پیام خراسان

آخرين مطالب

معاونیان: «الغدیر»؛ بهارستانی از معرفت و ولایت علی(ع) است فرهنگي

معاونیان: «الغدیر»؛ بهارستانی از معرفت و ولایت علی(ع) است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - حجت‌الاسلام‌والمسلمین حامدرضا معاونیان گفت: کتاب، «الغدیر» در حقیقت بهارستانی است از معرفت و ولایت امیرالمومنین(ع) که در صفحه صفحه آن عشق و شیدایی بی‌پایان و حیرت‌انگیز نویسنده به امیرالمومنین(ع) موج می‌زند.
این کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص ضرورت نگارش کتاب «الغدیر» اظهار کرد: حقیقت این است که علمای بزرگ شیعه از دیرباز یعنی بیش از هزار سال قبل و از زمان قبل از شیخ صدوق، بعد شیخ صدوق و بعد شیخ مفید و سید مرتضی و شیخ طوسی کتاب‌های بسیار گران‌سنگ و ارزشمندی در امامت و دفاع از حق ولایت اهل‌بیت امیرالمومنین(ع) مانند کتاب الشافی سید مرتضی و تلخیص الشافی شیخ طوسی و بعدها علامه حلی نگاشته بودند. همین‌طور در طول سیر تاریخ تشیع و کلام اسلامی هر قرن و بلکه هر نیم‌قرن و هر دهه‌ای فردی از بزرگان علمای شیعه و محققین کتاب‌هایی در امامت می‌نگاشتند؛ از جمله بزرگ‌ترین دایره‌المعارف امامت را مرحوم میرحامد حسین هندی در هندوستان به پارسی نوشت و بسیار کتاب عظیم و مفصل و مبسوطی است که دایره‌المعارف امامت محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: بعد از آن علامه امینی که از معاصرین هستند و خوشبختانه در عصر ما می‌زیستند، کمر همت بستند و کتاب «الغدیر» را در موضوع خاص واقعه مهم غدیر و اثبات طرق مختلف حدیث غدیر نوشتند که ایشان بیش از 110 طریق و سند را از طریق اهل‌سنت آوردند و به تعبیر خود ایشان یک دایره‌المعارف تاریخی، ادبی، کلامی و حتی فقهی نگاشتند و تالیف کردند که در همه موضوعات تاریخ، ادب و شعر بسیار کوشیده‌اند و بیش از 20 سال در کتاب‌خانه‌های مختلف در سوریه، هندوستان و ترکیه نسخ خطی را کاوش کردند تا چنین کتاب ارزشمندی را برای هر کدام از شخصیت‌های علمی و سیاسی و فرهنگی و مولفان بزرگ دنیا و حقوق‌دانان و امثال جرج جرداق، مسیحی لبنانی و حقوق‌دانان بفرستند. زمانی که این کتاب برای آن‌ها ارسال شد، بر این کتاب نوشتند که چنین کتابی بسیار بدیع، تازه و عظیم است؛ کسی نوشته که من باورم نمی‌شد که چنین کتابی را یک نفر نوشته باشد و این کار، کار 20 نفر محقق و استاد است که در طی 20 سال بتوانند چنین مجموعه‌ای را فراهم بیاورند.
این کارشناس مذهبی بیان کرد: از کارهای بزرگ علامه امینی در این کتاب، ذکر شعرای غدیر است؛ از شاعران عربی که در قرون مختلف به تازی در موضوع غدیر و امیرالمومنین(ع) شعر گفتند و روز غدیر را ستودند. مانند حسان‌بن ثابت انصاری که در روز عید غدیر به امر رسول خدا(ص) شعر برای غدیر گفت تا معاصرین ما؛ البته این کتاب مجموعا 20 جلد می‌شود که تا زمان حیات ایشان 11 جلد چاپ شد و نشر شد و 9 جلد دیگر در دست آقازادگان و ورثه ایشان است و جامعه علمی منتظر ویرایش و چاپ آن است و ان‌شاءالله چنین باشد.
معاونیان تصریح کرد: «الغدیر» اثر بزرگی در جامعه فقهی مسلمانان و نهادها و محیط‌های علمی خاورمیانه و دانشگاه‌های اسلامی و الازهر گذاشت. مرحوم استاد مطهری هم کتابی در این موضوع به نام «الغدیر و وحدت اسلامی» دارند. علامه امینی به صاحب الغدیر معروف شد و شهرت خود را وامدار این جهاد ساده و نگارش چنین کتاب عظیمی است؛ البته خدمات مهمی مانند تاسیس مکتب امیرالمومنین(ع)، کتاب‌خانه امیرالمومنین در نجف اشرف داشته‌اند که در آن کتاب‌خانه نسخ خطی بسیار ارزشمند، دیرین، گران‌بها و کمیابی از نقاط مختلف دنیا به کوشش ایشان فراهم آمده و محفوظ است.
وی ادامه داد: ایشان سخنرانی‌های مختلفی هم در ایران و کشورهای مختلف داشتند؛ در مشهد آن زمان به دعوت مرحوم آیت‌الله عظمی میلانی، در اصفهان به دعوت مرحوم آیت‌الله خادمی و در قم خدمت آقای بروجردی. به هرحال علامه امینی بسیار بسیار خوش درخشیدند و همه علامه امینی را ستودند به این دلیل که مجاهد بود در این راه و بسی رنج برده است در آن سال سی که توانسته است چنین کتاب ارزشمندی که دوست و دشمن و بیگانه و خویش را به بهت و حیرت افکنده، نگارش کند و در حقیقت این کتاب بهارستانی است از معرفت و ولایت امیرالمومنین(ع) که در صفحه صفحه او عشق و شیدایی بی‌پایان و حیرت‌انگیز نویسنده به امیرالمومنین(ع) موج می‌زند و در عین حال با توجه به متانت متن و قدرت استدلال و زیبایی ادبی که ایشان تعبیر کرده‌اند، کتابی ادبی است.
این کارشناس مذهبی افزود: با این که ایشان آذربایجانی و تبریزی بوده‌اند و فارسی مشکل صحبت می‌کردند، ولی در عربی این کتاب یک متن بسیار ادبی قوی، مستحکم، بدیع، دل‌انگیز و پرطراوت است. بسیاری از شعرای فارسی‌زبان و عرب‌زبان مرحوم آقای امینی را ستودند و مدح کردند؛ کسی گفته است که خدا رحمت کند علامه فاضل امینی را قلم‌ها زد، قدم‌ها زد. آن مرحوم در عبادت هم زبانزد بوده، خطبه‌ها و سخنرانی‌های بسیار پرشور و در نهایت پرسوز و گداز که با اشک او و سوز او و گداز او، همه مردمان می‌گریستند. هم‌چنین استاد محمدرضا حکیمی در توصیف زندگانی و جهاد آن مرحوم کتابی دارد. رحمت و رضوان خدا بر روح علامه امینی و راهش پر رهرو باد و با امیرالمومنین علی(ع) محشور باد. 
معاونیان ادامه داد: دقت تحقیق و گستردگی، این کتاب را از سایر کتب مشابه متمایز می‌کند؛ این کتاب، کتاب عظیمی است و این 11 جلدی که چاپ شده، همه تحقیق و نسخ خطی است که ایشان فرموده بودند، من هزاران کتاب خطی را خواندم و ورق ورق در کتابخانه‌های مختلف دنیا مطالعه کرده‌ام و استنساخ و رونویسی کرده‌ام تا توانسته‌ام «الغدیر» را فراهم بیاورم. واقعا هم همین‌طور است. 
وی گفت: بنابراین عظمت این دایره‌المعارف و کتاب عظیم خیره‌کننده است؛ مرحوم علامه شرف‌الدین هم کتابی به نام المراجعات دارند که آن کتاب هم بسیار بسیار در جهان عرب و تاسیس تشیع و استبصار بسیاری از کسان دیگر از مذاهب دیگر تاثیرگذار بوده است؛ ولیکن به این گستردگی، دقت، تنوع و جامع بودن که شامل همه موضوعات تاریخی و بحث‌های کلامی و عقایدی و در عین حال شعر و ادب عربی شود و این که این همه بیت و قصیده در ثنای امیرالمومنین(ع) داشته باشد، نیست.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

"طرح یاریگران زندگی" در مدارس سبزوار اجرا شد

مهمانان جنجالی تلویزیون: از زینب ابوطالبی تا کوشکی و زوج اینفلوئنسر

برخی مدارس سبزوار زیر پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گرفتند

سرخط مطبوعات 28 دی خراسان جنوبی

تاکید هنرمندان خراسانی بر لزوم شرکت در جشنواره فجر و حمایت آن

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 28 دی ماه

برگزاری مراسم یادواره شهدا و روز شهرستان سربیشه در محل مهدیه سربیشه

زینب ابوطالبی، از اظهارات جنجالی در تلویزیون تا عذرخواهی از مردم! + عکس

بازدید بیش از 36 هزار نفر از موزه‌های خراسان شمالی

آغاز نمایش 47 فیلم هنرمندان خراسان شمالی در سینمای بجنورد

کمبود سرانه فضای آموزشی حاشیه شهر سبزوار چالشی جدی است

سرخط مطبوعات 25 دی خراسان جنوبی

100 فقره تسهیلات در حوزه صنعت گوهرتراشی سه قلعه پرداخت می‌شود

هزار و 500 کلاس درس خراسان جنوبی گازرسانی شده است

توجه به مدارس شبانه‌روزی مشکلات مدارس کم‌جمعیت را حل می‌کند

سعید آقاخانی و حمیدرضا آذرنگ در جدیدترین تصاویر فصل دوم سریال نون. خ

گردشگری غذا؛ رنگ زیبای فرهنگ و عطر دل‌انگیز خاطره

عناوین روزنامه‌های 25 دی ماه خراسان رضوی

صنایع‌دستی خراسان شمالی در سبد خرید گردشگران خارجی

لزوم ورود به مسائل شهری از طریق تئاتر کودک

مشکل دانش‌آموزان استثنایی خراسان شمالی در هزینه‌ سرویس مدرسه

سرخط مطبوعات 24 دی خراسان جنوبی

5000 حامی جدید به طرح اکرام ایتام و محسنین خراسان شمالی پیوستند

سن ازدواج در خراسان شمالی بالاتر رفت

رقابت شهرستان‌های خراسان جنوبی در کنار شهرهای خلاق کشور

مدارس کدام شهرستان‌های خراسان جنوبی فردا تعطیل است؟

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 24 دی ماه

زیارت عاشورا در مشهد به یاد جانباختگان سانحه هوایی قرائت شد

مدارس برخی از شهرستان‌های خراسان رضوی در نوبت عصر امروز تعطیل شد

دلیل توقف "دورهمی" مهران مدیری چه بود؟ + جزئیات

زیارت عاشورا در مشهد به یاد جانباختگان سانحه هوایی اخیر قرائت شد

800 باشگاه کتابخوانی در خراسان رضوی ثبت شد

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 23 دی ماه

ایجاد علاقه به کتابخوانی با روشی جدید

مدارس برخی از شهرستان خراسان رضوی در نوبت عصر امروز تعطیل شد

صحن‌های حرم رضوی برای تسهیل تردد زائران و مجاوران مفروش شد

دیوارنگاری را از عدد و رقم به سمت کیفیت سوق دادیم

تعطیلی مدارس مشهد و برخی از مدارس استان در نوبت عصر

مدارس در برخی از شهرستان خراسان رضوی در نوبت عصر امروز تعطیل شد

جلسه شورای پشتیبانی نهضت سواد آموزی

حاشیه های جنجالی بازیگر جدید سریال وارش + عکس

برف، تعطیلی مدارس فاروج را تمدید کرد

عناوین روزنامه‌های بیست و دوم دی ماه خراسان رضوی

مدارس برخی مناطق خراسان جنوبی روز یکشنبه تعطیل است

مدارس بیرجند در پی بارش برف تعطیل شد

مدارس خراسان رضوی فردا تعطیل شد

فعالیت 250 صنعتگر خراسان شمالی در رشته پارچه‌بافی سنتی

15 اقامتگاه جدید بوم‌گردی در خراسان شمالی راه‌اندازی می‌شود

مدارس تربت‌حیدریه و فریمان تعطیل شدند

برخی از مدارس خراسان رضوی در نوبت عصر امروز تعطیل شد