پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی خبر داد؛

اولین وقف علمی‌مشاوره‌ای در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس با مشاوره تحت وب علمي

اولین وقف علمی‌مشاوره‌ای در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس با مشاوره تحت وب
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی گفت: مشاوره تحت وب به عنوان وقف آستان قدس در حال انجام بوده و اولین وقف علمی-مشاوره‌ای است. در این وقف دکتر بهرامی احسان سامانه مشاوره مجازی که خود تجربه کردند را وقف آستان قدس نمودند تا آن را به کار بگیریم و زمانی که زائر به شهر خود برمی‌گردد، خدمات را به صورت مجازی دریافت کند.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، دکتر محسن اصغری نکاح امروز در نشست خبری با موضوع افتتاح و فعال‌سازی شبکه مشاوران و روان‌شناسان رضوی و رونمایی از اولین وقف علمی-مشاوره‌ای در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: همان‌طور که سازمان نظام پزشکی و مهندسی داریم و متولی فعالیت‌های حرفه‌ای در حوزه‌های خود هستند، سازمان نظام روان‌شناسی نیز داریم که متولی اصلی فعالیت‌های حرفه‌ای مشاوره و روان‌شناسی و خدمات آن است.
وی افزود: آقای حاتمی منتخب اعضای روان‌شناس در سازمان و منصوب ریاست‌جمهوری در سازمان هستند. چند دهه از عمر سازمان می‌گذرد که در این مدت رشد ویژه‌ای داشته و هویت حرفه‌ای مشاوره و روان‌شناسی گسترش ویژه‌ای پیدا کرده است. هر روان‌شناس و مشاور باید پروانه روان‌شناسی از نظام برای کلینیک بگیرد.
اصغری نکاح در خصوص مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی، گفت: این مرکز بیش از یک سال است که تاسیس شده و توسعه یافته است. مشاوره در آستان قدس دو دهه قدمت دارد که افراد دغدغه‌مندی مشاوره را شروع کردند اما بیشتر فرهنگی بود، اکنون این مرکز ذیل معاونت فرهنگی آستان قدس فعالیت خود را شروع کرده و 135 روان‌شناس با ما همکاری دارند. خدمات برای زائران به صورت رایگان، برای محرومان رایگان و یا حداقلی، برای مجاوران زیر تعرفه نظام و برای پرسنل با 20 درصد تخفیف ارائه می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه «سازمان نظام روان‌شناسی روی استانداردسازی تاکید دارد و من نیز به عنوان فرد دانشگاهی مامور هستم که این موضوع را در این مرکز تداوم دهم»، عنوان کرد: خدمات مشاوره در استان توسط افرادی ارائه می‌شود که عضو سازمان نظام روان‌شناسی، برخی دارای پروانه و برخی دارای کلینیک هستند. مرکز برای زائران، پرسنل و مجاوران ارائه خدمت می‌کند. 51 تا 53 هزار ساعت مشاوره در مراکز ارائه می‌شود که 23 هزار ساعت مربوط به زائران است. قسمتی از مشاوره برای محرومان بوده که هم در کلینیک الغدیر و هم به صورت موردی انجام می‌شود.
مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی بیان کرد: در این فضا خلائی وجود دارد. ماندگاری زائران در مشهد 3 روز است و در این مدت که به کلینیک مراجعه می‌کنند، نسبت به مسائل آماده و حساس شده و آماده پیگیری می‌شوند. حرم فضایی است که در آن از لحاظ انگیزشی و روان‌شناسی آماده تحول و تغییر هستند و تصمیمات مهمشان را در این مکان می‌گیرند، فرصت بی‌نظیری است برای اینکه افراد همزمان با تحول معنوی و انگیزشی خدمات مشاوره دریافت کنند.
وی ادامه داد: خلا موجود باید اینگونه پر شود که چرخه خدمات ادامه پیدا کند. با جزوات و فایل‌های صوتی تلاش کردیم تا این خلا را پوشش دهیم. اپلیکیشن اندروید با همکاری همراه اول در حال ایجاد شدن است، 300 کلیپ روان‌شناسی آماده شده تا بارگزاری شود و در مدت کوتاهی ایجاد خواهد شد. مشاوره تحت وب نیز به عنوان وقف آستان قدس در حال انجام بوده و اولین وقف علمی-مشاوره‌ای است.
اصغری نکاح اضافه کرد: در این وقف دکتر بهرامی احسان سامانه مشاوره مجازی که خود تجربه کردند را وقف آستان قدس نمودند تا آن را به کار بگیریم و زمانی که زائر به شهر خود برمی‌گردد، خدمات را به صورت مجازی دریافت کند، به این ترتیب گره بزرگی از زائران باز می‌شود و خود مشاوران که می‌خواهند فرصت خادمی علمی پیدا کنند، به این آرزو و میل درونی خود می‌رسند و مشارکت معنوی دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: البته مشاوره باید چهره به چهره باشد اما به مقتضیات زمان، مکان و شرایط امروز، امکانات و فرصت‌های مجازی نیز در سبد مشاوره APA قرار گرفته، بنابراین قسمتی از خلا ما با این کار پر می‌شود اما قسمت دیگری که مشاوره بتواند در موطن زائران ادامه یابد، برکت دیگری است که عملیاتی خواهد شد.
مدیر مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه زائری که به مشهد زیارت کرده و در این مدت از خدمات مشاوره‌ای استفاده می‌کند، باید بتواند در شهرش نیز از خدمات مشاوره‌ای استفاده کند، تصریح کرد: برخی خدمات خادمیاری علمی طراحی شده بود و افرادی کاندید شدند. در فعالیت‌های مشاوره نظارت و پایش ضرورت دارد، در این زمینه با وسواس و کندی پیش رفتیم و تنها یک مرکز مشاوره در اصفهان را قبول کردیم اما فعالیت سایرین را نپذیرفتیم.
وی افزود: کلینیک‌های مشاوره‌ای دارای پروانه نظام سازمان روان‌شناسی علاقه‌مند به خدمت کاندید می‌شوند، صلاحیت‌های حرفه‌ای بررسی شده و در حال نظارت هستند. دعوت می‌کنیم که خدمات را در شهر خود داشته باشند. در مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی، خدمات روان‌شناسی و مشاوره به زائران، پرسنل و مجاوران ارائه می‌دهیم که برنامه توانمندسازی و کارگاه‌های رشدمحور و توانمندسازی همکاران را داریم و هیات علمی اندیشه‌ورز نیز در این زمینه کمک می‌کنند. 
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش‌بینی خطر مسمومیت حاملگی با آزمایشی ساده

روشی جدید در یافتن میکروب‌های ایجاد کننده سرطان

افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی با پوسیدگی‌های دندانی

افزایش خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش فوقانی با پوسیدگی های دندانی

آزمایشگاه آنتن و ماکروویو در دانشگاه بیرجند راه‌اندازی شد

ایران جزء پنج کشور برتر هیپنوتیزم است

دانشگاه بیرجند، میزبان چهارمین همایش ملی باستان شناسی ایران

آستان قدس رضوی از شرکتهای دانش بنیان حمایت می کند

ارائه تسهیلات 20 هزار میلیاردی بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان

آلزایمر درمان قطعی ندارد

میزان ویتامین D در میان جمعیت خراسان شمالی کاهش یافته است

ورزش قبل از صبحانه به کاهش وزن مردان کمک می‌کند

سرمایه‌گذاری در حوزه غذا و دارو از اولویت‌های جدی معاونت علمی ریاست جمهوری است

کسب رتبه اول جشنواره علوم و فناوری نانو توسط دانش آموز بجنوردی

هزار زن سالانه در خراسان رضوی به سرطان سینه مبتلا می‌شوند

پژوهش دانش‌آموز بجنوردی در جشنواره نانو اول شد

فکر کردن بیش از اندازه موجب کوتاهی عمر می‌شود

کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی "ریوی" در خراسان شمالی

بهبود شانه‌های آسیب دیده در تمرینات ورزشی با حسگر کریگامی

فاصله گرفتن خانواده‌ از والدسالاری به ضرر فرزندان است

راه‌اندازی مجموعه آزمایشگاهی آنتن در دانشگاه بیرجند

نمی‌توان فرد هیپنوتیزم‌ شده را وادار به کارهای غیراخلاقی کرد

درد و رنجی فراتر از دیالیز

مشهد قطب هیپنوتیزم ورزشی آسیاست

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

به زودی فن بازار در خراسان شمالی راه اندازی می شود

سل، کشنده ترین بیماری عفونی در زنان سنین باروری

تمام اندیشه‌ها به سمت کنکور متمرکز نشود

امضاء تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

زنگ خطر برای زرشک ایران

دانشگاه کارآفرین چگونه شکل می‌گیرد؟

مهمترین مشکلات روانی دانشجویان

تکمیل دستاوردهای پزشکی در درمان بیماران با روش هیپنوتیز درمانی

2800 ولی دانش‌آموز در طرح "آموزش زندگی خانواده" آموزش می بینند

3476 نفر در خراسان جنوبی آموزش‌های عمومی هلال احمر را فراگرفتند

آموزش خراسان جنوبی از چه رنج می‌برد؟

آغاز ششمین کنگره‌ بین‌المللی هیپنوتیزم در مشهد

علم هیپنوتیزم ایران دارای جایگاه نخست در آسیا است

ایران جزو پنج کشور برتر در دانش هیپنوتیزم است

نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم در مشهد گشایش یافت

آموزش استثنایی از نظام تحصیلی حذف شود

جنبشی جهانی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده/ نحوه برخورد با بیماران سرطانی

ثبت نام 977 دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه بجنورد

بازی‌های رایانه‌ای اگر باعث پرخاشگری نشوند، مفیدند/ کودکان نسل جدید از شکست گریزانند

انتظار بالای والدین از دلایل اضطراب دوران کودکی

مورینگا؛ معجزه طبیعت

کنترل مصرف قند با قاشق‌های جدید

موافقت با رشته‌های دانشگاهی اسب و فرش در خراسان شمالی

آموزش بهتر کودکان با ذهن‌آگاهی

تاثیر آزار جنسی در پسران به مراتب بیش از دختران است