پیام خراسان

آخرين مطالب

گفت‌وگوی ایسنا با یک بانوی هنرمند؛

وقتی روح خفته استعدادهای زنان در آثار هنری متجلی می‌شود اجتماعي

وقتی روح خفته استعدادهای زنان در آثار هنری متجلی می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک هنرمند نقاش بیرجندی با گلایه از کم لطفی مسئولان نسبت به هنر و هنرمند، گفت: همواره در آثارم سعی کرده ‌ام روح خفته‌ای که در زنان جامعه وجود دارد را بیدار کرده و با بیان مشکلاتشان، راهی برای توجه متولیان و عامه جامعه به این موضوع بیابم.
منصوره دهقانی فرد در گفت ‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: هنر نقاشی را از زمانی که دیپلم را اخذ کردم آغاز کردم.
وی افزود: در کلاس‌های طراحی نزد استادان این عرصه مفاهیمی را فراگرفتم و با مطالعه کتاب‌های این حوزه، بازدید از نمایشگاه‌ها و کسب تجربه از بزرگان هنر، در این حوزه فعال شدم.
این هنرمند که بیشتر آثارش با موضوع مشکلات زنان جامعه است، گفت : بخشی از مشکلات زنان جامعه امروزی، ناشی از نادیده گرفته شدن آن ‌هاست که این امر باعث شکوفا نشدن استعداد بسیاری از بانوان ایرانی می‌شود.
دهقانی فرد ادامه داد: نمایشگاه نقاشی "مهرگان" و "زن؛ همیشه و هرگز" که در نگارخانه فرهنگسرای ابن حسام برپا شد، اولین نمایشگاه نقاشی من درباره مشکلات زنان است که در شهر بیرجند برپا کرده‌ام.
وی تصریح کرد: در یک موسسه خیریه نابینایان، نقاشی آموزش می ‌دهم و تاکنون در مسابقات هنری شرکت نکرده‌ام و نمایشگاه‌هایی که برگزار کرده‌ام، بیشتر جنبه نمایشی داشته است.
این هنرمند بیان کرد: مشاهده ذوق هنرمند و پیام اثر بستگی به دید اطرافیان و بازدیدگنندگان دارد، بعضی از مردم تنها زیبایی اثر را می‌بینند، اما برخی درد و رنجی که در اثر وجود دارد را نیز مشاهده می‌کنند.
دهقانی فرد خاطرنشان کرد: هنرمند همو.اره سعی می ‌‌کند مفاهیم بلند انسانی را از طریق هنرش به مردم و جامعه نشان دهد و در واقع این، رسالت هنرمند است.
وی در خصوص مشکلات هنرمندان، افزود: هنر نقاشی، برای من آورده مالی زیادی نداشته و من صرفا به دلیل علاقه‌ای که به این رشته داشته‌ام، نقاشی را ادامه داده ‌ا م.
دهقانی فرد تصریح کرد: به طور کلی هنر در ایران با استقبال زیادی مواجه نمی ‌شود ، هنرشناسی نزد مردم ایران کمی ضعیف شده است و برای مثال مردم به دنبال آن هستند که ببینند نقاشی چقدر به واقعیت شباهت دارد؛ در صورتی که هنرمند بر اساس تخیل خود یک اثر هنری را خلق می‌کند.
وی افزود: بیشتر بانوان ایرانی هنرمند هستند، اما هیچ گاه اعتماد به نفس لازم برای نشان دادن آن را ندارند چرا که جامعه به آن‌ها سخت گرفته و نگذاشته استعدادهای خود را شکوفا کنند.
این هنرمند بیان کرد: همواره در آثارم سعی کرده ‌ام روح خفته‌ای که در زنان جامعه وجود دارد را بیدار کرده و با بیان مشکلاتشان، راهی برای توجه متولیان و عامه جامعه به این موضوع بیابم.

کم لطفی نسبت به هنر
دهقانی فرد در خصوص عملکرد نهادهای فرهنگی در عرصه هنر، اظهار کرد: در حال حاضر مسئولین نسبت به هنر کم لطفی‌ می‌کنند و خصوصا در شهرهای مذهبی محدودیت‌های بیشتری برای هنرمندان وجود دارد که ناشی از عدم درک درست هنر است.
وی یادآور شد: امیدوارم با درک درست جامعه و مسئولان نسبت به مقوله هنر، به هنرمندان بیشتر توجه شود تا بتوانند آثاری که بیانگر دردهای اجتماعی است، خلق کرده و در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی گام بردارند چراکه رسالت هنرمند تنها در خلق اثر خلاصه نمی شود.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield