پیام خراسان

آخرين مطالب

چهل سالگی انقلاب

1250 وقف پس از انقلاب در خراسان شمالی ثبت شد اجتماعي

1250 وقف پس از انقلاب در خراسان شمالی ثبت شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: پس از انقلاب یک هزار و 250 وقف جدید در این استان به ثبت رسیده که رشد چشمگیری نسبت به گذشته داشته است.

حجت الاسلام عظیم آسوده یدکی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه قدمت برخی موقوفات در این استان به 600 سال گذشته برمی گردد، اظهار داشت: هم اینک پنج هزار و 587 وقف در این استان به ثبت رسیده که این میزان پیش از انقلاب چهار هزار و 337 موقوفه بوده است.
وی بیشتر موقوفات پیش از انقلاب و حتی سال های اخیر را به نیت اطعام و عزاداری امام حسین (ع) دانست و افزود: این در حالی است نیات موقوفات جدید استان هر سال با توجه به نیاز روز انجام می شود که نشان از رشد فرهنگی واقفان دارد.
حجت الاسلام آسوده یدکی یادآور شد: پیش از انقلاب از چهار هزار و 337 موقوفه، 123 مورد و از 11 هزار و 492 رقبه 195 مورد دارای سند بود ولی اکنون سه هزار و 437 موقوفه و 6 هزار و 155 رقبه دارای سند مالکیت است.
وی جذب و سامان دهی سه هزار و 500 خادم ثابت و افتخاری، برگزاری 40 دوره مسابقات قرآن کریم، اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم و حضور 15 هزار شرکت کننده در این دوره از مسابقات و راه اندازی مرکز مجازی حفظ قرآن با عضویت 300 حافظ قرآن را از نشانه های رشد در حوزه فعالیت های قرآنی به برکت انقلاب اسلامی دانست.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی یادآور شد: همچنین 18 هزار فقره حکم اعضای هیات امنای مساجد و بقاع متبرکه نیز بعد از انقلاب صادر و انجمن یاوران وقف نیز در استان راه اندازی شده است.
وی اجرای طرح های مختلف آرامش بهاری، نشاط معنوی، ضیافت الهی، جشن ولایت علوی، سوگواره یاس نبوی در 60 بقعه شاخص و برگزاری دوره تربیت مربی حفظ قرآن با حضور استادان کشوری را از دیگر دستاوردهای انقلاب بیان کرد.
حجت الاسلام آسوده یدکی اظهار داشت: 46 پروژه شامل احداث و توسعه شبستان امامزاده جعفر (ع) سیاه دشت، حمزه الرضا(ع) شیروان، امامزاده جعفر (ع) محله قند و شکر اسفراین و توسعه شبستان با مساحت یکهزار و 400 متر مربع در امامزاده سیدعباس (ع) است.
وی گفت: در 19 امامزاده نیز تربت خانه و شبستان در کنار کمک به ساخت مصلی در استان ایجاد و دو واحد مسکونی موقوفه سه زوجی نیز احداث شده است.
حجت الاسلام آسوده یدکی افزود: همچنین احداث 70 مرکز قرآنی و درمانی، مراکز مشاوره وقف، اعزام مبلغ در مناسبت های مختلف، واگذاری3 هزار واحد مسکونی موقوفه به مردم، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در موقوفات، ایجاد 38 موکب پذیرایی از زائران حرم رضوی به همت مردم و زائران اربعین حسینی از دیگر فعالیت های انجام شده بعد از انقلاب در استان است.
در 9 ماهه سال جاری حدود 13 میلیارد ریال درآمد موقوفات این استان براساس نیات واقفان هزینه شد.
استان خراسان شمالی دارای پنج هزار و 587 موقوفه و 11 هزار و 492 رقبه است.
ط/ 6042


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield