پیام خراسان

آخرين مطالب

لباس ساخته شده از باکتری‌های اصلاح شده ژنتیکی علمي

لباس ساخته شده از باکتری‌های اصلاح شده ژنتیکی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در آینده، زیست‌شناسی مصنوعی نه تنها نحوه درمان بیماری‌ها و یا مدیریت بازیافت را بلکه نحوه لباس پوشیدن را نیز تغییر خواهد داد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ژاپن نیوز، یک شرکت بیوتکنولوژی ژاپنی به تازگی اولین لباس جهان را با ابریشم عنکبوتی که از باکتری‌های اصلاح شده ژنتیکی تهیه شده تولید کرده است.
اگرچه به نظر می‌رسد چنین محصولی شکننده خواهد بود، اما ابریشم عنکبوتی یکی از سخت‌ترین مواد در طبیعت است. این ماده پنج برابر سخت‌تر از فولاد، سه برابر سخت‌تر از کولار ( نام تجاری برای الیاف ساخته شده از پارا آرامید قوی و سبک ) و از فیبر کربن نیز سبک‌تر است. با چنین خواص شگفت‌انگیزی جای تعجب نیست که چرا بسیاری از افراد، علاقه‌مند به تجاری‌سازی آن هستند.
شرکت زیست فناوری ژاپنی اسپیبر Spiber در ابریشم عنکبوتی سرمایه‌گذاری کرده و از باکتری‌ها برای رشد چنین الیافی استفاده می‌کند.
نمونه اولیه این الیاف، حاصل تلاش اسپیبر با گروه نورث فیس ژاپن، لباس اسکی ابریشمی مبتنی بر عنکبوت به نام مون پارکا (Moon Parka ) است.
مون پارکا ضد آب، با قابلیت عبور هوا و بسیار گرم است. طراحان این لباس می‌گویند ممکن است بیومواد جایگزین لباس‌های فضایی در کره ماه نیز بشود.
علاوه بر خواص ذکر شده، این لباس نمونه‌ای عالی از مواد در حال رشد است و قابلیت جایگزینی پلی‌استر و نایلون که محصولات مبتنی بر نفت هستند را دارد.
ابریشم عنکبوتی پایدار است و توسط باکتری‌هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده‌اند تولید می‌شود، پس این باکتری‌ها نیاز به مواد غذایی دارند و مواد غذایی آنها از مواد قندی ضایعات کشاورزی تامین می‌شود.
این محصول در تعداد محدود، دسامبر 2019 وارد بازار تجاری خواهد شد.
البته این شرکت برنامه‌هایی برای تولید در مقیاس گسترده دارد و به تازگی یک مرکز تولید جدید در تایلند به ارزش 44 میلیون دلار ایجاد کرده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield