پیام خراسان

آخرين مطالب

تدوین طرح عملیاتی برای افزایش سهم کالاهای تولید داخل استان در سبد سوغات زائران اقتصادي

تدوین طرح عملیاتی برای افزایش سهم کالاهای تولید داخل استان در سبد سوغات زائران
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در رابطه با افزایش سهم کالاهای تولید داخل استان در سبد سوغات زائران طرحی تدوین شده است که شهرداری مشهد کمیته مربوط به آن را مدیریت می کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در جلسه کارگروه سوغات که در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: ما همواره در تلاش هستیم تا سهم استان خراسان رضوی را از سوغات زائر افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه بر اساس آمارها سهم کالای ایرانی از سوغات زائران در مجموع حدود 60 تا 70 درصد است، عنوان کرد: در سبد سوغات زائران سهم بخش صنایع دستی پایین بوده است و باید در راستای تقویت آن گام برداشته شود.
رسولیان افزود: در خراسان رضوی در زمینه سوغات ظرفیت بالایی وجود دارد و می توانیم صنایع دستی را تولید کنیم که مورد استقبال زائرین قرار گیرد.
رسولیان خاطرنشان کرد: شهرداری به عنوان معین اقتصادی شهرستان مشهد مسئول هماهنگی و پیگیری سوغات زائر است و باید برنامه ریزی انجام دهد.
وی تاکید کرد: در رابطه با افزایش سهم کالاهای تولید داخل استان در سبد سوغات زائران طرحی تدوین شده است که شهرداری مشهد کمیته مربوط به آن را مدیریت می‌کند و اجرای آن نیز به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: علاوه بر آن 10 اتحادیه صنفی استان که در حوزه صنایع دستی و سوغات زائر فعال هستند، همکاری خواهند کرد و در عین حال حضور و مشارکت آستان قدس رضوی مهم است.
وی ادامه داد: ایجاد بازار سوغات، استفاده از ظرفیت های خالی مختلف برای تولید صنایع دستی، توسعه استارتاپ ها و تکنولوژی های مربوطه نیز از دیگر برنامه هایی است که در این زمینه پارک علم و فناوری برنامه ریزی و همکاری لازم را انجام خواهد داد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه برای افزایش ظرفیت بازار سوغات در مشهد نیازمند توجه به تولید هستیم، اضافه کرد: در این راستا نیز از توانایی نیروی متخصص برای تولید نیز استفاده خواهیم کرد و در صورت نیاز سوله های خالی را در اختیار آن ها قرار خواهیم داد.
در ادامه این جلسه معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی، در خصوص سوغات اصلی استان گفت: رتبه اول این بخش مربوط به زعفران و زرشک است که 1139 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است.
محمدصادق براتی ادامه داد: در رتبه دوم اصلی ترین سوغات مشهد خشکبار، نبات، نخود و کشمش قرار دارد که رقم 611 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است. 
وی افزود: در جایگاه سوم نیز کالاهای زیارتی و سنگ های زینتی است که رقم 3 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield