پیام خراسان

آخرين مطالب

ابتکاری جدید برای مقابله با امواج گرما علمي

ابتکاری جدید برای مقابله با امواج گرما
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - به دلیل تغییرات آب و هوایی موج‌های گرمایی شدید در مناطق مختلف کره زمین مشاهده می‌شود که این گرما با سلامت انسان مرتبط است، به همین دلیل محققان در جست‌وجوی روش‌های مختلفی برای مقابله با این گرما هستند و یکی از این موارد استفاده از پشت بام‌های خنک‌کننده در کالیفرنیا است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، این تحقیق که توسط محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی انجام شد، نشان داد استفاده از سقف‌های خنک‌کننده به محافظت از مردم در برابر عواقب امواج گرمایی کمک می‌کند.
سقف خنک‌کننده سقفی است که نور خورشید را بیشتر منعکس می‌کند و در نتیجه گرمای کمتری نسبت به یک سقف معمولی جذب خواهد کرد و هر ساختمانی می‌تواند از این سقف‌ها استفاده کند.
محققان تخمین می‌زنند که موج گرما تا اواسط قرن به احتمال زیاد بین دو تا 10 برابر افزایش یابد و در نتیجه پیش‌بینی روش‌های مقابله با این افزایش دما بسیار حائز اهمیت است.
دکتر پویا وهمانی سرپرست این تحقیق اظهار کرد: اگر ما بتوانیم فضای شهری را خنک کنیم بر سلامتی تاثیر زیادی دارد و موجب کاهش برخی تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی خواهد شد.
این تحقیق به منظور پیش‌بینی عواقب گرمایش در کالیفرنیا طی سال‌های آتی و ارائه روش‌هایی برای مقابله با آن صورت گرفته و برای این تخمین از تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالا و دیگر ابزارها برای اندازه‌گیری میزان جذب گرما در ساختمان‌ها استفاده شده است.
اندرو جونز، دانشمند بخش آب و هوا و اکوسیستم آزمایشگاه برکلی گفت: ما می‌خواستیم تصویر بهتری از خطر تغییرات آب و هوایی آینده برای محیط‌های شهری به دست آوریم که چنین پیش‌بینی‌های واقع‌گرایانه می‌تواند به برنامه‌ریزان شهری و شهروندان کمک کند تا برای آینده‌ای گرمتر آماده شوند.
محققان این بررسی‌ را با سقف‌های خنک‌کننده شبیه‌سازی کردند تا تاثیر جایگزینی آنها با سقف‌های کنونی بررسی شود.
آنها دریافتند که اگر هر ساختمان در کالیفرنیا تا سال 2050 از پشت بام‌های خنک‌کننده استفاده کند تاثیر افزایش گرما بر سلامت افراد تقریبا از 80 میلیون مورد به 45 میلیون خواهد رسید.
با این وجود تبدیل 100درصدی پشت بام‌ها به سقف‌های خنک‌کننده تا سال 2050 بسیار چالش برانگیز است. به‌خصوص در شهرهایی مانند لس‌آنجلس این روش بسیار پرهزینه خواهد بود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield