پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی خراسان رضوی:

رشد 53 درصدی نزاع جمعی در خراسان رضوی طی یک ماه اجتماعي

رشد 53 درصدی نزاع جمعی در خراسان رضوی طی یک ماه
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی خراسان رضوی روند افزایش نزاع‌های جمعی در استان را نگران‌کننده دانست و گفت: نزاع دسته‌جمعی در استان طی مردادماه امسال، نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته، 53 درصد رشد داشته است.
سرهنگ محمد بوستانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان افزود: نزاع و درگیری یکی از مصادیق خشونت در جامعه است که به دو بخش نزاع دسته‌جمعی و نزاع فردی تقسیم می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: روزانه حدود 200 مورد نزاع جمعی و فردی در استان گزارش می‌شود که اغلب این نزاع‌ها در بین جوان‌ها و نوجوان‌ها بر مسائل گاه خیلی جزئی و کم‌اهمیت اتفاق می‌افتد که در بعضی موارد متاسفانه منجر به قتل می‌شود. 
به گفته وی عدم تاب‌آوری، پایین‌بودن آستانه صبر و تحمل به‌ویژه در فصل گرما، اعتیاد، مسائل خانوادگی، بیکاری، مشکلات اقتصادی، آلودگی هوا و اختلالات روحی روانی از مهم‌ترین علل افزایش نزاع و درگیری در استان است.
وی ادامه داد: کلیپ‌های ترویج خشونت در شبکه‌های اجتماعی، مصرف مشروبات الکلی، روان‌گردان، فرهنگ رانندگی، رعایت‌نکردن حقوق یکدیگر و کمرنگ‌شدن معنویت نیز در افزایش خشونت جامعه نقش به‌سزایی دارند. 
رییس پلیس پیشگیری فرمانده انتظامی خراسان رضوی در ادامه با اشاره به نقش معنویت در پیشگیری از خشونت‌ها گفت: در ماه‌های محرم ، صفر و رمضان شاهد کاهش چشمگیر جرائم در جامعه هستیم.
بوستانی ادامه داد: عده‌ای بر این باورند که با خشونت و زور می‌توانند به اهدافشان برسند، اما بدانند که با خشونتگران برخورد جدی خواهد شد. 
وی نگرش کارشناسانه، ریشه‌یابی و فرهنگ‌سازی را از راهکارهای پیشگیری و کاهش خشونت در جامعه عنوان کرد و افزود: در کلانتری‌ها مشاور اجتماعی قرار داده‌ایم تا با نگاه مشاوره‌ای و فعالیت مددکاران اجتماعی در نزاع و درگیری‌ها مسئله به صورت ریشه‌ای حل‌وفصل شود.
رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی ادامه داد: بررسی آماری پیرامون نزاع‌ها در دستور کار پلیس قرار دارد تا مشخص شود بیشتر آسیب‌ها در چه طیف سنی و با چه انگیزه‌ای و در کدام مناطق و با چه سطح فرهنگ و قومیتی رخ می‌دهد.
وی در پایان گفت: طرح نگهبانان محله و حضور آشکار آنان در کنار نیروهای پلیس در مراکزی مانند بانکها و... از عوامل بازدارنده خشونت در جامعه به‌شمار می‌رود. حضور یک نگهبان آموزش‌دیده تاثیر مثبت در کاهش و جلوگیری از جرائم دارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield