پیام خراسان

آخرين مطالب

بهشت رنگ‌ها در چنشت مقالات

بهشت رنگ‌ها در چنشت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - چنشت یکی از روستاهای هدف گردشگری خراسان جنوبی است که رنگ‌های شاد لباس‌ و تزئین خانه‌های مردم آن جاذبه‌ای برای گردشگری است و در کوچه پس کوچه‌هایش می‌توان بهشتی از رنگ‌ها را به تماشا نشست.

چنشت به علت جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی از روستاهای هدف گردشگری محسوب می‌شود و در وجه تسمیه آن چنین می‌گویند، چنشت بر وزن بهشت است که در گذشته به دلیل خوش آب و هوا بودن و داشتن میوه های فراوان و رودخانه های متعدد که از زیر درختان می‌گذشته است و شباهت این منطقه به بهشت، گروهی دامدار این منطقه را به عنوان محل زندگی انتخاب می‌کنند و نام آن را بهشت می‌گذارند، بعدها در گذر زمان به چنشت تغییر نام می‌دهد.
چنشت چون در محاصره کوهستان و چهار رودخانه است باغ‌ها و مزارع بسیاری دارد و از این رو آب و هوای معتدل آن بهترین بهانه برای سفر است.
استقرار روستا در منطقه میان‌کوهی، چشم‌انداز کوهستانی زیبا و جذابی به آن بخشیده است و باغ‌های گردو و دیگر میوه‌ها آن را در حصار گرفته‌اند.
در چنشت می‌توان مناظر زیبایی از تلفیق طبیعت و بافت مسکونی را تماشا کرد رنگ اغلب خانه‌ها سبز یا آبی بوده و مردمان آن نیز لباس‌هایی با رنگ‌های متنوع می‌پوشند که این مهم مردمان چنشت را در خراسان جنوبی شاخص کرده است.
لباس مردم این روستا از نوع خاصی است که کمتر در نقاط دیگر استان یافت می‌شود.
لباس مردان در چند سال اخیر (دهه 80) به لباس سایر مردم منطقه شبیه شده اما بزرگان و پیران از لباس که شامل یک پالتوی بلند که تمام بدن را می‌پوشد و شال سر و در برخی مواقع از کلاه معمولی استفاده می‌کنند.
لباس زنان آنها که در نوع خود یک جاذبه است، از رنگ‌های شاد و متنوع تشکیل شده و شامل سه قسمت چارقد قرمز یا آبی گلدار (شال)، کلاه نقره‌ای و نقره دوزی شده (کلوته) و پیراهن زنانه به رنگ‌های سبز و قرمز یا آبی (پاچین) است.
مردم روستای چنشت به ویژه زنان و دختران اغلب از پوشاک محلی و سنتی استفاده می‌کنند و این فرهنگ نهادینه شده است.
تنوع رنگ در لباس‌های محلی مردم روستا جلوه خاصی به آنها می‌بخشد و یکی از جاذبه‌های گردشگری همین پوشش لباس محلی و تنوع رنگ در لباس‌های پر از زرق و برق زنان روستا است.
چنشت به نسبت سایر روستاهای خراسان جنوبی، کمتر دچار تحولات و تغییرات فرهنگی شده و فرهنگ روستایی آن محفوظ مانده که حاصل تلاش‌هایی است.
غار چنشت و غار چهل چاه، مزار سید حامد علوی و بافت تاریخی این روستا را می‌توان از دیگر جاذبه‌های مهم و طبیعی این روستای هدف گردشگری خراسان جنوبی در شرق ایران ذکر کرد.
اسرارآمیزترین پدیده تاریخی استان غار چنشت در روستای چنشت در 60 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند مرکز خراسان جنوبی است؛ غار چنشت براساس متون تاریخی، حدود 620 سال پیش به‏ وسیله سید محمد مشعشع کشف شد.
این غار 59 متر طول و احتمال دارد که هزاران سال پیش در اثر زلزله، 2 سمت کوه سر به هم نهاده و فضای متفاوتی را ایجاد کرده است.
این فضاها گاهی عریض با ارتفاع زیاد و گاهی بسیار تنگ با ارتفاع کم هستند و عبور از آنها به سختی انجام می‌گیرد.
در این غار استخوان اجساد مردگان (در وضعیت‌های مختلف) و نیز آثار و نشانه متعددی از زندگی گذشتگان مانند سفال، چوب، پارچه، چرخ نخ و دیوارهای گچی مشاهده شده است.
ظاهرا از این غار به عنوان پناهگاهی در گذشته استفاده می‌شده یا اینکه ممکن است زلزله، خانه مسکونی را همراه با ساکنان آن منهدم ساخته باشد.
در فاصله صد متری غار چنشت، غار دیگری به نام چهل چاه وجود دارد که در آن استخوان اجساد 14 مرد و زن و کودک مشاهده می‌شود و به نظر می‌رسد در غار پس از پناه بردن این افراد به داخل آن، با گل اندود و راه فرار آنها بسته شده است.
بقعه سید حامد علوی از اماکن تاریخی و مذهبی این روستا است و بنابر روایات وی از فرزندان امام جعفر صادق (ع) است که توسط عمال خلیفه عباسی در چنشت زخمی شد و در محل بیتوته خود یعنی غار چنشت درگذشت.
پس از کشف غار، نسبت به انتقال اجساد سید حامد علوی و دو فرزندش به درون بقعه که به این منظور ساخته شده بود، اقدام می‌شود و این بقعه هم اکنون یکی از زیارتگاه‌های مهم منطقه به شمار می‌رود.
یکی از آیین های سنتی که هنوز هم در روستای چنشت برگزار می شود مراسم عروسی است که سه روز متوالی طول می‌کشد و می‌تواند برای گردشگران جالب باشد.
در مراسم عروسی روستای چنشت داماد را بر اسب سوار و تا پای تخت (محل استقرار عروس) همراهی می‌کنند که در طول این مسیر ریش سفیدان و بزرگان در پشت سر اسب به خواندن آهنگ‌های محلی مذهبی مشغولند و همچنین زنان کهنسال در جلوی اسب نواهای محلی خاصی را زمزمه می‌کنند.
در شب پایانی داماد و عروس را به همراه هم بر اسب سوار و با صدای دل‌نواز موسیقی محلی آنها را تا خانه داماد همراهی می‌کنند و بعد از ورود به خانه داماد اهالی روستا هر فردی در خور بضاعت، مبلغی را به داماد هدیه می‌کند.
عروسی روستای چنشت در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است.
فاصله روستای گردشگری چنشت از بیرجند مرکز خراسان جنوبی حدود 60 کیلومتر است که می‌توان با عبور از شهر مود در دهستان نهارجان به آنجا رسید.
9893*3028


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور

پیشتازی خراسان رضوی در تولید لواشک سنتی

اهمیت مدیریت تعادل بین کار وزندگی

مردان و جوانان قربانی شیوع بیماریهای قلبی

آیا ما مردم «بی‌حالی» هستیم؟

زخم‌ کهنه بر پیکره بازار عناب‌

‌آرزوهایی که با تدبیر رنگ واقعیت می‌گیرند

گردوی خراسان رضوی در انتظار تحول

تور خبری در روستای جهانی «توبافی»

بازگشت به آغوش روستا

دغدغه پرستاران مشهد و وعده‌های نویدبخش مسئولان

ازدواج به وقت پیری

تعهد فراموش شده

روش‌های مقابله با بحران کم‌آبی در سنگاپور

استخری که نه آب دید و نه شناگر

ورود به دنیای زبان‌آموزی با گام فرهنگی

خلق حماسه بی بدیل دفاع مقدس در سایه دین باوری

سید ساجدین (ع)، پیشوایی با سلاح دعا

گام دوم بوم‌بازار

همسران آزاده و دوران تنهایی

گیاهان دارویی، داروی رونق اقتصادی و اشتغالزایی

برگ موز جایگزین ظروف پلاستیکی یکبار مصرف می‌شود

سود میلیاردی پسماند در جیب مافیای زباله/شهرداری‌ها در آغاز راه

موانع پیش روی صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی

خان هفتم؛ خرید لوازم‌التحریر

کاراکال؛ گربه سانی چابک در دل کویر شرقی ایران

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

طلوع دوباره مهر در خراسان جنوبی/ عطش طبس مرهم می شود

قنات جهانی بلده

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد

فراموشی یک شاعر

گیاهی به رنگ آفتاب و خواص بی نظیرش

نقش سازمانهای خیریه در توسعه اقتصادی و اجتماعی

سنگ زنی آیین سنتی عزاداری روستای صدخرو داورزن

کاربلد

محرم در قاب خراسان جنوبی

قوانین ژاپنی‌ها برای سوار شدن در قطار

چگونه به رونق تولید برسیم؟

عناب، محصول ناب چینی نشود!

مشهد بهشت ویلاسازی غیر مجاز

غربت طلای سرخ ایران در بازار جهانی

بهشت رنگ‌ها در چنشت