پیام خراسان

آخرين مطالب

درخواست مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از دولت علمي

درخواست مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از دولت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان طاها قالب توس گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان از دولت تقاضا دارند، قوانین را برای صنعت‌گران و شرکت‌های دانش‌بنیان سهل کند تا بروکراسی اداری کاهش پیدا کند. 
اردشیر فرشیدیان‌فر در گفت‌و‌گو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه «شرکت دانش‌بنیان طاها قالب توس کار خود را از 20 سال پیش آغاز کرده است»، اظهارکرد: ما کار خود را با قطعات خودرو و قالب‌های پیچیده صنعتی شروع و از سال 79 نیز در طراحی و ساخت مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای فعالیت کردیم.
وی افزود: این مبدل‌ها نسل نوینی از مبدل‌های حرارتی هستند که در صنایع خانگی، نفت، گاز، پتروشیمی، کانی و معدنی استفاده می‌شوند. کار این مبدل‌ها این است که گرما یا سرما را از طریق یک سیال به سیال دیگر منتقل می‌کند؛ مانند تامین آب گرم مصرفی منازل. 
مدیرعامل شرکت دانش بنیان طاها قالب توس با بیان اینکه «تنها تولیدکننده این مبدل‌های صفحه‌ای در خاورمیانه هستیم»، عنوان کرد: در ایران تولیدکننده صفر تا صد این محصول را نداریم. شرکت دانش بنیان طاها قالب توس اولین و تنها تولیدکننده مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای در کشور است. 
این استاد دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص هدف از تاسیس شرکت دانش‌بنیان طاها قالب توس، بیان کرد: همیشه به دانش‌جویان خود می‌گویم که «تنها هدف یک دانشجو بایداین باشد که ایده‌ خود را به عمل رسانده و اجرایی کند. همه ما باید به عمل خود نگاه کنیم و ببینیم، بعد از سال‌ها تلاش توانسته‌ایم، مشکلی از مشکلات کشور خود را حل کنیم؟ با این کار می‌توانیم به کار خود افتخار کنیم. مهم‌ترین هدف ما بی‌نیازکردن ایران است تا در جامعه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.
فرشیدیان‌فر خاطرنشان کرد: در مجموعه ما 200 نفر مشغول به کار هستند. این افراد با فعالیت در اینجا توانستند، خانواده تشکیل دهند و روزبه‌روز پیشرفت کردند. استخدام انگیزه‌ای بسیار قوی برای امید است. 
مدیرعامل شرکت دانش بنیان طاها قالب توس با بیان اینکه «تحریم‌ها ما را در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه کرده است»، عنوان کرد: مواد اولیه مورد نیاز ما شامل مواد فولادی، تیتانیوم و... خام هستند که عمدتاً از خارج کشور تامین می‌شوند. با وجود تحریم‌ها، تامین مواد خام برای ما مشکل است و برای تامین آن باید هزینه زیادی پرداخت کنیم. برای واردکردن مواد اولیه به ایران باید از دورزدن تحریم‌ها استفاده کنیم. 
وی با اشاره به اینکه «در کنار این مشکلات، می‌توان با دید مثبتی نیز به این موضوع نگاه کرد»، گفت: بسیاری از پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، نیروخانه و کارخانجات به‌راحتی نمی‌توانند اجناس مورد نظر خود را از خارج از کشور تامین کنند. در نتیجه مجبور می‌شوند به جنس ایرانی و صنعت‌گر ایرانی اعتماد کنند. 
این استاد دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه «تحریم‌ها نقطه قوت نیز دارد یعنی ما توانسته‌ایم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم»، اظهارکرد: در ابتدای کار تنها تکنولوژی را از خارج کشور کپی‌برداری می‌کردیم اما در حال حاضر نه‌تنها دیگر این کار انجام نمی‌دهیم، بلکه مبدل‌هایی تولید می‌کنیم که در هیچ کجای دنیا تولید نمی‌شوند و محصول ما برند صددرصد ایرانی دارد. امیدواریم بتوانیم با بهبود شرایط محصول خود را به کشورهای دیگر صادر کنیم.
قصد دور زدن گمرک را نداریم
وی با اشاره به اینکه «شرکت‌های دانش‌بنیان از مجموعه دولت درخواست دارد که بوروکراسی اداری را کاهش دهد»، توضیح داد: به عنوان مثال چندوقت قبل شرکت ما یک دستگاه پیشرفته لیزر را برای تولید خود وارد کرد اما به علت تحریم‌ها، باید دستگاه را در دو مرحله جداگانه وارد می‌کردیم. به این صورت که دستگاه باید به دو بخش تبدیل می‌‌شد. این دستگاه با دو کامیون و دو بارنامه جدا به گمرک آمد. این دستگاه باید تجمیع شود، اما این دستگاه یک ماه است در گمرک است و مسئولین مربوطه قبول نمی‌کنند. ما تمام کشورها را دور زدیم اما نمی‌توانیم این موضوع را به گمرک جمهوری اسلامی بفهمانیم.
فرشیدیان‌فر با بیان اینکه «قصد دور زدن گمرک را نداریم»، عنوان کرد: از دولت درخواست داریم، قوانین را برای صنعت‌گران و شرکت‌های دانش‌بنیان سهل کند تا بروکراسی اداری کاهش پیدا کند. ما نیاز به کمک در سیستم نقدینگی و بانکی داریم. از دولت تقاضا داریم، مشکلات روزمره ما را کم کند تا ما تمام انرژی خود را بر روی صنعت بگذاریم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان طاها قالب توس با اشاره به اینکه «60 درصد مارکت کشور در دست ماست»، افزود: ما تنها تولید کننده این محصول هستیم و از لحاظ اعتبار کشوری، اعتباری خوبی داریم که تمام صنایع از ما استقبال می‌کنند. 
وی در خصوص صادرات مبدل حرارتی، عنوان کرد: ما به کشورهای اطراف ایران صادرات داریم. قبل از ریاست جمهوری ترامپ ما به کشور آلمان صادرات داشتیم که بعد از برهم‌زدن برجام از سمت آمریکا و تحریم دوباره ایران این صادرات متوقف شد.
این استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در نمایشگاه‌های کشورهای اطراف ایران نیز شرکت کردیم، اما نمایشگاه تنها کفایت نمی‌کند. بازرگانی سفارت‌های ایران در کشورها، می‌توانند درزمینه صادرات محصول به ما کمک کنند. نقش کنسول، سفیر و رابط‌های بازرگانی در این موضوعات باید پررنگ باشد. اینان در زمان عقد قرارداد با کشورهای دیگر در کنار ما باشند و ضمانت‌های لازم را بدهند، اما تا به امروز این نقش خیلی پررنگ نبوده است.
فرشیدیان‌فر بیان کرد: شرکت ما معمولا در نمایشگاه‌های نفت، فولاد، صنایع ساختمانی و... حضور فعالی دارد . بازخورد بازدیدکنندگان بسیار خوب بوده اما در چندسال اخیر بازدید افراد خارجی کمتر شده است. در سال‌های قبل بازدیدکننده خارجی زیادی داشته‌ایم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield