پیام خراسان

آخرين مطالب

کدام در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از وسایل نقلیه موثرند؟

خودروهای برقی یا اتومبیل‌های سبک‌وزن گازی؟ اجتماعي

خودروهای برقی یا اتومبیل‌های سبک‌وزن گازی؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که در برخی مناطق، اتومبیل‌های سبک‌وزن گازی می‌توانند تاثیر بیشتری در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نسبت به خودروهای الکتریکی داشته باشد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از فیز، سیاست‌های تشویق کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، تاکید بر لزوم تعویض وسایل نقلیه و استفاده از وسایل نقلیه برقی دارد، اما محققان اظهارکردند: بسته به موقعیت مکانی، در بعضی از مناطق، می‌توان تنها با گازسوزکردن خودرو در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای مشارکت داشت.
در این مطالعه، عوامل مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است که می‌تواند بر عملکرد نسبی وسایل نقلیه تاثیر بگذارد؛ از جمله نقش دمای پایین در کاهش عملکرد باتری مورد آزمایش قرار گرفت.
این مطالعه را محققان موسسه فناوری ماساچوست مشهور به اِم‌آی‌تی، واقع در ایالت ماساچوست آمریکا انجام داده‌اند.
نتایج این بررسی نشان می‌دهد که شاید وسایل نقلیه الکتریکی بیشترین تاثیر در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را برای بیشتر کشورها داشته باشند، اما در مناطقی، استفاده از وسایل نقلیه بنزینی سبک هم می‌تواند در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای موثر باشد. بنابراین در برخی مناطق، خرید یک ماشین سبک که ساختار آن از آلومینیوم یا فولاد سبک است می‌تواند منجر به انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای نسبت به یک اتومبیل برقی شود.
یافته‌های محققان حاکی از آن است که اگر وسایل نقلیه الکتریکی در هنگام رانندگی هیچگونه انتشاری ایجاد نمی‌کنند، اما در مدت شارژ مجدد باتری باعث انتشار قابل توجهی از گازهای گلخانه‌ای می‌شوند.
کارشناسان عنوان کردند: وسایل نقلیه بنزینی در برخی از مناطق روستایی می‌توانند آلایندگی کمتری داشته باشند.
این مطالعه در مجله Environmental Science & Technology منتشر شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield