پیام خراسان

آخرين مطالب

راهکار برخی کشورها در عرضه مسکن ارزان‌قیمت اقتصادي

راهکار برخی کشورها در عرضه مسکن ارزان‌قیمت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ساخت و ساز تاثیر بسزایی در زیبایی و شهرسازی دارد که اغلب این مهم از گذشته تا به امروز در برخی شهرها مورد توجه قرار نگرفته و موجب آشفتگی نمای شهری شده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از یوربکت، در اروپا نمونه‌های مختلفی از ساخت و ساز مسکن وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره شده است:
مدل‌های مسکن تحت هدایت جامعه
انواع مدل‌های مسکن به رهبری جامعه در بسیاری از قسمت‌های اروپا مشاهده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به مدل مسکن در دانمارک اشاره کرد که بر اساس فضاهای مشترک و پایداری محیط زیست بنا شده است و یا مدل سنتی مسکن در آلمان ، سوئیس و فرانسه که تحت نوسازی با تمرکز بر حاکمیت دموکراتیک و ضد زمین‌خواری اجرا می‌شود.
پروژه‌های مسکن به رهبری جامعه، پروژه‌های پر هزینه‌ای است و نیاز به سرمایه‌گذاری بیش از ظرفیت مالی بیشتر ساکنین شهری به ویژه خانواده‌های کم‌درآمد دارد. به همین دلیل برای کارآمد بودن و بهره‌گیری از منابع اقتصادی کافی، ابتکارات در این مدل سازماندهی می‌شود تا طیف گسترده‌ای از افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و یا سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کند.
در این راستا سازمان‌هایی، اجاره‌نامه‌های بلندمدت را برای فعالان مدنی در این زمینه فراهم می‌کنند تا بتوانند تحولات مسکن غیر زمین‌خواری را ایجاد کنند. پروژه‌های مسکن در این مدل معمولا با تمرکز بر ظرفیت‌های اقتصادی و ابزارهای مالی در قالب پس‌انداز آغاز و با به‌کار گیری بیشتر بودجه عمومی و خصوصی راه‌اندازی می‌شود. در حقیقت، موفقیت و سازگاری مدل‌های مسکن جامعه تا حد زیادی به وام‌ها و امثال آن در شرایط مطلوب (به عنوان مثال با نرخ بهره پایین) و حمایت از سازوکارهای پشتیبانی عمومی مانند ضمانت‌های عمومی بستگی دارد.
از سال 2015، بارسلونا در اسپانیا مدل‌های جدید کم‌هزینه در زمینه مسکن ارزان‌قیمت را معرفی کرد که مبتنی بر اختصاص زمین‌های عمومی به تعاونی‌ها بود. خاویر بورون کوادرادو ، مدیر مسکن شورای شهر بارسلونا این مدل را در کنگره جهانی نمایشگاه شهر هوشمند در بارسلونا در نوامبر 2018 توصیف کرد. به دلیل اینکه شهرهای اسپانیا ظرفیت سیاستگذاری در مسکن را ندارند این موضوع در سطح منطقه‌ای مطرح می‌شود. با این وجود بارسلونا برنامه ساخت مسکن 2016 تا 2025 را با هدف ایجاد بیش از 18هزار واحد مسکن ارزان‌قیمت اجاره‌ای تنظیم کرده است. ایده‌های جدید مانند ساخت مکان‌های موقت و استفاده از پشت بام‌ها نیز در این طرح در نظر گرفته شده است. بارسلونا همچنین با شهرک‌ها مذاکره کرده تا ساخت وساز سریع‌تر و ارزان‌تر اجرا شود.
طرح ودیعه اشتراکی زمین نیز یکی از موارد جالب این طرح است که در آن جوامع برای رسیدگی به مسایل مسکن گرد هم جمع می‌شوند. این روش شامل گزینه‌های مختلف از جمله وام، درخواست زمین از شهرداری‌ها و مذاکره با کشاورزان است تا ساخت و ساز خانه‌های جدید و یا توسعه مجدد خانه‌های موجود به خانه‌های ارزان قیمت تبدیل شوند.
استفاده از اراضی عمومی به روش جدید
در این روش، برلین پیشگام برای تغییر مدل‌های متداول در بازار مسکن شناخته می‌شود. در این شهر در دراز مدت پروژه‌های استفاده موقت و ابتکارات جدید در مورد پروژه‌های عمرانی گسترده مانند Spree Media برای ایجاد مدل‌های سالم و ایمن اقتصادی مبتنی بر قراردادهای اجاره بلند مدت یا قراردادهای مالکیت تعاونی ایجاد شده است.
البته این ایده خیلی زود توسط شهرداری پاریس نیز پذیرفته و در سال 2014 این طرح در تعیین اهداف مسکن ارزان‌قیمت ارائه شد که شامل رقابت‌های مختلف در این زمینه برای ارائه طرح‌های برتر بود. به همین دلیل سایت شهرداری در پاریس انتخاب و راه‌اندازی شد و هدف آن ایجاد نوآوری در املاک و مستغلات و گسترش دامنه شهری عمومی بود. در این رقابت‌ها فقط گروه‌های چند رشته‌ای می‌توانستند برنده شوند و چون این رقابت‌ها بسیار موفقیت‌آمیز بود از آن زمان تاکنون دو دوره دیگر بر همین اساس اجرا شد.
مقررات شهرداری در برابر سوداگری مسکن
وینا در ایالت ویرجینیا امریکا به دلیل توسعه شهری پایدار و فراگیر در سطح جهان معروف است و سیاست‌گذاری در مسکن یکی از مهم‌ترین اقدامات آن می‌باشد. این شهر با 220هزار واحد اجاره عمومی بیشترین صاحبخانه‌های جهان را دارد. به تازگی چالش ویژه رشد سریع در این شهر موجب شده تا حدود 20 هزار نفر سالانه به وینا نقل مکان کنند. این به معنای نیاز به ساخت حداقل 6000 واحد مسکن در سال است.
وینا به سرعت روش رقابت آزاد را در پیش گرفت و موجب علاقه سرمایه‌گذاران بین المللی در سرمایه‌گذاری در وینا و افزایش قیمت زمین‌ها برای ساخت و ساز مسکن شد، اما یکی از اصول مهم توسعه شهری در وینا فراگیر بودن شهر و عدم تغییر در بازار مسکن بود و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت، مقررات جدیدی برای دسترسی سرمایه‌گذاران به املاک و مستغلات و محدودیت آنان اجرا شد. هدف این آیین‌نامه به حداقل رساندن قیمت خرید زمین و قانون عدم فروش آپارتمان‌ها تا 40 سال و همچنین پروژه‌های جدید مسکن بود که باید شرایط مسکن ارزان‌قیمت را داشته باشند. این ابتکارات مهم از سوی بخش دولتی برای تنظیم بازار مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت ارائه می‌شود.
نیاز به توافق متقابل در کشورها
در حال حاضر تلاش برای مقابله با پیامدهای منفی در بازار مسکن نباید به نتایج محدود در سطح ملی متمرکز باشد و واضح است که همکاری‌های بین المللی و تلاش‌های مشترک برای تقویت جنبه‌های اجتماعی مسکن ارزان‌قیمت ضروری است. به همین دلیل در حال حاضر طیف وسیعی از ایده‌ها در مورد چگونگی آغاز چنین تلاش بین المللی مطرح شده است.
مداخله اتحادیه اروپا
باربارا اشتاینبرگن از اتحادیه بین المللی مستاجرین تاکید کرد که برای جلوگیری از مالیات ملی، ادغام بین صندوق‌های املاک و مستغلات باید اجرا شود. اتحادیه اروپا باید راه‌هایی برای حفظ قیمت مسکن بیابد و سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات برای خرید سهام مسکن ارزان قیمت موجود باید محدود یا به طور کلی حذف شوند.
مسئولیت اتحادیه اروپا و شهرداری
معاون شهردار بارسلونا از سرمایه‌گذاری در مناطق در حال رشد شهر انتقاد کرد و اعلام کرد این روند به کل اروپا ضربه می‌زند و دیدگاه اینکه « فعالیت در زمینه مسکن بر عهده اتحادیه اروپا نیست » باید تغییر یابد. به عقیده وی بدون نفوذ عمومی در بازارهای مسکن، نمی‌توان به شهرهای پایدار دست یافت و اتحادیه اروپا مسئولیت بزرگی برای دستیابی به این مهم دارد. همکاری‌های شهرداری‌ها در این روش ارائه مشکلات مسکن است.
ممنوعیت سرمایه‌گذاری صندوق سهام خصوصی
گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد مسکن مناسب اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در مسکن پیشنهاد شده است، زیرا اهمیت مسکن بعد از امنیت غذایی مهم بوده و باید در دستور کار قرار گیرد. سرمایه‌گذاری سهام خصوصی باید در سرمایه‌گذاری مسکن مسکونی ممنوع شود تا از آشفتگی در بازار مسکن پیشگیری شود.
مسکن حق اساسی انسانی است
افزایش قیمت طلا نسبت به مسکن اهمیت کمتری دارد چون طلا کالا است، اما مسکن حق بشر است به همین دلیل رسیدگی در بخش مسکن بسیار حائز اهمیت است زیرا مشکلات موجود در این بخش منجر به نقض حقوق شهروندی می‌شود. دولت‌ها باید سیاست‌های جامع در بخش مسکن مبتنی بر حقوق بشر را اتخاذ کنند. مسکن باید بر اساس قوانینی باشد که از حقوق اساسی افراد حمایت کند و راهبردهای آن باید بر اساس حقوق مردم باشد.
پیشرفت اتحادیه اروپا در مسکن
در مقایسه با اوضاع یک دهه پیش در اتحادیه اروپا پیشرفت زیادی در زمینه مسکن رخ داده که حاکی ازاحترام به حق انسانی هر فرد برای زندگی است که این حق نباید به بالاترین پیشنهاد فروخته شود.
در اتحادیه اروپا مسکن صرفا از منظر سیاست در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه به عنوان یک ماده از قانون حقوق اساسی بشر مهم تلقی می‌شود.
از طرف دیگر، بر اساس گزارش‌های شرکت‌های بزرگ اروپایی، گفت‌وگوهایی بین گروه‌های بخش اقتصاد اشتراکی و بخش‌های کمیسیون مسئول رقابت و تنظیم بازار آزاد در حال انجام است. نتیجه این مذاکرات هنوز مشخص نیست، اما رویکرد اتحادیه اروپا حمایت از مسکن ارزان قیمت اعلام شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزان‌ ترین منطقه تهران برای خرید مسکن

مشعل شمش چدن خراسان جنوبی روشن شد

خسارت 6 میلیاردی سیل به راه‌های خراسان جنوبی

ابنیه از نداشته های راه های روستایی در خراسان شمالی است

وام خرید خانه‌ های 25 سال به بالا چقدر است؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/25

صنایع 11 میلیارد تومان بدهی به شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی دارند

سرمایه گذاری 2650 میلیارد ریالی موسسه ملل در خراسان شمالی در زمینه صنعت فرش

پیشنهاد افزایش جریمه عدم درج قیمت را به مجلس دادیم

عودت 40 میلیارد ریال به شاکیان در کمیپن بی‌قیمت نخریم

90 درصد بار پویش بی‌قیمت نخریم به عهده خود رسانه‌ها است

عیدی کارگران را به آخر سال موکول نکنید!

اعمال محدودیت اختصاص گاز برای صنایع مادر خراسان شمالی

بهره برداری از 10 کیلومتر محور بجنورد به جنگل گلستان

تمایل سرمایه‌گذاران افغانستان برای صادرات زعفران با برند و بسته‌بندی ایرانی

رفع تصرف و تخریب پل‌ها و موانع عبور سیلاب در محدوده رودخانه شاندیز

معرفی کشورهای فاسد جهان درسال 2020

اضافه شدن دو منطقه به مناطق حفاظت شده در خراسان جنوبی

اجرای آبگیر شناور در سد شیرین‌دره خراسان شمالی، 90 درصد پیشرفت دارد

طرح مثلث توسعه اقتصادی استان چه آسیب‌هایی دارد؟

پنج هزار راس دام در اختیار مرزنشینان خراسانی قرار گرفت

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/24

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/24

قیمت خودروهای داخلی 98/10/24

معدنکاران خراسان شمالی به ناچار تسهیلات رونق تولید را پذیرفتند

عسلویه معدنی ایران چقدر شناخته شده است؟

رمزگشایی از 10 هزار کارت‌ سوخت در خراسان شمالی

صنایع کوچک خراسان شمالی تا 5 میلیارد ریال ضمانت‌نامه دریافت می‌کنند

10 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در طبس کشف شد

تصویب طرح‌های اشتغال‌زا در مشهد و3شهرستان دیگر خراسان رضوی

تراز بازرگانی خارجی گمرکات استان مثبت است

اجرای بتن غلتکی یک پنجم هزینه‌های آسفالت را کاهش می‌دهد

افزایش سفر با ناوگان عمومی جاده‌ای در خراسان رضوی

هیچ مانعی در مسیر سرمایه‌گذاری مشروع قابل تحمل‌ نیست

تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی خراسان شمالی از مشکلات می‌گویند

افزایش تمایل به سفر با ناوگان عمومی جاده‌ای در خراسان رضوی

85 هزار تن چغندرقند در جغتای تولید شد

نیاز جدی خراسان شمالی به شرکت مدیریت صادرات در حوزه کشاورزی

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/23

قیمت خودروهای داخلی 98/10/23

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/23

بارندگی برنامه مسئولان برای محدود کردن کشت برنج در خراسان شمالی را ناکام گذاشت

ایجاد هاب شتر در خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاری 268 میلیارد تومانی

95 درصد انرژی گرمایشی بخش خانگی استان با گاز طبیعی تامین می‌شود

همه آنچه باید در مورد هاب شتر خراسان جنوبی بدانیم

هشدار مدیریت بحران خراسان جنوبی به کشاورزان و دامداران

مرزهای کشور در بهترین وضعیت قرار دارد / افزایش تعاملات مرزی

35 طرح پرورش دام تسهیلات گرفتند

اجرای 7 طرح حوزه فاضلاب با سرمایه گذاری بخش خصوصی در خراسان رضوی

روزهای خوش در انتظار کارخانه مس قلعه زری