پیام خراسان

آخرين مطالب

مشارکت زنان و جوانان خراسان رضوی در سایه تدبیر و امید سياسي

مشارکت زنان و جوانان خراسان رضوی در سایه تدبیر و امید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- بر اساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحد طی 40 سال گذشته ایران دارای بالاترین نرخ رشد و بهبود 41 رتبه ای جایگاه در میان 110 کشور جهان بوده است که این روند طی سالهای اخیر در زمینه ارتقای وضعیت زنان و جوانان کشور نیز تداوم داشته است.

چند سالی است همزمان با برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گزارش هایی درباره شکاف جنسیتی و برخورداری زنان و مردان از موقعیت های برابر در حوزه های سیاسی، اقتصادی، آموزشی و نرخ امید به زندگی منتشر می شود که با وجود تداوم برخی فشارهای خارجی بر ایران در چند سال قبل این شاخص ها در کشور رو به رشد بوده است.
مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: خراسان رضوی در هر چهار شاخص یاد شده از میانگین کشوری بالاتر است.
فرشته سلجوقی افزود: افزایش سهم بانوان در پست های مدیریتی چندی است در دستور کار دولت قرار گرفته و براین اساس در حالی که سهم مدیران زن استان در سال 96 حدود 9 درصد بود در پایان پارسال به 18 درصد افزایش یافت.
وی اظهار داشت: مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته این روند رو به رشد ادامه خواهد داشت و تا پایان 1400 به 30 درصد خواهد رسید.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی به مشارکت سیاسی زنان استان نیز اشاره کرد و گفت: در حالی که نرخ مشارکت زنان در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری سال 96 به صورت میانگین 49.5 درصد در کشور گزارش شد این نرخ در این استان 52 درصد بود.
وی افزود: در سال 98 علاوه بر مشارکت رای دهندگان زن، فارغ از جانبداری از جریان سیاسی خاص، حضور بانوان استان به عنوان نامزدهای انتخابات مجلس نیز مورد توجه است، به گونه ای که انتظار می رود از مجموع 18 نماینده مجلس شورای اسلامی در استان دستکم 30 درصد به زنان اختصاص یابد.
سلجوقی عدم توفیق نامزدهای زن در انتخابات مجلس استان را نه عدم اعتماد به این نامزدها بلکه کاهش شمار نامزدهای زن در مقایسه با مردان ارزیابی کرد.
وی اظهار داشت: وقتی تنوع بیشتری در میان نامزدهای زن برای نمایندگی مجلس وجود داشته باشد مشارکت و رای گیری بانوان نیز افزایش می یابد و احتمال رای آوی آنان در کنار مردان نیز بیشتر می شود.
وی گفت: قایل به سهم خواهی در عرصه سیاست و اقتصاد نیستیم اما واقعیت این است که با جمعیت زیادی از دختران و زنان دانش آموخته و با استعداد مواجه هستیم و باید از این ظرفیت که با صرف هزینه بیت المال ایجاد شده استفاده شود.
سلجوقی افزود: هم اکنون دو سوم جامعه سر بار یک سوم جامعه از نظر اقتصادی هستند یعنی یک سوم جمعیت فعال مسئول تامین معاش خانواده اند که در برخی مواقع به دلیل کمبودها شاهد روی آوردن مردان سرپرست خانوار به برخی مشاغل سیاه و زیر زمینی هستیم لذا مشارکت اقتصادی زنان می تواند در راستای حفظ تحکیم بنیان خانواده کارگشا باشد.
وی به تشکیل مجمع مشورتی بانوان استان بر اساس ماده 110 برنامه ششم توسعه دولت اشاره کرد و اظهار داشت: به منظور توسعه نظام مند جامعه زنان و تحقق توسعه همه جانبه و پایدار جامعه با عنایت به تحکیم بنیان خانواده و در جهت تحقق سبک زندگی ایرانی اسلامی این مجمع مشورتی متشکل از 25 گروه از اقشار بانوان تشکیل شد.
سلجوقی گفت: بر اساس آخرین آمارها در حالی که میانگین اشتغال زنان در کشور 76.13 درصد می باشد همین شاخص با حدود 6 درصد بیشتر در خراسان رضوی 82.46 درصد است.
وی افزود: بر این اساس خراسان رضوی رتبه دوم اشتغال زنان را در کشور دارد اما بیکاری زنان در این استان دو برابر مردان است که وضعیتی عام است زیرا در بیشتر استان ها میزان بیکاری زنان بالاتر از این شاخص در مردان است.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: همچنین بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران، میانگین میزان بیکاری زنان در کشور 23.87 درصد اما این شاخص در خراسان رضوی 17.54 درصد و نشانگر وضعیت بهتر این استان در مقایسه با کل کشور است.
وی همچنین نرخ امید به زندگی زنان استان را 76 سال و هشت ماه عنوان کرد و گفت: این نرخ از میانگین شاخص امید به زندگی زنان در کشور مطلوب تر است .
سلجوقی افزود: زنان خراسان رضوی سهم بسیار در اشتغال و تولید استان دارند به طوری که میزان اشتغال این قشر در روستاها و همچنین میزان باسوادی آنها زیاد است.
وی اظهار داشت: در چارچوب ابتکار استاندار خراسان رضوی با عنوان "طرح مثلث توسعه اقتصادی" نیز زنان نقش مهمی ایفا می کنند و بانوان پرتوان این استان به ویژه قشر روستایی با شرکتهای معین اقتصادی در این طرح همراه هستند.
49.6 درصد از جمعیت 6 میلیون و 434 هزار و 501 نفری خراسان رضوی را زنان تشکیل می دهند. همچنین نظام اداری در این استان شامل 106 دستگاه اجرایی با 152 هزار کارمند است که 51 درصد کارکنان این دستگاه ها مرد و بقیه زن هستند.
مدیر کل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز در تشریح مشارکت جامعه جوان استان به خبرنگار ایرنا گفت: مهمترین رویکرد نظام جمهوری اسلامی مشارکت نهادمند مردم در تحقق دموکراسی دینی است که در این راستا دولت دوازدهم به دنبال توسعه کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد (سمن ها) این هدف مهم را پیگیری می کند.
فرزاد فتاحی افزود: تاکنون 78 سمن جوانان در استان فعال شده است که حدود 6 هزار نفر در این چارچوب به فعالیت مشغول هستند و در مجموع حوزه فعالیت 68 درصد سمن های استان اجتماعی است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر 640 سمن جوانان در استان در مرحله اخذ مجوز و انجام فرایندهای قانونی است و از نظر رشد در تاسیس این سمن ها پس از آذربایجان شرقی، خراسان رضوی جایگاه دوم کشور را در مشارکت نظام مند جوانان در اختیار دارد.
فتاحی به جمعیت 6.4 میلیون نفری خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: این استان دو میلیون و 6 هزار جوان بین سنین 18 تا 35 سال دارد که بر اساس هدف گذاری های صورت گرفته به ازای هر پنج هزار جمعیت جوان استان باید یک سمن جوانان داشته باشد که براین اساس تشکیل 401 سمن مورد انتظار است.
وی اهمیت دیگر تشکیل نهادهای مردم نهاد جوانان را مطالبه گری آنان عنوان کرد و افزود: مطالبه گری سمن ها از مسئولان و پرسشگری برای رفع مشکلات می تواند به بهبود عملکردها در کشور بیانجامد و اعتماد و مشارکت مردم بویژه نسل جوان را به نظام و حاکمیت افزایش دهد.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از زمان حضور رزم حسینی به عنوان استاندار در این استان سیاست کلی در استان توجه ویژه به جایگاه زنان و جوانان بوده است بطوریکه اولین زن به عنوان معاون استاندار توسط ایشان انتخاب شد.
حسن جعفری افزود: در حوزه انتصاب مدیران نیز انتخاباتی برگزار شد و از مجموع 200 زن شاغل در استانداری کمیته هفت نفره انتصابات بانوان را تشکیل دادیم که براساس پیشنهاد این کمیته بانوان مستعد برای مدیریت در استان معرفی می شوند.
وی اظهار داشت: انتخاب زنان مدیر در حوزه استانداری و زیر مجموعه آن، مدیران کل، معاونین فرمانداران و بخشداران با مشورت و نظر این کمیته انجام می شود.
جعفری گفت: همه شهرستان ها شورای مشورتی بانوان دارند که از سرجمع این شوراها مجمع مشورتی بانوان استان شکل می گیرد که با ابتکار استاندار در همه جلسات ما رئیس مجمع زنان حضور داشته و مجمع از این طریق اعلام نظر می کند.
وی افزود: شهریور ماه امسال دوباره انتخابات مجمع استانی انجام خواهد شد و رئیس و مجمع جدید انتخاب می شوند.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: استاندار به صورت ویژه در قالب مشاورین و نخبگان جوان موضوع مشارکت این قشر را پیگیری می کند، جوانان با طرح ها و ایده های خود می توانند ما را کمک کنند.
وی به افزایش کمک به سمن های جوانان استان از ابتدای سال اشاره کرد و گفت: در عین حال بکارگیری مدیران با تجربه در حوزه اقتصادی و دارای سابقه مدیریت در مناطق جغرافیایی مرزی و تلفیقی استان همچنان در دستور کار استان برای تصدی فرمانداری مناطق مرزی خراسان رضوی می باشد.
3221/6053


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خراسان شمالی: پیام صلح‌دوستی ایران به جهان مخابره شد

خیز خراسان شمالی برای گسترش تجارت با 3 کشور منطقه

صادرات کالا از خراسان رضوی 30 درصد افزایش یافت

امضای تفاهمنامه کاهش آسیب‌های اجتماعی در خراسان رضوی

12 و نیم درصد واحدهای صنعتی خراسان رضوی غیر فعال است

20 پروژه ورزشی دهه فجر در خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد

سند توسعه 4 شهرستان خراسان جنوبی در اختیار دستگاه‌های معین است

همراه با امام رئوف در چهارشنب‍ه‌های امام رضایی

دست خالی کشتی پهلوانی ایران از مدال طلا

150 مرکز نوآوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ایجاد شد

6 هزار شمشیرباز در ایران فعالیت دارند

وقوع جرایم سایبری در خراسان جنوبی افزایش یافت

84 تیم امدادی در خراسان جنوبی آماده باش هستند

گزارشگر فسادی که خبر را به اهلش برساند، مورد تشویق قرار گیرد

هزینه مراسم ترحیم بانوی تایبادی به سیلزدگان سیستان و بلوچستان اهدا شد

تولید محتوای فضای مجازی ضرورت انکارناپذیر است

آغاز اقدامات زیرساختی آستان قدس رضوی در 35روستای سیل‌زده سیستان

تدارک 10 میلیون تعرفه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان در خراسان‌رضوی

ضرورت بازخوانی نقش هنرمندان در احیای جایگاه واقعی کارکردهای قرآن و عترت

پاسخ به یک شایعه انتخاباتی در خراسان جنوبی

مشاور رییس جمهوری افغانستان: امنیت و میزبانی ایران ستودنی است

امامان جماعات از موضع‌گیری له یا علیه افراد و جناح‌ها در انتخابات بپرهیزند

رویداد رقابتی تولید محتوای فضای مجازی در خراسان جنوبی آغاز شد

نمایشگاه آثار خوشنویسی قرآنی در حرم رضوی افتتاح شد

هماهنگی لازم پیرامون طرح «ثامن» بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی وجود دارد

دانش‌آموزان مشهد یاد شهید سلیمانی را گرامی داشتند

131 کیلوگرم تریاک در تربت‌حیدریه کشف شد

امضاء تفاهم نامه بین وزارت کشور، استانداری خراسان رضوی و شهرداری مشهد

دستگیری 3 شکارچی متخلف در خراسان شمالی

شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی در برابر سیل ایمن شدند

درخشش بانوان نخبه خراسان شمالی در جشنواره پروفسور حسابی

تردد کامیونها در مرز دوغارون به حالت عادی بازگشت

هواشناسی خراسان رضوی هشدار داد

263 برنامه حوزه ورزش و جوانان در دهه فجر اجرا می شود

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس خراسان‌جنوبی معارفه شد

دستگیری عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی

فرمانده مرزبانی ناجا: همه مرزبانان ایران مانند شهید سلیمانی هستند

فرمانده مرزبانی: ناوگان جنگی کشورهای بیگانه باید از منطقه خارج شود

بیانیه گام دوم انقلاب سند اقتدار انقلاب اسلامی است

واکنش فلاحت‌ پیشه به احتمال خروج ایران از NPT

اسرائیل و آمریکا دنبال عصبانی‌ کردن ایران هستند

یک روحانی رئیس هیأت بیلیارد مشهد شد

طرح‌های منابع آب خراسان شمالی بیش از هزار میلیارد ریال اعتبار ملی دارد

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

سه نوع سرطان در تمامی پایگاههای بهداشتی خراسان رضوی غربالگری می‌شود

مصرف گاز ال پی جی در خراسان جنوبی افزایش یافت

تزریق گاز به خط انتقال روستاهای شاهرخت و بمرود

احتمال می‌دادیم که این دوره کاندیداهای زیادی عدم احراز صلاحیت شوند

مرزبانان جمهوری اسلامی ایران همه چون شهید سلیمانی هستند

سه تفاهم‌نامه معین اقتصادی در خراسان رضوی منعقد شد