافته‌ای علیه این نهاد به راه افتاده است. چه شده که آقایان به وضع ماده 188 و توسعه آن توجه نمی‌کنند و تلاش می‌کنند این نهاد را متلاشی و نابود کنند. تنها انحصاری که متوجه آن شدم، تخریب انحصاری این نهاد است. 
کانون وکلای 100 ساله در سال 1331 متحول شد
وی افزود: قبل از انقلاب مشروطیت دادگستری نداشتیم. اولین بار در 1291 قانون اصول محاکمات عدلیه را وضع کردیم. دو سال بعد از انقلاب مشروطیت، دادگستری را شکل دادیم. در سال 1288 وکیل دادگستری با ردا وارد سیستم می‌شود که این موضوع در قانون سیاسی مشروطیت نیامده است. در سال 1300 با فرمان احمدشاه قاجار برای اولین بار صنف را تشکیل می‌دهیم. در 20 آبان 1309 کانون وکلا در تهران شکل داده شد که دراین رابطه علی اکبرخان داور یکی از سرسخت‌ترین مخالفان ما برای تاسیس کانون وکلا بود. در سال 1315 اولین قانون نوشته و شکل می‌گیرد. امروزه به ما می‌گویند وکیل دادگستری، مگر ما در زمان گذشته چنین عنوانی داشتیم؟ حتی در گذشته قاضی عرفی و دادگستری نداشتیم. امروز حدود 100 سال است که قاضی و وکیل دادگستری داریم. انقلاب مشروطیت شکل دهنده وکیل دادگستری است. در سال 1331 کانون وکلا تحولی پیدا کرد. این تحول این بود که اداره مربوطه در دادگستری، پروانه صادر نکند. 1333 قانون را مجددا وضع می‌شود.
نهاد وکالت مسیر سختی را برای استقلال پشت سر گذاشته 
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز بیان کرد: حدود 20 سال لایحه استقلال تعلیق پیدا می‌کند که دوران سرپرستی بر آن حاکم می‌شود که به آن، دوران تعلیق لایحه استقلال می‌گویند. با وجود مدیرانی که به نهادهای مدنی فکر می‌کردند، قانون کیفیت 76 وضع می‌شود و اسقلال کانون به طور کامل برمی‌گردد. اولین نکته مهم این است که این نهاد مدنی سیر دشواری را سپری کرده و تا به حال برای استقلال خود مبارزه کرده است. این مبارزه نه تنها سیاسی نبوده بلکه اجتماعی بوده است. امروز به نهاد مدنی وکالت رسیده‌ایم. برخی افراد در حال انتقاد، تخریب و کوبیدن ما هر چند به نا حق هستند‌ . اگر بتوانیم این موقعیت‌ها را به فرصت تبدیل کنیم، برنده هستیم. نهاد وکالت در حال حاضر به قدرت و قوتی رسیده که می‌خواهند آن را تخریب کنند و بکوبند. جامعه مدنی بدون نهاد مدنی معنا ندارد. قانون می‌گوید نهاد مدنی، موسسه ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی و به همین دلیل نهاد وکالت یک نهاد مدنی است.
امینی یادآور شد: بودجه نمی‌گیریم. وضع مالی خوبی نداریم و بودجه نمی‌خواهیم. قوانین استخدامی مربوط به خود نهاد وکالت است. کدام نهادی را دیده‌اید که تمام هزینه‌های خودش را خود بپردازد؟ قانون اساسی جمهوری اسلامی در چند اصل نام وکیل را آورده و آن را در باب حقوق ملت و نه باب قوه قضاییه و اقتصاد گنجانده است. دادرسی منصفانه در جزا، مواضع حقوق بشر و حقوق شهروندی بدون وکیل مستقل، معنا ندارد. قانون‌گذار عامدانه این موضوع را در باب حقوق ملت آورده است. قانون‌گذار برای هیچ نهاد و شخصیتی حداکثر اختیارات و حداقل محدودیت‌ها را تخصیص نمی‌دهد و هر کس که حداکثر اختیارات را دارد نیز حداکثر محدودیت‌ها را هم دارد.
وی خاطر نشان کرد: افراط یعنی بی‌تدبیری. معنا ندارد که کانون وکلا را که برای مردم است، تماما از بین ببرند. پس از وضع اصول محاکمه عدلیه، سازمان سمت و دادگستری شکل گرفت. در قسمت معاونت آموزش دادگستری کتب، مقالات و جزوات اموزشی بسیار وجود دارد. در دنیای دیجیتال ایراد بر ما وارد است و بسیار عقب هستیم. امروزه روابط عمومی کانون‌های وکلای سراسر کشور فلج است. همانگونه که رییس قوه قضاییه از استان خراسان رضوی است، سایر افراد توانمند در استان هم می‌توانند بلندگوی ما بوده و تعامل کنند. بسیاری از اهانت‌ها و حمله‌هایی که به من شد، حتی یک مورد از آن‌ها به زمان حضور و ریاست من مربوط نمی‌شود.
ورود به سیاست برای شخص حقوقی خطرناک است
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تشریح کرد: سوال مهم این است که چرا انسجام حاصل نشد؟ کدام قانون به ما اجازه می‌دهد که به انتخابات سیاسی کشور ورود کنیم؟ چراکه شخص انتخاب شده قدرت خود را باید از طریق قانون به دست ‌آورد. ورود به سیاست برای فرد حقوقی خطرناک است. گاهی خودمان قضات دادگستری را تخریب می‌کنیم. اگر هر وکیل، قاضی دادگستری را تخریب کرده و بکوبند، جایگاه دادگستری، وکیل و قاضی به هم خورده و سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. باید سعی کنیم این تقابل را به وجود نیاوریم. اگر قرار باشد احترامات را کنار بگذاریم، هیچ چیز باقی نمی‌ماند‌. معنای اعتماد دل‌بستگی و هم‌بستگی نیست بلکه معنای اعتماد این است که باید احترام قانون را حفظ کنیم. آسیب اجتماعی را پیش رو داریم. باید اذعان کرد پیاده نظامی که به ما حمله می‌کند، درواقع فرزندان خودمان هستند.
کانون‌های وکلا اتحادیه ندارند
امینی گفت: کمپین‌هایی که جوانان را اغنا کرده و به سمت خود می‌کشد، توسط موسسات غیر مجاز و مافیای اقتصادی تشکیل شده‌اند. هنوز تا به حال کانون‌های وکلا نتوانسته‌اند اتحادیه قانونی شکل دهند. در این مدت در کانون وکلای مرکز توانستیم کامپیوتر را به فاز سوم برسانیم. اعتقاد داریم اموزش باید تغییر کند، نمی‌گوییم تئوری حذف شود اما باید شکل آن عوض شود. در کانون یک روزنامه یک برگه‌ای درست کرده‌ایم که رنگی است و 100 هزار تومان هزینه در بر دارد. سخنرانی‌ها و موضوعات مهم را در آن به چاپ رسانده و 200 عدد از آن چاپ شده و به 
دکان‌هایی که اثرگذار است، می‌دهیم و بقیه را به سیستم مجازی منتقل می‌کنیم. با وجود پادکست، نرم‌افزار و پیشرفت تکنولوژی باید به سمت استفاده از آن‌ها و پیشرفته شدن برویم و نرم‌افزاری کار کنیم. طرح جامع آموزش و پذیرش عینا کاذب، توخالی، دروغین و شبیه یک سیلاب بود. ما در این کشور سهم داریم و باید گفت‌وگو کنیم. مجلس یک نهاد مدنی و جنس آن مردمی است. طرح جامع آموزش و پذیرش آنقدر دستخوش اصلاح و تغییر شد که عام از اکثریت خارج شد.
وی اضافه کرد: اسم این طرح را طرح جامع پذیرش بدون آموزش گذاشته ام چراکه از عهده اداره و کنترل 4 هزار وکیل برنمی‌آیید چه برسد به 20 هزار وکیل. ماده یک این طرح به تنهایی حدود 20 هزار وکیل را پذیرش می‌کرد.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز خاطر نشان کرد: نهاد وکالت قدمت 100 ساله دارد. کشور به وکلا نیاز دارد و نباید کاری کنیم که این نهاد از بین برود. بخش اکثریت اعتقاد به ماندن و حفظ این نهاد دارند. محفوظ شدن نهاد وکالت نه برای وکلا بلکه برای اعتبار ملی و ایجاد تحول در جامعه است. برای این کار باید از روش‌هایی همچون گفت‌وگو و شاید تغییر روش گفت‌وگو، گزارش، مقاله، دیپلماسی، نوشته، یادداشت، مناظره، خبر و غیره برای این مهم بهره بگیریم. این نهاد مدنی با تمام هجمه‌ها بدون شک باقی می‌ماند. با وجود حقوق‌دان‌ها و وکلا، عده‌ای قلیل نباید نظام حقوقی کشور را به هم بزنند. وحدت و هوشیاری مبنای باقی‌ماندن این نهاد است. وجود این نهاد مدنی به کشور کمک می‌کند. 22.5 درصد از وکلا تمدید نکرده و 40 درصد هم بیکار هستند. نباید از تحول ترسید، جوان امروزی اگر تحول را قبول نکند نیازها،خواسته‌ها، فکر، دید و نقدش برآورده نمی‌شود. سعی کنیم کانون وکلا را نگه داریم که نهادی صنفی‌مدنی است. در زمانی که از هر سو مورد حمله قرار گرفتیم، تلاش کنیم یکدیگر را به طور صحیح نقد کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گفتمان‌های ارزشی در محیط دانشگاه گسترش یابد

