پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل انتقال خون خبر داد؛

ذخایر خونی خراسان رضوی در وضعیت هشدار/ اهدای خون را به تاسوعا و عاشورا موکول نکنید اجتماعي

ذخایر خونی خراسان رضوی در وضعیت هشدار/ اهدای خون را به تاسوعا و عاشورا موکول نکنید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به قرار گرفتن ذخایر خونی استان در وضعیت هشدار، گفت: نیاز به خون همیشگی بوده و فرآورده‌های خونی را نمی‌توان برای مدت طولانی نگهداری کرد، لذا از شهروندان تقاضا داریم اهدای خون را به صورت مستمر و در طول سال انجام دهند و آن را موکول به مناسبت‌ها نکنند.
حمیدرضا اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص آخرین وضعیت ذخایر خونی خراسان رضوی، اظهار کرد: متأسفانه در هفته‌های گذشته با توجه ایام تابستان و به گرمی هوا، مراجعه به پایگاه‌های اهدای خون بسیار کاهش پیدا کرده و ذخایر خونی استان در وضعیت هشدار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در این شرایط در صورت بروز حوادث غیر مترقبه‌ ممکن است در تأمین خون با مشکل مواجه شویم.
اسلامی با اشاره به آغاز طرح نذر خون حسینی در ایام محرم، تصریح کرد: با توجه به این که معمولا مراجعات مردمی به پایگاه‌های انتقال خون در ایام عزاداری امام حسین(ع) افزایش پیدا می‌کند، طرح نذر خون حسینی از 10 شهریور آغاز و تا 27 مهر ماه ادامه خواهد یافت. بر این اساس از شهروندان تقاضا داریم در طول این مدت برای اهدای خون مراجعه کننده و اهدای خون را تنها به ایام تاسوعا و عاشورا موکول نکنند.
وی افزود: سال گذشته 33 هزار و 216 نفر در طرح نذر خون حسینی شرکت کردند. از این تعداد از 25 هزار و 699 نفر موفق به اهدای خون شدند که نسبت به سال پیش از آن رشد 56 درصدی داشت. با توجه به این که نیاز به فرآورده‌های خونی همیشگی بوده و همواره در حال افزایش است امیدواریم امسال نیز میزان اهداکنندگان خون افزایش یابد.
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با انتقاد از مراجعه مناسبتی مردم به پایگاه‌های اهدای خون، خاطرنشان کرد: متأسفانه اکثر مردم به صورت هیجانی و مناسبتی خون اهدا می‌کنند. با توجه به مشکلاتی که این نوع اهدای خون ایجاد می‌کند تلاش می‌کنیم اهدای خون از هیجانی به اهدای خون مستمر و در طول سال تغییر کند.
وی ادامه داد: بر این اساس بار دیگر از مردم تقاضا داریم با توجه به این که نیاز به خون همیشگی است و فرآورده‌های خونی را نمی‌توان برای مدت طولانی نگهداری کرد، اهدای خون را به صورت مستمر و در طول سال انجام دهند و آن را موکول به مناسبت‌ها و ایام شهادت نکنند.
اسلامی همچنین کمبود بودجه، منابع و کارکنان را دیگر مشکل انتقال خون برشمرد که تأمین خون را با مشکلاتی مواجه کرده و ادامه داد: متأسفانه مشکلات انتقال خون باعث شده تا ارائه خدمات به اهداکنندگان خون که خون خود را به رایگان به ما اهدا می‌کنند به درستی انجام نشود. همچنین در این شایط امکان تحقق برخی انتظارات مردم مانند ارائه 24 ساعته خدمات را نداریم.
وی بیان کرد: انتقال خون خراسان رضوی خون مورد نیاز حدود 60 بیمارستان مرکر درمانی و شش دانشگاه علوم پزشکی در سطح استان را تأمین می‌کند.
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: 95 درصد خون اهدا شده در فرآورده‌هایی خونی استفاده می‌شود و تنها 5 درصد آن به صورت خون گرم مصرف می‌شود.
وی همچنین با اشاره به فعالیت پایگاه‌های اهدای خون در سطح استان، گفت: با توجه به احداث پایگاه مجهز اهدای خون ثامن در مجاورت حرم مطهر رضوی از زائران و مجاروان بارگاه مطهر امام رضا(ع) تقاضا داریم برای اهدای خون به این پایگاه نیز مراجعه کنند.
اضافه کرد: شهروندان می‌توانند برای اهدای خون با همراه داشتن کارت ملی به پایگاه‌های فعال اهدای خون در سطح استان مراجعه کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield