پیام خراسان

آخرين مطالب

گواب خوسف ثبت ملی شد اجتماعي

گواب خوسف ثبت ملی شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی گفت: گواب خوسف در همایش میراث طبیعی کشور در 5 شهریورماه جاری در استان گیلان برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی اظهار کرد: دریاچه طبیعی گواب در شهرستان خوسف و در فاصله 25 کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی قرار دارد.
وی افزود: بافت تاریخی با بناهایی از دوران تیموری تا عصر حاضر با خشت و گل و مصالح بومی در ضلع شمالی گواب قرار دارند .
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی با بیان اینکه بخشی از بافت تاریخی در اثر بالا آمدن آب دریاچه تخریب شده است، تصریح کرد: کف دریاچه و اطراف آن دارای بستر سنگیست و این حالت مانع از نفوذ سریع آب به زمین شده است.
رضایی ملکوتی ادامه داد: آب‌های جاری و سیلاب‌های فصلی از اطراف، به سمت گواب سرازیر می‌شوند و آب‌های مازاد به رودخانه شاهرود می‌ریزند.
وی افزود: ضلع جنوبی و جنوب شرقی دریاچه در مسیر رشته کوه‌های کال جنگال قرار دارند و از جاذبه‌های دریاچه گواب، جزایر و صخره‌های طبیعی است.
کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی بیان کرد: از شرایط منحصر به فرد گواب، واقع شدن آن در مجاورت مزارع و بافت تاریخی و نزدیکی آن به آرامگاه ابن حسام است.
رضایی ملکوتی ادامه داد: آبگیری گواب پس از حدود 20 سال به دلیل بارندگی‌های بهاری امسال باعث مهاجرت پرندگان مهاجر به این دریاچه شد.
وی یادآور شد: پرستو، چوب پا و لک لک از پرندگان مهاجر این دریاچه هستند و پرنده نگری، قایق سواری وکپرهای بومی منطقه از جاذبه‌های گردشگری اطراف دریاچه هستند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield