پیام خراسان

آخرين مطالب

دشت اسفدن قاین در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شد اجتماعي

دشت اسفدن قاین در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان -
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌ جنوبی گفت: دشت اسفدن قاین در همایش میراث طبیعی کشور که در 5 شهریورماه 98 در استان گیلان، بندر انزلی برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی، اظهار کرد: دشت اسفدن یکی از زیبایی ‌ ها و شگفتی‌های طبیعی خراسان جنوبی است.
وی افزود: در این دشت با مساحت 240 کیلومتر مربع دو اثر شاخص شامل دق اسفدن به شکل نمکزاری مسطح و بدون هیچ پوشش گیاهی و دره هندوستان با سرسبزی و پوشش گیاهی بسیار غنی به فاصله 10 کیلومتری هم قرار دارند.
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌ جنوبی بیان کرد: دره هندوستان اسفدن دره‌ای است با پوشش گیاهی متنوع در نزدیکی اسفدن که پوشش گیاهی آن در قسمت کوهستانی شامل؛ درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز است و بوته‌های آویشن و زیره است. پوشش گیاهی دامنه‌های آن شامل سوسن و شقایق و ... است.
رضایی ملکوتی با بیان اینکه درون دره نیز زرشک، عناب، پسته و کاج، قیچ، تاغ و گل شقایق می‌روید، تصریح کرد: دق به سرزمین‌های نسبتاً همواری گفته می‌شود که دارای شیب ناچیز و کم است.
وی افزود: دق‌ها یکی از پدیده‌های زمین شناسی هستند که قابلیت نفوذپذیری کمی دارند، به جهت شوری خاک، این مناطق از پوشش گیاهی بسیار ضعیفی برخوردارند، همچنین پوشش جانوری منطقه بدلیل نبود آب و گیاهان بسیار ضعیف است.
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌ جنوبی خاطرنشان کرد: طبیعت بهاری دره هندوستان اسفدن در روزهای بهاری بسیار آرامش بخش بوده و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است.
رضایی ملکوتی تصریح کرد: انواع گیاهان دارویی و بوته‌های قیچ، تاغ و دشتی سرسبز و سرتاسر گل شقایق در بهار این منطقه را فرا می‌گیرد و پوشش گیاهی این دشت شامل انواع گیاهان دارویی جلوه زیبایی به منطقه داده است، به گونه‌ای که جمع زیادی از مردم منطقه برای استفاده از طبیعت بکر منطقه در ایام سال به این منطقه سفر می‌کنند.
وی بیان کرد: پوشش گیاهی دره هندوستان در قسمت کوهستانی شامل؛ درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز است و بوته‌های آویشن و زیره نیز در این منطقه به فراوانی یافت می‌شود.
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان‌ جنوبی یادآور شد: آب سرد و گوارای دره هندوستان که از دل رشته کوه سرچشمه می‌گیرد، بر لطافت و زیبایی این منطقه می‌افزاید.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield