پیام خراسان

آخرين مطالب

پرهیز از کاشت پیاز آلوده مزارع زعفران را آفت زدایی می کند علمي

پرهیز از کاشت پیاز آلوده مزارع زعفران را آفت زدایی می کند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی روز یکشنبه در این خصوص گفت: با توجه به آغاز فصل کشت پیاز زعفران ضروری است کشاورزان زعفرانکار نسبت به کشت پیازهای سالم، انتخاب پیازهایی که به هیچ وجه دچار له شدگی نیستند و همچنین پیازهای فاقد هرگونه آلودگی دقت بالا داشته باشند. 

فاطمه حلاج نیا افزود: در صورت انتقال حتی یک پیاز آلوده و بی کیفیت به مزرعه زعفران، بروز آفت در همه سطح مزرعه و ایراد خسارت به محصول حتمی است. بنابراین با توجه به اهمیت اقتصادی محصول زعفران کشاورزان برای ی کسب اطلاع دقیق از این موضوع به ادارات جهاد کشاورزی و یا کلینیکهای بخش خصوصی مراجعه کنند. 

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت بالا و لطافت گیاه زعفران، بسیاری از آفتهای این محصول ناشی از کاشت نادرست پیاز، پوسیدگی و شیوع بیماریهای باکتریایی و وارد آمدن خسارات فراوان می شود. 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کشاورزان به این نکته حساس نیز توجه داشته باشند که از جا به جایی خاک با پیاز موکدا پرهیز کنند و حتما پیازهای تمیز و دارای حداقل خاک را به زمین اصلی منتقل نمایند زیرا احتمال آلودگی خاک همراه پیاز بسیار بالا است. 

سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی پارسال 86 هزار هکتار بود. حدود 300 تن زعفران از این سطح برداشت شد . فعالیت در حوزه تولید زعفران برای 131 هزار نفر در خراسان رضوی به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

دو میلیون و 138 هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد. 363 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان شش میلیون و 400 هزار نفری فعالیت می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield