پیام خراسان

آخرين مطالب

همزمان با هفته دولت؛

17 پروژه منابع طبیعی خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد اقتصادي

17 پروژه منابع طبیعی خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از افتتاح 17 پروژه منابع طبیعی در استان همزمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، علیرضا نصرآبادی صبح سه شنبه در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به بهره برداری از 17 پروژه منابع طبیعی همزمان با هفته دولت، اظهار کرد: برای اجرای این پروژه ها بالغ بر 42 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با اشاره به بهره مندی 29 روستا از مزایای این طرح ها، بیان کرد: با بهره برداری از این پروژه ها بالغ بر 123 هزار نفر و دو هزار و 287 خانوار از مزایای آن بهره مند می شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اضافه کرد: از مجموع پروژه های افتتاحی این هفته یک پروژه در شهرستان بیرجند، سه پروژه در قاین، دو پروژه در نهبندان، یک پروژه در آیسک، یک پروژه در اسدیه، یک پروژه در شهرستان درمیان، چهار پروژه در شهرستان زیرکوه، دو مورد در شهرستان فردوس، یک پروژه در خوسف و یک پروژه نیز در شهرستان سربیشه افتتاح می شود.
نصرآبادی افزود: همچنین از مجموع پروژه های این هفته 11 پروژه آبخیزداری بوده که بهره برداری ازعملیات گابیون بندی به حجم 500 متر مکعب باقران، بند خاکی کرغند به حجم 45 هزار متر مکعب، عملیات گابیون بندی به حجم 740 متر مکعب در روستای گرم و تمام ده، خاکریزی 25 هزار متر مکعب در حوزه گزیک زیدان، خاکریزی 15 هزار متر مکعب در حوزه تخویچ اسدیه از جمله این پروژه ها است.
وی همچنین اجرای 15 کیلومتر سیستم آبیاری تحت فشار در پارک جنگلی قاین، کشت و توسعه گیاهان مولد محصولات غیرچوبی در سطح 30 هکتار، نهال کاری 35 هکتار گونه های بیابانی را از دیگر پروژه های افتتاحی این هفته اعلام کرد.
اختصاص 73 میلیارد تومان به بیابانزدایی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: در سال جاری 73 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و کارگروه ملی گرد و غبار به بیابانزدایی اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: بخشی از این اعتبار برای احداث بادشکن و اجرای پروژه های هلالی آبگیر و 40 میلیارد تومان در راستای پروژه مالچ پاشی هزینه می شود.
نصر آبادی با بیان اینکه بخش عمده ای از این اعتبار برای تامین مالچ از وزارت نفت هزینه می شود، گفت: این پروژه در دو مسیر شامل بشرویه - فردوس و ایستگاه مسجد شکر در محور یزد- طبس اجرایی می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: در سال 98 اعتبار قطعی مصوب منابع طبیعی 104 میلیارد تومان است.
وی اظهار کرد: از محل صندوق توسعه ملی قول تامین 60 میلیارد تومان برای اجرای عملیات آبخیزداری استان داده شده که پروژه های فاز اول آن با 31 میلیارد تومان تا دهه فجر به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه مشارکت بهره برداران در افزایش اعتبارات نقش بسزایی دارد، افزود: در فاز اول این اعتبارات، عملیات احداث 27 حوزه آبخیز و احداث 90 سازه آبخیزداری و منابع آبی تحت تاثیر انجام خواهد شد.
اجرای عملیات کاداستر در 257 هزار هکتار
نصر آبادی بیان کرد: احداث آبشخور، احداث چاله فلسی با بذرکاری، احداث هلالی آبگیر با بذرپاشی، مراقبت و آبیاری، بوته کاری و ذخیره نزولات همراه با بذرپاشی از جمله پروژه های پیش بینی شده در حوزه مرتع است.
وی توسعه جنگل با بذر و مراقبت و نگهداری را از جمله پروژه های حوزه جنگل دانست و گفت: گشت و مراقبت و اجرای عملیات کاداستر در 257 هزار و 281 هکتار از دیگر پروژه های اجرایی از محل صندوق توسعه ملی است.
نصرآبادی با اشاره به سفرهای شهرستانی استاندار بیان کرد: طی این سفرها قریب به 466 مصوبه به دنبال داشت که 25 مصوبه خاص منابع طبیعی بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه از مجموع کل مصوبه ها 12 مورد درخواستی از سوی مردم ، 9 مصوبه اختلافات و تعیین اراضی و چهار مصوبه فنی بوده که در فاز اجرایی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield