پیام خراسان

آخرين مطالب

دستمزدها پایین و بیمه بلاتکلیف، اما همچنان می بافند اقتصادي

دستمزدها پایین و بیمه بلاتکلیف، اما همچنان می بافند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - دهیار روستای یکه سعود در شهرستان راز و جرگلان از پایین بودن دست مزد بافندگان فرش در این شهرستان گلایه کرد.
درخشان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه در شهرستان راز و جرگلان فرش های ترکمن و دو رویه تمام ابریشم دویدوخ بافته می شود، گفت: بیشتر بافندگان فرش در این شهرستان زنان و دختران هستند.
وی جمعیت روستای یکه سعود که بیشترین جمعیت روستایی این شهرستان را به خود اختصاص داده است را دو هزار و 280 نفر بیان کرد و افزود: از این تعداد 270 نفر بافنده فرش هستند و مابقی شغل کشاورزی را دارند.
درخشان ادامه داد: در حال حاضر متقاضیان فرش دستبافت، مواد اولیه بافت فرش(نخ) را تحویل بافنده می دهند و در قبال دریافت فرش، دست مزد آن ها را پرداخت می کنند.
وی اظهار کرد: یک فرش ترکمن با مساحت 1.5*2.20 یک تا دو ماه بافت آن طول می کشد که هزینه دست مزد یک فرد برای بافت این فرش به طور کلی 800 تا 900 هزار تومان است که رقم بسیار ناچیزی است.
دهیار روستای یکه سعود در ادامه تصریح کرد: البته یک تعدادی از افراد روستا نیز شروع به بافت فرش دو رویه تمام ابریشم دویدوخ را کرده اند که این افراد تمام مواد اولیه فرش را خود تامین کرده و به صورت مستقیم به فروش می رسانند.
وی گفت: میزان تولید پلیه ابریشم در این روستا در سال جاری قابل ملاحظه بود که این بافندگان از فروش پیله ها خودداری و آن را برای استفاده در فرش های خود نگه داشته اند.
درخشان افزود: اما در حقیقت در حال حاضر هزینه دست مزد بافت فرش از هزینه دست مزد یک کارگر در این منظقه کمتر است و از سوی دیگر این بافندگان نیز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند.
به گفته وی ماهیانه حدود سه هزار متر فرش دستبافت در این روستا توسط بافندگان بافته می شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield