پیام خراسان

آخرين مطالب

اقدامات آبفا برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر خراسان رضوی اقتصادي

اقدامات آبفا برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اقدامات و فعالیت های این شرکت برای رفع تنش و تامین آب پایدار کمی و کیفی شش شهر قرمز و 26شهر زرد در حوزه آب شرب استان را اعلام کرد.
به گزارش ایسنا-منطقه خراسان و به نقل از روبط عمومی شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی، مهدی جهان‌طلب اظهار کرد: به دلیل افزایش دمای کمینه و بیشنه هوا در ماه های تیرو مردادماه امسال، ذخیره سازی آب به ویژه در ساعات شب به سبب استفاده شهروندان از وسایل خنک کننده آبی و همچنین آبیاری فضای سبز شهرها به کمترین میزان رسید و شبکه های توزیع با کاهش فشار مواجه شدند که با اقدامات فنی مدیریت شد.
وی میزان مصرف آب مشترکان در تیرماه سال گذشته را 16میلیون و772هزار مترمکعب اعلام کرد که در سال جاری با 2.5درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 17میلیون و 206هزار مترمکعب رسید.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اشاره به تمهیدات این شرکت از مهرماه هر سال تا تابستان آینده برای تامین آب شهرها گفت: هرهفته نسبت به تشکیل منظم جلسات کمیته تامین آب استان به ریاست بالاترین مقام شرکت با هدف تدوین برنامه جامع، تامین آب هر شهر به تفکیک اقدام می شود.
به گفته جهان طلب درسال 97 نیز با پیش بینی تنش آبی برای 32 شهردر تابستان 98 طرح‌ها و پروژه‌های متعددی با اعتبار 508 میلیارد ریال شامل حفر و تجهیز و جابجایی چاه‌ها برای افزایش توان تولید آب این شهرها تهیه و عملیاتی شد.
وی با بیان اینکه 98درصد آب شرب مورد نیاز 73 شهر تحت پوشش آبفای خراسان رضوی از منابع زیر زمینی تامین می‌شود، بارش های سال جاری را در بهبود سفره‌های زیرزمینی موثر ندانست و افزود: به جز قوچان که بخشی از آب شرب شهروندان از سد تبارک تامین می‌شود مابقی شهرهای همچنان متکی به چاه های زیرزمینی‌اند و همین موضوع ضرورت مدیریت مصرف آب توسط مشترکان را دوچندان ساخته است.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی از گلبهار، تربت جام ، شاندیز، رضوی، نیشابور و قوچان به عنوان شهرهایی با وضعیت قرمز نام برد که میزان مصرف آب شرب در آن‌ها بیشتر از تولید است ولی با اعمال مدیریت فشار شبکه و مصرف در تیر و مرداد ماه با کمترین تنش مواجه بودند.
به گفته وی در سلطان آباد هم با حفر یک حلقه چاه با توان تولید 25 لیتر برثانیه ، در مشهدریزه با تعویض منصوبات دو حلقه چاه ومدیریت مصرف و افزایش توان تولید آب به میزان 5 لیتر برثانیه ، در تربت جام با افزایش ظرفیت برداشت از سه حلقه چاه به میزان 80لیتربرثانیه و در تربت حیدریه با تجهیز دو حلقه چاه و خرید آب همراه با مدیریت مصرف و فشارشبکه ، تنش آبی موجود رفع شد.
جهان‌طلب ادامه داد: در شهرهای بردسکن ، خواف ، خلیلی آباد و تربت حیدریه، ملک آباد، کاریز،قلندرآباد، جنگل ، جغتای، طرقبه ، بجستان، گناباد نیز که در نقطه سربه سرآب قرار دارند با افزایش توان تولید و اعمال مدیریت مصرف و فشارشبکه تنش آبی به حداقل رسید. 
معاون بهره‌برداری آبفای استان وظیفه ذاتی این شرکت را تامین آب کمی و کیفی اعلام کرد به گونه‌ای که ضمن کنترل مطلوب شاخص‌های کیفی منابع تامین آب برای حفظ کلر باقیمانده در حد مطلوب، پارامترهای میکروبی و شیمیایی هم طبق استانداردهای ملی و سازمان بهداشت جهانی به طور مرتب پایش و کنترل می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به شش هزار و400 کیلومتر شبکه توزیع آب شرب در شهرهای استان اشاره و بر ضرورت تامین منابع مالی مورد نیاز نوسازی شبکه توزیع به میزان سالانه 5 درصداز سوی سازمان‌های مرتبط با تخصیص اعتبار به منظور عبور از شرایط تنش آبی در سال های آینده تاکید کرد.
جهان‌طلب افزود: در سال قبل 82 کیلومتر از شبکه توزیع آب شهرها بازسازی شد در حالی که برای حفظ وضعیت موجود بایستی حداقل سالی 320 کیلومتر شبکه توزیع نوسازی شود. 
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی همچنین اعلام کرد: با نظر مدیر عامل آبفای استان یک دستگاه تانکر برای انتقال آب به روستاها در اختیار آبفای روستایی خراسان جنوبی قرار گرفت و دو دستگاه هم تحویل آبفای روستایی خراسان رضوی شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield