پیام خراسان

آخرين مطالب

حدود یک‌سوم درخواست‌های مردم خراسان شمالی از رئیس جمهوری بانکی بود اجتماعي

حدود یک‌سوم درخواست‌های مردم خراسان شمالی از رئیس جمهوری بانکی بود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- از مجموع 21 هزار نامه‌ای که مردم خراسان شمالی در جریان سفر دولت به رئیس جمهوری نوشتند، 6 هزار نامه مربوط به مسائل و درخواست‌های بانکی بود.

رئیس جمهوری و اعضای دولت تدبیر و امید 23 تیرماه امسال به استان خراسان شمالی سفر کرده بودند.
دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی روز پنجشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: تمام نامه های مربوط به بانک ها بررسی شده است و پنج هزار و 500 نامه، که قابلیت پاسخگویی از طریق پرداخت تسهیلات را داشت، بین 13 بانک دولتی و خصولتی استان تقسیم شده است.
علی‌اصغر هدایتی با بیان اینکه 700 نامه دیگر نیز شامل درخواست هایی مانند بخشودگی جرایم است، اظهار داشت: این نامه ها نیز در دست بررسی است.
وی اظهار داشت: به همه افرادی که در فهرست نامه ها قرار دارند پیامک داده و اطلاع رسانی شده است تا برای تشکیل پرونده به بانک ها مراجعه کنند.
وی گفت: بانک های دولتی خراسان شمالی در جذب منابع میدان رقابت را به بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری واگذار کرده اند و نرخ سودهای پایین بانک های دولتی برای مردم جذابیت سپرده گذاری ندارد.
هدایتی افزود: بانک های دولتی مکلف به رعایت نرخ 10 درصد سود سپرده های کوتاه مدت ماه‌شمار و 15 درصد سپرده های بلندمدت اعلام شده از سوی بانک مرکزی هستند اما بانک های خصوصی این شیوه نامه را رعایت نمی کنند.
وی اظهار داشت: گزارش های مکرری مبنی بر عدم رعایت این دستورالعمل به دست ما رسیده است و حتی شاهد جذب سپرده با نرخ 20 درصد روزشمار هم هستیم و این موضوع سپرده گذار را به بانک خصوصی می کشاند.
رشد بیش از 9 درصدی منابع بانکی خراسان شمالی
هدایتی با اشاره به اینکه در پایان مردادماه منابع بانک های دولتی خراسان شمالی به 61 هزار و 66 میلیارد ریال رسیده است، افزود: این رقم نسبت به سال قبل رشدی معادل 9.34 درصد را نشان می دهد.
دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی مصارف بانک های دولتی این استان در پایان سال گذشته را 61 هزار و 121 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این رقم تاکنون با افزایش 16.22 درصدی به 71 هزار و 34 میلیارد ریال رسیده است.
وی اظهار داشت: نسبت مصارف به منابع بانک های دولتی و خصولتی استان در سال قبل 109 درصد بود اما امسال در پایان این پنج ماهه به 116 درصد افزایش پیدا کرده است و عملا مصارف بیشتری نسبت به منابع داریم و این موضوع قدرت تسهیلات‌دهی بانک های دولتی را بسیار پایین آورده است.
وی گفت: در بانک های خصوصی اما این ماجرا مصداق ندارد و منابع آنها در پایان تیرماه 31 هزار میلیارد ریال در مقابل 10 هزار و 500 میلیار ریال مصارف است که نسبت مصارف آنها به منابع 32 درصد است.
وی با اشاره به مطالبات غیرجاری در بانک های دولتی نیز گفت: مطالبات غیرجاری بانک ها، پنج هزار و 907 میلیارد ریال بود که در ماه های بهار این رقم به عدد 6 هزار و 424 میلیارد ریال رسید و رشد زیادی داشت اما در تیر و مردادماه با توجه به بند خ تبصره 33 که شامل امهال تسهیلات کشاورزی بود، مطالبات با سه درصد کاهش به پنج هزار و 742 میلیارد ریال رسید.
هدایتی منابع ارزی 13 بانک دولتی و خصولتی خراسان شمالی را 97 میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: این رقم هم اکنون با نرخ جدید به یک میلیون و 600 هزار دلار رسیده است.
وی با بیان اینکه در سال قبل 92 درصد تسهیلات قرض الحسنه مددکاران بهزیستی و کمیته امداد در قالب وام های 200 میلیون ریالی پرداخت شد، اظهار داشت: امسال از محل بند ب تبصره 16 اعتباری معادل یکهزار و 92 میلیارد ریال برای این 2 نهاد در استان منظور شده است که از این رقم 227 میلیارد ریال به بهزیستی پرداخت شد.
هدایتی با بیان اینکه وام های کمیته امداد نیز از 200 میلیون ریال به 500 میلیون ریال افزایش یافته است، گفت: تسهیلات کمیته امداد هم 865 میلیارد ریال اعلام شده که بهزودی در شعب بانک ها با معرفی افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می شود.
دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی در مورد مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان گفت: هفت بانک و صندوق توسعه ملی متعهد به پرداخت منابع این مصوبات هستند و این مصوبات از لحاظ ریالی 10 هزار و 500 میلیارد ریال است و مبلغ ارزی آن نیز 800 میلیون دلار است که هفته قبل مکاتبات آن توسط استاندار با رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی انجام و بلافاصله رونوشت آن به بانک ها اعلام شد تا در طرح هایی که تعهد کرده اند، مشارکت کنند.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد.
ب/5132


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield