پیام خراسان

آخرين مطالب

اختصاص 8.5 میلیارد ریال برای پروژه ترسیب کربن خراسان شمالی اقتصادي

اختصاص 8.5 میلیارد ریال برای پروژه ترسیب کربن خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- مدیر اجرایی پروژه بین‌المللی ترسیب کربن خراسان شمالی از اختصاص هشت میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار در سال جاری برای اجرای این پروژه در استان خبر داد و گفت: این رقم در مقایسه با پارسال حدود یک میلیارد ریال افزایش دارد.

احمد یزدانی روز چهارشنبه اظهار داشت: گستره طرح تعمیم ترسیب کربن که در 47 نقطه روستایی شهرستان‌های اسفراین، گرمه و جاجرم در حال اجراست، 236 هزار هکتار است.
وی جمعیت ساکن در این روستاها را 17 هزار نفر دانست و گفت: اجرای طرح ترسیب کربن تنها در 21 روستای اسفراین منجر به ایجاد صندوق های خرد اعتباری شده است که روستاییان با استفاده از این صندوق ها توانسته اند منابع مورد نیاز اشتغال خود را فراهم کنند.
وی با بیان این که یکی از اهداف اجرای این پروژه در روستاها توانمندسازی روستاییان یا ایجاد مشارکت های اجتماعی اقتصادی است اظهار داشت: روستاییان با قرار گرفتن در متن طرح هایی که برای آن ها ایجاد می شود و مشارکت در اجرای این طرح ها از طریق منابع مالی خردی که در صندوق های روستایی جمع آوری شده است، اجرای اموری مانند تولید نهال و کاهش استفاده از سوخت های فسیلی با استفاده از انرژی خورشیدی را انجام می دهند.
به گزارش ایرنا، پروژه ترسیب کربن به منظور کاهش اثرات گرمایش زمین از طریق تقویت جوامع محلی و مشارکت اجتماعی به حذف و انتشار کربن (منبع اصلی تغییرات اقلیمی) از جو کمک می‌کند. این جوامع از طریق احیا، حفاظت و استفاده پایدار از منابع محدود آب و زمین در این پروژه مشارکت دارند که سبب افزایش آگاهی، مالکیت و معیشت می‌شود.
فاز سوم پروژه مشترک ترسیب کربن در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان و یزد اجرا می‌شود.
یزدانی با بیان این که امسال چگونگی اجرای پروژه تعمیم ترسیب کربن خراسان شمالی در سایت اسفراین مقام نخست کشوری را به دست آورده است، گفت: مدل توسعه و رشدی که برای این طرح ارائه شده مدلی درست و کاربردی است و به همین دلیل این پروژه نتایج خوبی در برداشته است.
یزدانی کاهش سطح فقر و محرومیت، کاهش مهاجرت و برگشت مهاجرین به روستا، اشتغال‌زایی، کاهش میزان بیابانی شدن با اجرای طرح های نهال کاری و منابع طبیعی، توانمندسازی وافزایش مشارکت جوامع محلی، توسعه در بخش های زیرساختی و طبیعی با مشارکت مردم و ارتقا سرمایه اجتماعی و انسانی را از اهداف این طرح برشمرد.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد و 44درصد از این جمعیت در روستاهای این استان رندگی می کنند.
عملیات اجرایی پروژه بین المللی تعمیم ترسیب کربن خراسان شمالی از سال 93 آغاز شده است.
ب/ 6042


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield