پیام خراسان

آخرين مطالب

رسولیان:

بزرگ‌ترین مشکل ما مراحل اداری صدور مجوزها است اقتصادي

بزرگ‌ترین مشکل ما مراحل اداری صدور مجوزها است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: مراحل اداری صدور مجوزها و فعالیت بخش خصوصی شاید بزرگ‌ترین مشکل ما باشد که این کار را شروع کردیم، 30 فرایند را همکاران شناسایی کردند، پنج مورد را تعیین تکلیف کردیم و 18 مرحله حذف شده است. 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علی رسولیان امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل امور اقتصادی و دارائی خراسان رضوی در سالن اجتماعات سازمان صمت استان، اظهار کرد: در هفته‌ دولت و با حضور آقای جهانگیری 869 پروژه اقتصادی توسط بخش خصوصی، با اعتبار 1700 میلیارد تومان بهره‌برداری و3300 شغل ایجاد شد.
وی با بیان اینکه اقتصاد استان، اقتصاد متکی به بخش خصوصی است، عنوان کرد: بیش از 95 درصد اقتصاد در اختیار بخش خصوصی و متفاوت از استان‌های کشور و میانگین سطح ملی است. استان نیازمند حمایت جدی از بخش خصوصی بوده و اگر می‌خواهیم بر اساس گام دوم انقلاب را که مقام معظم رهبری در آن اقتصاد را محور کارها قرار دادند و به چالش‌های درونی و بیرونی و مشکلات ساختاری اشاره کردند، اقتصاد استان را توسعه دهیم، باید نگاه ویژه به فعالیت‌های بخش خصوصی استان داشته باشیم.
رسولیان افزود: چند موضوع برای رسیدن به گام دوم انقلاب مهم بوده که یکی بروکراسی و مشکلات در صدور مجوزها است. مراحل اداری صدور مجوزها و فعالیت بخش خصوصی شاید بزرگ‌ترین مشکل ما باشد که این کار را شروع کردیم، 30 فرایند را همکاران شناسایی کردند، البته احتمالا بسیار بیشتر خواهد بود، پنج مورد را تعیین تکلیف کردیم و 18 مرحله حذف شده که استاندار بسیار جدی به دنبال حل این موضوع هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: حتما باید بحث صدور مجوزها و فرایندهای کسب و کار را به جد دنبال کنیم. این کارنامه درخشانی است که فضای کسب و کار را اصلاح کنیم، حداقل در میزانی که در اختیار استان است زیرا چندان به تفویض اختیارات امیدی نداریم. اختیارات در استان‌ها به شدت محدود است و بنا بر همین محدودیت می‌توانیم اصلاحاتی در فرایند کسب و کار انجام دهیم.
وی بیان کرد: موضوع مهم دیگر در اداره کل، سرمایه‌گذاری به خصوص سرمایه‌گذاری خارجی است. استان ما به نسبت دیگر استان‌ها در سرمایه‌گذاری خارجی به خوبی عمل کرده و بنا داریم با کمک دستگاه‌های اقتصادی حتما پنجره واحد سرمایه‌گذاری برای سرمایه‎گذاری‌های داخلی و خارجی ایجاد کنیم و این شدنی است. فرایندها که اصلاح شود، وارد این مرحله می‌شویم.
رسولیان با اشاره به اینکه خراسان استانی است که بیش از 33 میلیون زائر و گردشگر دارد و این فرصت ویژه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است، تصریح کرد: با طرحی که مصوب شد، با سرمایه‌گذاری بیش از 250 هزار دلار اقامت ایران را به سرمایه‎گذاران می‌دهند که نقش بزرگی خواهد داشت. از این سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها 50 درصد را به استان اختصاص می‌دهیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: بحث تامین مالی دستگاه‌ها و مسائل بودجه با توجه به محدودیت‌ها در درآمد کشور موضوعی جدی است که در استان خراسان استانی با دستگاه‌های اجرایی، نیروی انسانی زیاد و مجموعه فعالیت‌ها، مدیریت تخصیص منابع موضوع جدی است که حتما به صورت ویژه باید به آن توجه شود تا در استان مشکلی ایجاد نشود. ظرفیت‌های بودجه بسیار خوب است.
وی اضافه کرد: ما در تامین مالی نباید تنها از طریق بانک‌ها پیش برویم، روش‌های جدیدی مانند بورس وجود دارد که امیدوارم آقای امیررحیمی بتوانند در استان از این روش‌ها برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کنیم. بیش از 92 هزار میلیارد تومان منابع بانکی داخل استان داریم و معنایش این است که منابع خرد زیادی وجود دارد و باید این منابع را با روش‌های درست مدیریت و به سمت طرح‌های اقتصادی هدایت کنیم که در این صورت موفق به توسعه حوزه اقتصاد استان می‌شویم.
در ادامه محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، اظهار کرد: استان با توجه به ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد و در شرایط حال حاضر کشور می‌تواند نقش پیشرویی ایفا کند و بسیاری از مواردی که به عنوان تنگنا نام برده شده و موجب نگرانی در کشور می‌شود را با روش‌هایی اصلاح کند.
وی افزود: اگر دغدغه ما خصوصی‌سازی، بهبود فرایندهای کسب و کار، فراهم آوردن زمینه لازم برای جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری است، خراسان می‌تواند فارغ از بروکراسی موجود کشور زمینه را برای رفع این دغدغه‌ها فراهم کند و یک تجربه موفق می‌تواند همه را امیدوار کرده و پای کار بیاورد تا الگوی سایر کشور باشد.
کلایی با بیان اینکه استاندار سه مساله را به لحاظ کاری پیش روی خود قرار دادند و توجه کردند، عنوان کرد: در قالب طرحی که ارائه دادند، آن سه مورد را جزو مسائل اساسی دانستند، ما نیز می‌توانیم با این سه مساله کارها را در استان پیش ببریم و موفق شویم. آقای امیر رحیمی می‌توانند یک انرژی را به مجموعه اضافه کنند.
شهردار مشهد ادامه داد: سه نکته اصلی برنامه استاندار است. یک مورد تبدیل بحث‌های مختلف گفتمانی به موضوعات فنی بوده، یعنی بخش زیادی از انرژی استان را همیشه صرف بحث پیرامون موضوعات گفتمانی و انتزاعی کردیم که اگر فنی بیان شود، قابل جمع و حل است. در این مسیر اداره اقتصاد می‌تواند نقش خوبی ایفا کند.
وی اضافه کرد: دوم توجه جدی به موضوع سرعت بوده، فرصت‌های در اختیار ما، فرصت‌های غیر قابل تکرار است و باید بپذیریم با خطاهای کوچک هم حداکثر سرعت داشته باشیم. سوم موضوع شهامت در تصمیم‌گیری است که به سبب امیدواری افرادی که مسئولیت دارند، باید شهامت داشته باشند و در اثر آن امید مردم تقویت شود.
کلایی خاطرنشان کرد: این سه مساله علیرغم واقعیت‌ها و نگرانی‌های موجود سه موضوع بسیار مهم است. آقای امیررحیمی فرد پرکار و علاقه‌مندی هستند و شوخی ندارند، بنابراین با توجه به دانش، انگیزه و فضای مناسب موجود در استان می‌توانند ضمن تکمیل کارهای آقای رمضانی این موضوع را جلو ببرند. ما نیز دست یاری دراز می‌کنیم و امیدوارم تمامی این تلاش‌های ما اندکی وضعیت اقتصادی مردم و کشور را بهتر کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزان‌ ترین منطقه تهران برای خرید مسکن

مشعل شمش چدن خراسان جنوبی روشن شد

خسارت 6 میلیاردی سیل به راه‌های خراسان جنوبی

ابنیه از نداشته های راه های روستایی در خراسان شمالی است

وام خرید خانه‌ های 25 سال به بالا چقدر است؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/25

صنایع 11 میلیارد تومان بدهی به شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی دارند

سرمایه گذاری 2650 میلیارد ریالی موسسه ملل در خراسان شمالی در زمینه صنعت فرش

پیشنهاد افزایش جریمه عدم درج قیمت را به مجلس دادیم

عودت 40 میلیارد ریال به شاکیان در کمیپن بی‌قیمت نخریم

90 درصد بار پویش بی‌قیمت نخریم به عهده خود رسانه‌ها است

عیدی کارگران را به آخر سال موکول نکنید!

اعمال محدودیت اختصاص گاز برای صنایع مادر خراسان شمالی

بهره برداری از 10 کیلومتر محور بجنورد به جنگل گلستان

تمایل سرمایه‌گذاران افغانستان برای صادرات زعفران با برند و بسته‌بندی ایرانی

رفع تصرف و تخریب پل‌ها و موانع عبور سیلاب در محدوده رودخانه شاندیز

معرفی کشورهای فاسد جهان درسال 2020

اضافه شدن دو منطقه به مناطق حفاظت شده در خراسان جنوبی

اجرای آبگیر شناور در سد شیرین‌دره خراسان شمالی، 90 درصد پیشرفت دارد

طرح مثلث توسعه اقتصادی استان چه آسیب‌هایی دارد؟

پنج هزار راس دام در اختیار مرزنشینان خراسانی قرار گرفت

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/24

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/24

قیمت خودروهای داخلی 98/10/24

معدنکاران خراسان شمالی به ناچار تسهیلات رونق تولید را پذیرفتند

عسلویه معدنی ایران چقدر شناخته شده است؟

رمزگشایی از 10 هزار کارت‌ سوخت در خراسان شمالی

صنایع کوچک خراسان شمالی تا 5 میلیارد ریال ضمانت‌نامه دریافت می‌کنند

10 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در طبس کشف شد

تصویب طرح‌های اشتغال‌زا در مشهد و3شهرستان دیگر خراسان رضوی

تراز بازرگانی خارجی گمرکات استان مثبت است

اجرای بتن غلتکی یک پنجم هزینه‌های آسفالت را کاهش می‌دهد

افزایش سفر با ناوگان عمومی جاده‌ای در خراسان رضوی

هیچ مانعی در مسیر سرمایه‌گذاری مشروع قابل تحمل‌ نیست

تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی خراسان شمالی از مشکلات می‌گویند

افزایش تمایل به سفر با ناوگان عمومی جاده‌ای در خراسان رضوی

85 هزار تن چغندرقند در جغتای تولید شد

نیاز جدی خراسان شمالی به شرکت مدیریت صادرات در حوزه کشاورزی

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/23

قیمت خودروهای داخلی 98/10/23

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/23

بارندگی برنامه مسئولان برای محدود کردن کشت برنج در خراسان شمالی را ناکام گذاشت

ایجاد هاب شتر در خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاری 268 میلیارد تومانی

95 درصد انرژی گرمایشی بخش خانگی استان با گاز طبیعی تامین می‌شود

همه آنچه باید در مورد هاب شتر خراسان جنوبی بدانیم

هشدار مدیریت بحران خراسان جنوبی به کشاورزان و دامداران

مرزهای کشور در بهترین وضعیت قرار دارد / افزایش تعاملات مرزی

35 طرح پرورش دام تسهیلات گرفتند

اجرای 7 طرح حوزه فاضلاب با سرمایه گذاری بخش خصوصی در خراسان رضوی

روزهای خوش در انتظار کارخانه مس قلعه زری