پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خبر داد؛

توقف 23 هزار خودرو به دلیل نقص قطعه در انبار ایران خودروی خراسان اقتصادي

توقف 23 هزار خودرو به دلیل نقص قطعه در انبار ایران خودروی خراسان
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: 23 هزار دستگاه خودرو به دلیل نقص قطعه در پارکینگ شرکت ایران خودروی خراسان انبار شده و بیشترین کسری قطعه مربوط به خودروی 405 است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابراهیم ناصری در نشست خبری سازمان صمت با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت در محل استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: 12.5 درصد واحدهای تولیدی استان تعطیل و راکد هستند و 20 درصد واحدها زیر 50 درصد فعالیت می‌کنند. در چهار ماهه سال اخیر 58 مجوز معافیت گمرکی برای ورود ماشین‌آلات به ارزش 30.7 میلیون یورو وجود داشته و میزان معافیت 2.9 میلیون یورو بوده است. همچنین در زمینه مجوز ورود مواد اولیه برای 4.1 میلیون یورو ارزش مواد اولیه و 0.34 میلیون یورو معافیت داده شده است.
وی ادامه داد: بیشترین نقص قطعه مربوط به قطعات برقی و الکترونیکی، سنسور و رادیو پخش و قطعاتی از این نوع است که قبلا تولیدکنندگان ایرانی با واردکردن مواد اولیه آن، قطعات را مونتاژ می‌کردند. پس از تحریم‌ها تامین قطعات وارداتی برای خودرو دشوار شده و این موضوع بر روی تولید خودرو در شرکت ایران خودروی خراسان تاثیر گذاشته است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: کل تولید خودرو در شرکت ایران خودروی خراسان در سه نوع مدل در سال 1396، 163 هزار و 563 دستگاه، در سال 1397، 91 هزار و 36 دستگاه، در چهار ماهه نخست سال گذشته 41 هزار و 728 دستگاه و در چهار ماهه نخست امسال 30 هزار و 873 دستگاه بوده است.
ناصری عنوان کرد: در حال حاضر تصمیمی برای خودروهای ناقص گرفته نشده اما شرکت ایران خودروی خراسان 12روز ارائه خدمت به مردم را تعطیل کرده تا بتواند روزانه نقص قطعه 500 خودرو را برطرف کند. 23 هزار دستگاه خودرو به دلیل نقص قطعه در پارکینگ شرکت ایران خودروی خراسان انبار شده و بیشترین کسری قطعه مربوط به خودروی 405 است.
وی اضافه کرد: در سرمایه در حال گردش 281 فقره ثبت‌نام و 217 مورد کارشناسی و تایید شده که مجموع آن 596 میلیارد تومان بوده و به 70 واحد مبلغ 129 میلیارد پرداخت شده است. همچنین در تسهیلات تکمیلی و نیمه‌تمام 31 مورد ثبت‌نامی وجود داشته و 9 مورد بررسی و مصوب شده که مجموع آن 27 میلیارد تومان بوده اما تاکنون مبلغی پرداخت نشده است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در زمینه تفویض اختیار به استاندار برای رفع مشکلات قطعه‌سازان، گفت: حوزه تولید خودرو به صورت متمرکز بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و استان‌ها در این زمینه اختیار مجزایی ندارند.
افزایش 5.9 درصدی بازرسی‌های استان در 5 ماه ابتدایی سال
در ادامه رضا شجاعی، معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، اظهار کرد: در پنج ماهه سال 98، بازرسی‌های ما 194 هزار و 127
مورد در سطح استان بوده که 5.9 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. تعداد واحدهای متخلف 12 هزار و 897 مورد بود که 8.5 درصد رشد داشت، ارزش پرونده‌های تنظیم شده نیز 10 هزار و 337 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته رشد 1100درصدی داشته است.
وی افزود: تعداد گزارش‌های مردمی 9 هزار و 160 مورد و مبلغ عودت به شاکیان نیز 34 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته 125 درصد رشد داشته است. تعداد گشت‌های مشترک پنج هزار و 102 مورد بود که نسبت به سال گذشته پنج درصد رشد داشته است.
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص میزان قاچاق در پنج ماهه سال جاری، خاطرنشان کرد: در بازرسی‌ها 17 هزار و 521 مورد قاچاق با 1.3 رشد نسبت به سال گذشته کشف شده است. 241 مورد پروانه صادر شده که نسبت به سال گذشته 21.7 درصد رشد داشته، همچنین ارزش ریالی کالاهای مکشوفه 120 میلیارد ریال با 166درصد رشد بوده است.
شجاعی در خصوص میزان گرانی کالاها، گفت: از دوم اردیبهشت تا دوم شهریور ماه سال جاری، از میان 56 قلم کالای سبد خانوار، 26 قلم افزایش قیمت و 28 قلم کاهش قیمت داشته، دو کالا نیز تغییر قیمتی نداشته است، همچنین بیشترین گرانی در کالای چای با 82 درصد و بیشترین کاهش قیمت در کالاهای پیاز زرد و گوجه فرنگی بوده است. تاکنون 16 مورد پلمپ نیز صورت گرفته است.
وی ادامه داد: چند روز گذشته یک واحد تولید زعفران تقلبی کشف شد که در این کشفیات 314 بسته زعفران یک مثقالی و 157بسته نیم‌مثالی به ارزش 66 میلیون ریال شناسایی شده، در پایانه امام رضا نیز یک واحد دیگر کشف شد که در بحث تنقلات و سوغات تقلب داشته و تاکنون پلمپ مانده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield