پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران:

همیشه مصارفمان بر منابع پیشی گرفته است اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: تا امروز یکی از چالش‌های جدی نظام‌های بیمه‌ای بحث منابع است و همیشه مصارف بر منابع پیشی گرفته‌است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، طاهر موهبتی، در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت که در دانشکده پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در نظام بیمه کشور، تا امروز یکی از چالش‌های جدی نظام‌های بیمه‌ای بحث منابع است و همیشه مصارف بر منابع پیشی گرفته‌است. بر اساس گزارش رسمی که ارایه شد، نرخ رشد مرکب در 5 سالِ 90 تا 95 سالیانه بدون اعمال هزینه‌های جاری و اعمال انتشار اوراق 26 درصد رشد داشته‌است و در 5 سال، 130 درصد، در مصارف سالیانه 44 درصد اوضاع بسیار نابسامانی داشته‌است.
وی افزود: معنای روشنش این است که مصارف 90 درصد بر منابع پیشی گرفته‌است. در سال 95 اگر 8 هزار میلیارد اوراقی که منتشر شد، نمی‌شد، با 12 هزار میلیارد تومان زیان انباشه روبه‌رو می‌شدیم. اوراقی که چاپ شد به 4 هزار و 40 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد. طبق قانون تجارت چناچه زیان انباشه 50 درصد باشد شرکت ورشکسته است و با زیان 4 هزار و 400 میلیارد، 516 برابر باید منحل می‌شدیم. ما 1600 برابر حد نصاب تعیین شده زیان انباشه داشتیم.
موهبتی اظهار کرد:بر اساس آینده پژوهی، اگر قرار بود بر اساس این فرمول‌ها پیش می‌رفتیم در سال 96، ده هزار و 800 میلیارد تومان و در سال 98، 18 هزار و 909 میلیارد تومان زیان انباشه داشتیم و با این فرمان ادامه کار میسر نیست.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه «همه ما نگران محرومین هستیم»، تصریح کرد: باید بدانیم بر سر این سفره همه هستند، بجز محرومین. در صندوق بیمه ایرانیان، 15 درصد می‌دادند، به محض اینکه بیمه رایگان شکل گرفت به آن سمت رفتند. قرار بود 5 میلیون بیمه شده داشته‌باشم که 11 میلیون نفر شده. هر میلیون برای ما امروز، 5 هزار و 80 میلیارد تومان هزینه دارد و این‌ها روی هم انباشت می‌شود و می‌گویند بیمه کارش را به درستی انجام نمی‌دهد. 
وی افزود: اینکه ما بگویم بودجه تمام و هیچ‌کاری نکنیم غلط است. اولین کار هدفمندکردن یارانه بیمه سلامت به سمت قشر نیازمند بود. باید جراحی کرد، نمی‌شود مملکت را گران اداره کرد. ما در اجرا، بیمه رایگان راه می‌اندازیم، مملکت را نمی‌شود با احساس اداره کرد و باید عقلانیت را به کار برد. 
موهبتی اذعان کرد: اگر طناب هم رایگان باشد بعضی‌ها خودکشی می‌کنند. 470 راهنمای بالینی ابلاغ شد، کدام بیمه اجرا کرد؟ ما انجام دادیم. در 150 شهر نسخه را الکترونیکی می‌نویسیم در صورتی که 126 شهر را باید انجام می‌دادیم. 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه «اگر سراغ بودجه رفتیم، انتخاب بین بد و بدتر است»، گفت: کشورهای اروپایی به این شکل خرج می‌کنند؟ یک روز یک جایی زمین می‌خوریم. اگر بیمه تامین اجتماعی امروز ورشکسته شود دولت باید 40 میلیون نفر بیمه را بدهد، دولتی که بیمه کارمندی راهم نمی‌تواند بدهد. قرار است بدهی روی بدهی انباشت شود و همه افرادی که نگران محرومین هستند، میانگین 13 ماه بدهی داشتیم و در حال حاضر به 3 ماه و نیم رسیده است. 
موهبتی خاطرنشان کرد: با این الکترونیکی‌شدن 15 تا 20 درصد هزینه‌ها، به دلیل مانیتورینگ کاهش پیدا می‌کند. سال 97 نسبت به 96، 7 درصد هزینه‌های ما کاهش پیدا کرد. خط قرمز ما محرومین هستند، اما تاکید می‌کنم محرومین واقعی.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield