پیام خراسان

آخرين مطالب

توصیه‌های زیست محیطی به هیئت‌های عزاداری  خراسان جنوبی؛

خوردن غذا در این ظروف سلامتیتان را به خطر می‌اندازد اجتماعي

خوردن غذا در این ظروف سلامتیتان را به خطر می‌اندازد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در سطح استان توزیع می‌شوند و با توجه به اینکه تماس این ظروف با غذای گرم‌ و چرب، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می‌کنند و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، حسن اکبری، گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام محرم و اینکه یکی از سنت‌های پسندیده مذهبی در این ایام، اطعام نیازمندان و پذیرایی از عزاداران حسینی است، متاسفانه به دلیل استفاده از ظروف یک بار مصرف و تجمع زباله، آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد می‌شود.
وی ادامه داد: به شهروندان و عزاداران توصیه می‌کنیم ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در خصوص توصیه‌های زیست محیطی برای حفظ سلامت عزاداران حسینی در ایام محرم اظهار کرد: هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در سطح استان توزیع می‌شوند و با توجه به اینکه تماس این ظروف با غذای گرم‌و چرب، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می‌کنند و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود.
اکبری ادامه داد: لذا توصیه می‌شود شهروندان از ظروف یکبار مصرف با منشا گیاهی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه شهروندان در توزیع چای، شیر داغ و یا هر نوع نوشیدنی دیگر از لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی یا با پایه گیاهی بهداشتی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد تا پس از توزیع و مصرف نذورات، هیات‌ها، مساجد، تکایا با همکاری عموم شهروندان نسبت به جمع آوری ظروف استفاده شده اقدام کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه شهروندان از رها کردن ظروف در محل خودداری کنند، بیان کرد: ضروری است مسئولان هیات‌ها و تکایا در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند.
اکبری از ائمه جماعات مساجد خواست تا در جلسات و سخنرانی‌های مساجد در انتقال مفاهیم کاربردی محیط زیستی به عزاداران حسینی تلاش کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield