پیام خراسان

آخرين مطالب

اشتغال به کار 100 درصد زنان زندانی در خراسان شمالی اجتماعي

اشتغال به کار 100 درصد زنان زندانی در خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- 60 درصد مردان و 100 درصد زنان زندانی زندان‌های خراسان شمالی در کارگاه‌های داخل زندان و صنایع بیرون از زندان مشغول به کار شده‌اند.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اصلاح و تربیت، کاهش جمعیت کیفری و ایجاد فرصت های اشتغال برای زندانیان پس از آزادی، تامین معیشت خانواده های زندانیان، کمک به کاهش آسیب های اجتماعی، ایجاد اشتغال و حرفه آموزی از جمله اهداف بکارگیری نیروهای زندانی است.
مجتبی محمدی گفت: ایجاد اشتغال برای زندانیان در دوران حبس نقش عمده‌ای در ارتقای امنیت و آرامش محیط زندان دارد.
3 درصد زندانیان خراسان شمالی زن هستند.
وی بر حمایت کارآفرینان و صنعت گران در اشتغال زندانیان تاکید کرد و افزود: برای بکارگیری نیروی زندانی به بسته های تشویقی نیز در نظر گرفته شده است.
مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی گفت: در قالب اجرای طرح ها به ازای بکارگیری هر 10 نفر زندانی یک میلیارد ریال تسهیلات به پشتیبان داده می شود.
وی با بیان اینکه کارآفرینان تعهد خدمتی ندارند افزود: نیروی کار مفید و دارای تخصص از مزایای بکارگیری این نیروها است.
وی افزود: خیاطی، نگارگری، پرورش گیاهان دارویی قارچ و آلوئه ورا و قالی بافی از جمله فعالیت های زنان زندانی این استان است.
محمدی گفت: پرورش قارچ دارویی و گیاه آلوئه ورا به حمایت کارآفرینان برای اشتغال زندانیان زن انجام می شود که حتی در شمال شرق کشور بی نظیر است.
وی گفت: با ایجاد اشتغال در زندان‌ها علاوه بر حمایت از زندانیان، به خانواده زندانیان نیز برای تأمین مخارج زندگی کمک می‌شود و زمینه مهارت آموزی زندانیان فراهم می‌شود.
وی با بیان اینکه در فروش محصولات و تولیات مددجویان با اداره ها و دستگاه های اجرایی و بانک ها نیز هماهنگی هایی شده است افزود: همچنین تولیدات مددجویان در نمایشگاه ها نیز برای عرضه به نمایش گذاشته می شود.
محمدی گفت: دامپروری و کشاورزی، تولید صنایع چوبی تزیینی و سفال، تولید محصولات چرمی و سنگ های تزینی از جمله شغل های مددجویان مرد زندانی این استان است.
وی افزود: 160 نفر از زندانیان این استان برای اعزام به کار به مراکز صنعتی و خصوصی به صورت گروهی اعزام شده اند.
مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی گفت: برای اشتغال خانواده های زندانیان بجنورد و شیروان نیز با مدیر عامل فرش ایران مکاتباتی در زمینه قالی بافی و تابلو فرش شده است، سه سوله یکهزار متر مربع برای اشتغال خانواده های مددجویان در خارج از زندان آماده بهره برداری است.
وی اظهار داشت: بهره برداری از این سه سوله تا یک ماه آینده افتتاح می شود.
محمدی اظهار داشت: در شاخص اشتغال در بین زندان های سطح کشور در وضعیت مطلوب قرار داریم و برای برتر شدن تلاش می کنیم و همچنین عزم جدی برای اشتغال 100 درصد زندانیان استان را داریم که در این راستا حمایت مسئولان، خیران و مردم را نیازمند هستیم.
هم اکنون کمتر از دو هزار نفر در زندان‌های خراسان شمالی محبوس هستند.
در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.
3007/ 6042


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield