پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر عالی مدارس علمیه حضرت مهدی (عج) مشهد؛

بعد از انقلاب از رشد تربیت باز مانده‌‎ایم سياسي

بعد از انقلاب از رشد تربیت باز مانده‌‎ایم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مدیر عالی مدارس علمیه حضرت مهدی (عج) مشهد گفت: بعد از انقلاب، آموزش رشد پیدا کرد و اکنون بهترین متخصصان را داریم اما از رشد تربیت بازمانده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر ، شانزدهمین اجلاس سالانه مدیران مدارس صدرای کشور با حضور حجت‌الاسلام محمد جواد نظافت یزدی، در هتل آفتاب ولایت برگزار شد.
حجت‌الاسلام نظافت یزدی، در این اجلاس اظهار کرد: بعد از انقلاب، آموزش رشد پیدا کرد اما از رشد تربیت بازماندیم. زمانی در این کشور از هند پزشک می‌آمد و ما پزشک عمومی نداشتیم، اما اکنون بهترین متخصصان را داریم، پس در حوزه آموزش، رشد داشته‌ایم. در تربیت نیازمند آموزش هستیم ولی آموزش لزوما تربیت را به دنبال ندارد.
وی افزود: پس از انقلاب اسلامی آموزش دینی در مراکز نظامی، دانشگاه‌ها و مدارس توسعه پیدا کرده اما تربیت اتفاق نیفتاده است. باید تربیت‌محور باشیم تا محصول و ثمره‌هایمان را شیطان نبرد و شاهد پدیده فرار مغزها نباشیم.
مدیر عالی مدارس علمیه حضرت مهدی (عج) مشهد تصریح کرد: اگر آموزش تربیت‌محور باشد، خروجی نظام آموزشی ما از ایران و ایرانی طلبکار نیست بلکه خود را بدهکار می‌داند.
حجت‌الاسلام نظافت با اشاره به اینکه مقصود از تربیت، تربیت اسلامی است، بیان کرد: هیئت، مظهر قلیان احساسات شیعی است اما احساسات بدون معرفت به درد نمی‌خورد چراکه بسیاری از مبارزان زمان انقلاب، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ضد انقلاب شدند، در زندان اند و عده‌ای که معرفت و احساس توام باهم داشتند، در مسیر انقلاب باقی ماندند.
وی افزود: باید کسی وجود داشته باشد تا هنرپیشه‌ای تربیت کند که بتواند اثر مثبت بگذارد، این کار باید توسط عالم ربانی صورت گیرد.
نظافت یزدی تصریح کرد: باید معتقد باشیم که نیروسازی مهمترین کار است. مدیری که خواب کارش را نبیند، گریه نکند و نگران مسئولیتی که به او سپرده‌اند نباشد، نمی‌تواند در آداب وظیفه‌اش موفق شود.
این مدرس حوزه مطرح کرد: حیکل، روزنامه‌نگار در اوایل انقلاب اسلامی به ایران آمد، با امام مصاحبه کرد و در دریافت خود از امام خمینی گفت: "امام خمینی مثل توپخانه‌ای می‌ماند که اهدافش را خوب می‌زند اما نیروی کافی ندارد." بعد از انقلاب ساواکی‌ها به دنبال نیروسازی رفتند، اما ما به واسطه جنگ و ترورهایشان کلی نیروی خوب را از دست دادیم.
وی با بیان اینکه تجربه نشان داده است امکانات حرف اول را نمی‌زند، عنوان کرد: در جامعه امروز، ما خیلی به افرادی مثل ابوترابی در زمان جنگ نیاز داریم. شیخ علی تهرانی، فقیه و از مبارزان پای کار انقلاب بعد از اینکه امام جمعه شد، کم کم ضد انقلاب شد و در آخر به صدام پناه برد اما اگر ترس نباشد، نبود پول و امکانات کم‌اهمیت است‌.
حجت‌الاسلام نظافت یزدی در ادامه این اجلاس خاطرنشان کرد: در مدارس و ادارات، ریل‌گذاری فرهنگی و اسلامی اشتباه انجام شده‌است و ضد ارزش‌ها ارزش پیدا کرده اند.
وی افزود: یکی از مهم‌ترین عناصر انقلاب اسلامی شخصیت دادن و تکریم است؛ نظارت بر دانش‌آموزان باید غیرمستقیم، همراه با حفظ تکریم آن‌ها و به دور از تحقیر باشد. تجربه ثابت کرده است، اگر مدیر محبوب نباشد، موفق نمی‌شود. اگر آخوند و چادری محبوب نباشند، عمامه و چادرشان را بردارند، برای اسلام مفیدتر خواهند بود چون اگر مدیران محبوبیت نداشته باشند، نمی‌توانند مفید عمل کنند.
این مدرس دانشگاه در سخنرانی خود اظهار کرد: مدیر نباید در چشم‌ها خار باشد، محبوبیت در مدیریت و تربیت مانند گاز و ابهت مثل ترمز است. برای جمهوری اسلامی نوکر تربیت کنید نه طلبکار! نکاتی را در آموزش در نظر بگیرید که ثمره‌اش برای خانواده‌ها خوشایند باشند تا با مدارس همراه شوند. مشکل جمهوری اسلامی در حجاب این است که قانونی کردن حجاب را با اقناع همراه نکرده‌ایم؛ ذات انسان اجبار را بدون دلیل نمی‌پذیرد اما متاسفانه در سربازخانه‌ها با زور و اجبار غیر مناسب سربازان را برای نماز صبح بیدار می‌کنند. الزامات باید در موضوع حجاب وجود داشته باشد اما باید با اقناع صورت گیرد تا نبینیم که در خارج از کشور برخی از بانوان ایرانی عقده‌ای شده‌اند و همین روسری‌های نیم‌بند را هم از سر درمی‌آورند.
حجت‌الاسلام نظافت یزدی در ادامه تصریح کرد: اگر مردم دنیا سخنان زیبای اهل‌بیت را بشنوند، به اسلام متمایل می‌شوند و آمریکا از اهل بیت می‌ترسد. در بیش از 100 کشور دنیا طلبه داریم و زمینه‌های ظهور امام زمان در حال فراهم شدن است و شما باید در تسریع این روند موثر باشید.
وی در پایان سخنانش مطرح کرد: این نسل را نمی‌شود با زور به انجام کاری مجبور کرد و باید در همه الزامات آن‌ها را با دلیل و منطق قانع کنیم. در اقناع جوانان فرض کنید در اقلیت هستید و می‌خواهید اکثریت را مجاب کنید. در بحث کمک به فلسطین و سوریه با اینکه دلایل منطقی وجود دارد که به خاطر حفظ منافع ملی صورت می‌گیرد، مردم قانع نشده‌اند، باید برای مردم این چنین مسائل را توضیح داده و آن‌ها را قانع کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield