پیام خراسان

آخرين مطالب

هدیه من؛ قطره قطره زندگی اجتماعي

هدیه من؛ قطره قطره زندگی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در جهان امروز به رغم تحول عظیم علمی و با وجود پیشرفت های بزرگی که در علوم پزشکی رخ داده است، هنوز تامین کافی خون سالم یکی از چالش ها و دغدغه های مجامع پزشکی جهان است .
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، بشر تاکنون هیچ جایگزین مناسبی برای این ماده حیاتی نیافته است و لذا یکی از مهم ترین نیازهای مراکز درمانی در جهان برای نجات جان آسیب دیدگان سوانح و بلایا ، بیماران با جراحی های بزرگ و سوختگی های وسیع ، مبتلایان به بیماریهای مختلف مانند کم خونی ها و اختلالات انعقادی و نیز خونریزیهای دوران بارداری و زایمان و ... ، خون و فراورده های خونی سالم است.
هر عضو جامعه در طول زندگی ممکن است به دلایل مختلف مصرف کننده خون و فراورده های خونی باشد. با توجه به وظایف حیاتی خون، کمبود و یا وقفه طولانی خونرسانی در هر فرد می تواند منجر به آسیب های وسیع اجزای بدن شود که در نهایت به مرگ یا معلولیت های غیر قابل برگشت منجرخواهد شد. از هر سه نفر در طول زندگی، یک نفر نیازمند خون و فراورده های خونی می شود. آیا ما وعزیزانمان نیازمند خون نخواهیم شد؟
تامین خون و فراورده های خونی یک فوریت پزشکی است و با کاهش ذخایر خونی تامین نیاز بیماران به این ماده حیاتی با چالش مواجه می گردد که فقط با افزایش مشارکت انسان های مومن، سالم و نیکوکار در امر انساندوستانه اهدای خون قابل پاسخگویی است. هم اکنون انسان های بسیاری هستند که با روشن بینی دریافته اند که اهدای خون سالم یکی از پاک ترین انواع انفاق است . امروزه با فرهنگ سازی و ترویج معروف پسندیده اهدای خون، اعتقاد به باورهای مقدس دینی و سنت های ارزنده اخلاقی ، بسیاری از اقشار جامعه با آگاهی از ضرورت تهیه مستمر خون سالم، داوطلب اهدای این ماده حیات بخش هستند. اهداکنندگان نیک اندیش و نیکوکار هر روز را روز اهدای خون و روز اهدای زندگی می دانند .
محمد علی نظری یکی از اهدا کنندگان مستمر خون در خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، بیان کرد: اولین بار سال 63 همزمان با دفاع مقدس که برای جبهه های کشور خون مورد نیاز بود، خون اهدا کردم و از آن به بعد به صورت مسمتر خون اهدا میکنم.
وی با بیان اینکه در آن زمان که شروع به اهدا خون کردم سیستم ثبت رایانه ای وجود نداشت، افزود: باتوجه به آنچه در سیستم رایانه ای ثبت شده تا به حال بیش از 70 مرتبه خون اهدا کرده ام اما اگر بخواهیم مجموع دفعاتی که خون اهدا کردم را به طور کلی بگوییم حتی ممکن است به بیش از 100 مرتبه هم برسد، معمولا سالی چهار بار خون می دهم که گاهی اوقات ممکن است به سه مرتبه برسد و تاکنون مشکلی پس از اهدای خون برایم پیش نیامده است.
وی افزود: وقتی سلامتی و شرایط لازم برای اهدا خون را دارم این کار را انجام می دهم و به سلامتی و برداشتن باری از دوش هموطنانم کمک می کنم، البته کار خوب خوشحالی به همراه دارد و با اهدا خون احساس رضایت در من ایجاد می شود که این مسئله نیز خوب است.
شهناز احمدی یکی دیگر از اهداکنندگان خون در این استان در ادامه گفت: دقیقا نمیدانم از چه سالی اهدا خون را آغاز کرده ام اما فکر می کنم حدود 15 سال پیش باشد و تاکنون بیش از 50 بار خون اهدا کرده ام، قبلا که سیستم ثبت رایانه ای وجود نداشت سالی چهار مرتبه خون اهدا می کردم اما اکنون هر چهار ماه خون اهدا می کنم.
وی با اشاره به اینکه با اهدا خون به بیماران کمک می کنیم و می توانیم حداقل جان چند انسان را نجات دهیم، افزود: به یاد دارم که حادثه ای پیش آمد و سازمان انتقال خون اعلام کرد که به گروه خونی مثبت احتیاج دارند، همسرم فورا به این سازمان مراجعه کرد و خون اهدا کرد.
علی اصغر آزاد مرد از دیگر اهداکنندگان خون در ادامه بیان کرد: از سال 82 یا 83 اهدا خون را شروع کردم و تاکنون بیش از 50 بار خون اهدا کردم. سعی کرده ام سالی چهار مرتبه خون بدهم و تاکنون مشکلی برایم پیش نیامده است، هر زمان سازمان انتقال خون به خون احتیاج دارد و به ما اعلام می کند به سرعت به این سازمان مراجعه می کنم.
وی ادامه داد: اهدا خون را فقط برای رضا و خشنودی خدا انجام می دهم و هدف دیگری ندارم.
طیبه فرزین که گروه خونی منفی دارد گفت: از حدود سال 70 شروع به اهدا خون کردم و تاکنون بیش از 40 بار و هر سال چهار مرتبه خون اهدا می کنم.
وی افزود: اهدا خون را فقط برای کمک به بیماران سرطانی و رضای خدا انجام می دهم و کمک به هم نوع حس خوبی به من می دهد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه گروه خونی من مهم و مورد نیاز است یک بار برای عمل قلب باز خون گرم مورد نیاز بود و من به مشهد رفتم و خون اهدا کردم، همچنین چند مرتبه برای عمل های کلیه، خون اهدا کرده ام.
آمار اهدای خون زنان خراسان شمالی کمتر از مردان
حسین زارع مدیر کل انتقال خون خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: زنان سه بار در سال می توانند اهدای خون داشته باشند، با توجه به اینکه احتمال می رود جمعیت زنان از نظر داشتن رفتارهای پرخطر در زمینه عفونت های قابل انتقال از طریق خون مانند اعتیاد تزریقی و تماس جنسی نامطمئن در مقایسه با جمعیت مردان جامعه کمتر باشد اما آمار اهدا خونشان کمتر است لذا مشارکت بیشتر انتظار می رود.
وی ادامه داد: طی یکسال گذشته تعداد 24 هزار و 878 فرد داوطلب برای اهدا خون به مراکز ثابت و سیار خون گیری استان مراجعه داشته اند که از این تعداد 17 هزار و 290 نفر موفق به اهدای خون شدند که 810 نفر را اهداکنندگان خانم شامل می شوند.
وی با بیان اینکه میزان شاخص اهدای خون استان بیش از 69 درصد است، تصریح کرد: میزان شاخص اهدا خون بانوان بیش از هفت درصد، شاخص اهدای مستمر 74 درصد و شاخص جذب اهدا کننده بیش از 15 درصد است.
به گفته وی، در این بازه میزان 15 هزار و 679 گلبول قرمز فشرده، 16 هزار 562 پلاسما تازه منجمد، هشت هزار و 426 پلاکت، یک هزار و 331 خون کم لکوسیت و 448 کرایو تولید شده است که از این میزان تولیدات، میزان دو هزار و 400 لیتر معادل 12 هزار عدد پلاسما تازه منجمد به ستاد مرکزی برای تولید مشتقات دارویی و میزان شش هزار 715 گلبول قرمز فشرده به استان های نیازمند مانند سیستان و بلوچستان ارسال شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزارت کشور ادعای دخالت این وزارتخانه در انتخاب هیئت رئیسه مجلس را مردود اعلام کرد

اجرای 2500 طرح با اشتغال‌زایی بیش از 4 هزار نفر توسط بنیاد برکت

ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیر قانونی در مرزهای استان خراسان رضوی مردود است/ وجود تردیدهای اساسی در صحت این صحنه‌سازی و ارتباط آن با زمان و مکان‌های ادعا شده/ مسلماً این واقعه هیچ ارتباطی با مرزبانی جمهوری اسلامی ندارد/ شایعات و فضاسازیها خللی در روابط دوستانه ایران و افغانستان ایجاد نخواهد کرد

کشف 16 تن چوب قاچاق در تاکستان

ادعای حمله ملخ‌ها به تهران قابل قبول نیست

صدور و ابلاغ 32 اخطاریه محیط زیستی برای واحدهای متخلف در تهران/ 81 مورد نمونه برداری پساب واحدهای صنعتی و خدماتی

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19 در خراسان شمالی

تولید درآمد موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

یک میلیارد و 280 میلیون ریال کتاب در خراسان جنوبی فروخته شد

دستگیری 2 حفار غیرمجاز در یک منطقه تاریخی اسفراین

تخصیص حدود 230 میلیارد ریال اعتبار به‌ راه‌ روستایی خراسان شمالی

تردد با مترو در مشهد بیش از ٨٠ درصد کاهش یافته است

ظرفیت تولید کارخانه بازیافت کاغذ مشهد افزایش می یابد

همه رشته‌های ورزشی در خراسان جنوبی فعال شدند

پلیس 10 خودرو احتکاری را در بیرجند کشف کرد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بیرجند منصوب شد

10 دستگاه خودروی احتکار شده در بیرجند کشف شد

مورد مثبتی از ابتلاء به کرونا در خراسان جنوبی شناسایی نشد

آستان قدس رضوی 36 کلاس درس در شهر بیرجند احداث می‌کند

توزیع 300 بسته غذایی بین دانش آموزان نیازمند شهرستان طبس

انهدام باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر در عملیات مشترک پلیس خراسان جنوبی و سمنان

امدادرسانی هلال احمر خراسان جنوبی به 252 مورد حادثه

کشف 10 دستگاه خودروی احتکار شده در بیرجند

یک کشته و 3 مصدوم در تصادف محور سربیشه

اهداء 700میلیون تومان برای آزادی زندانیان غیرعمد در خراسان جنوبی

کمک مومنانه تا برگشت به وضعیت عادی در خراسان جنوبی ادامه دارد

ساختمان بیمارستان بشرویه تا پایان امسال تکمیل می‌شود

واگذاری اراضی موقوفه بوذرجمهر قاین برای ساخت کذب است

مورد جدید مثبت ابتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی شناسایی نشد

پیش‌بینی باد شدید و گرد و خاک در خراسان جنوبی

بیشترین تردد در محورهای روستایی و فرعی خراسان جنوبی است

محققان دانشگاه بیرجند به فرمول تولید ژل ضدعفونی دست یافتند

شناسایی 2 مورد جدید مبتلا به کووید19 در خراسان جنوبی

رفع بحران آب در 6 روستای شهرستان مرزی خواف

زندگی در شرایط قرمز / عکس

کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه در خراسان رضوی

بازگشایی باشگاه‌های بیلیارد و بولینگ در خراسان رضوی

سانحه رانندگی در بجستان 6 مصدوم داشت

آتش سوزی پارک جنگلی سبزوار مهار شد

هیچ مجوزی برای افزایش شهریه‌ باشگاه‌ها داده نشده است

کشف 205 کیلو مواد مخدر در خراسان رضوی

اولین پرواز از افغانستان به مشهد پس از 3 ماه انجام شد

تصادف در مشهد 2 کشته و 6 مصدوم بر جای گذاشت

قمار شرط بندی، ختم به کلاهبرداری از کاربران سایت واسطه‌گر شد

تست کرونای شهر خودرویی‌ها منفی است

ملی‌پوش اسکیت سرعت بر اثر کرونا درگذشت

افزایش ساعت فعالیت اتوبوسرانی و فعالیت مجدد قطارشهری مشهد

آژیر وضعیت قرمز کرونا در مشهد دوباره به صدا درآمد

سقوط فردی در آبشار اخلمد چناران