پیش‌ بینی بارش برف و باران تا روز سه‌ شنبه

عروسی‌ خون در سقز، عزای عمومی در کردستان

بنیاد شهید: کشته‌ شدگان آبان شهید هستند

خودکشی دو دختر در ایستگاه متروی شهرری

تصاویر جدید از صحنه‌ تیراندازی خونبار افسریه

فوری: تیراندازی در افسریه تهران؛ فعلا یک کشته

کاهش 55 درصدی مراکز پسماند استان خراسان رضوی

بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس آثار هنرمندان ما را جذب می‌کنند

تلفات توزیع برق در خراسان جنوبی؛ کمتر از میانگین کشوری

فعالیت 2000 صنعتگر در درمیان خراسان جنوبی

1400 میلیارد تومان برای طرح‌های توزیع نیروی برق در کشور اختصاص می‌یابد/ هوشمندسازی مشترکان

احیای 2500 هکتار از اراضی خراسان جنوبی با مشارکت بنیاد برکت

هر 18 ثانیه یک زن در جهان مورد آزار قرار می‌گیرد

فقر و تخریب محیط زیست، مهمترین تهدیدهای زندگی شهری است

سهم 42 درصدی زنان مشهدی از شکایت‌ها

درآمدزایی باید پایدار باشد/ساخت‌وساز روزی به پایان می‌رسد

توزیع نابرابر امکانات، تهی‌دستی زنان را بازتولید می‌‎کند

واکسن آنفلوانزا کمیاب، مردم در هول و احتکار

وکیل مستقل، از لوازم یک دادرسی عادلانه است

حمله بزرگ ملخ‌ ها به ایران تا 3 روز آینده

توسعه صنعت خراسان جنوبی در گرو تأمین و تکمیل زیرساخت‌ها

احیای راه‌های شریانی حیاتی خراسان جنوبی با تزریق اعتبارات

هلاکت عامل شهادت 13 پلیس در کرمان

قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج

نگاه منفی به سرمایه‌گذاری وجود دارد/شهرداری باید به اهداف و پیمان‌های خود پایبند باشد

روزانه در مشهد 2 هزار تن زباله تولید می‌شود/کاهش 55 درصدی مراکز پسماند استان

فعالیت 2 هزار صنعتگر در درمیان

شهرها در معرض اتهام همیشگی شهرفروشی هستند

استفاده مفرط از صفحات نمایشی از دوران کودکی آغاز می‌شود

ضرورت ترویج و توسعه فرهنگ خودامدادی و داوطلبی در جامعه

درخشش معلولان خراسان جنوبی در دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان کشور

توقیف 3 دستگاه خودروی حامل 51 راس دام قاچاق در نهبندان

تردد بیش از 30  هزار نفر مسافر در پایانه مرزی ماهیرود

سقوط پل عابرپیاده در صدمتری مشهد/ 2 زن و 5 مرد مصدوم شدند

امنیت سرمایه مؤثرترین مؤلفه در جذب سرمایه‌گذار خارجی است

هدف از برگزاری نمایشگاه، انعقاد تفاهم‌نامه‌ در پروژه‌های غیرساختمانی است

امنیت سرمایه موثرترین مؤلفه در جذب سرمایه‌گذار خارجی است

حضور 5 غرفه از سرایان در چهارمین نمایشگاه میراث فرهنگی

فعالیت 230 کارگاه پارچه بافی و سنگ‌های قیمتی در خوسف

وقتی هنر ایرانی در ایران جایگاهی ندارد

بانک جامع آثار و اطلاعات رضوی تا یک سال آینده به بهره برداری می‌رسد

بهره‌گیری از توان سمن‌ها و بخش خصوصی در برگزاری جشنواره‌های هنری

38 هزار لیتر سوخت قاچاق در مشهد کشف شد

بارش باران در خراسان رضوی از عصر امروز آغاز می‌شود

آلودگی هوای مشهد ناشی از تغییر اقلیم و عوامل منطقه‌ای است

آلودگی هوای مشهد 9 روزه شد

کمیته راهبردی طرح مسکن محرومین

تشکیل جلسه شورای خیرین سلامت شهرستان سربیشه

کسب مقام انجمن برتر توسط انجمن کتابخانه های شهرستان بشرویه در بیست و هفتمین دوره هفته کتاب