پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

هلال مهربانی در «چاه عباس» رویت شد/روستاییان غرق در امید اجتماعي

هلال مهربانی در «چاه عباس» رویت شد/روستاییان غرق در امید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- حضور کاروان «نذر آب 2» از داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در روستای چاه عباس اردنی نهبندان هلال مهربانی ها را به رویت روستائیان رساند و مردمان این نقطه را امیدی دیگر بخشید.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: این روزها نوشتن از قصه خشکسالی در خراسان جنوبی برای کمتر کسی شنیدنی است چراکه تکرار حکایتی 20 ساله نه تنها گفتن ندارد بلکه نیاز است برای مقابله با دردهای حاصل از این پدیده چاره اندیشی شود.
فقر روستاها، کاهش منابع درآمد روستاییان و پیدایش بیماری‌های پوستی بر اثر کم آبی از جمله آثار به جای مانده از خشکسالی در این دیار کویری بوده که اندکی توجه از سوی مردم و مسئولان می‌تواند نسخه‌ای شفابخش برای تسکین آلام روستاییان باشد.
اگرچه فعالیت‌هایی توسط تیم‌های مختلف اعم از بسیج سازندگی، هلال احمر و دیگر گروه‌های خیر و داوطلب در نقاط مختلف استان انجام شده اما رفع معضلات پدیده‌ای 20 ساله، مبارزه‌ای طولانی مدت را می‌طلبد و استمرار انجام این برنامه‌ها را اهمیت می‌دهد.
باری دیگر «کاروان نذر آب 2» متشکل از افرادی انسان دوست قدم در روستاهای محروم نهبندان گذاشته اند تا ارائه خدمات درمانی پرتوهای گرمابخش امید را بر قلوب مردمان این روستا بتاباند. برای تماشای این همدلی‌ها کیلومترها مسیر را طی می‌کنیم.

خوشامدگویی روستاییان
کودکان با گام‌هایی شادمانه این سو و آن سو می‌روند. عده‌ای گرد هم آمده و با دست‌های کودکانه شأن برای سالارشان حسین ( ع) سینه می‌زنند. آن سو تر هم جوانان و نوجوانان روستا با حداقل داشته‌هایشان ایستگاه صلواتی برپا کرده اند و مهمانان را با شربتی سرد و گوارا پذیرایی می‌کنند.
به سراغ هر کدام که می‌روی در سلام و احوال پرسی پیش دستی می‌کنند. گویی حضورمان را قدم خیری برای آبادی روستا می‌دانند و پی در پی دعاهایی از جنس عشق و مروت را نثار می‌کنند. اینجا «چاه عباس اردنی» از توابع شهرستان نهبندان است. جایی که 1500 خانوار دارد اما مردمانش از سال‌ها پیش در سایه فقر، رنج خشکسالی را به دل می خرند .
کاروان نذر آب 2 در گوشه‌ای از روستا و در ساختمانی مستقر شده و امیدی تازه را برای روستاییان به ارمغان آورده است. ورودی ساختمان شماره‌هایی را طلب می‌کنند. گویی باید قبل از ورود برای دکتر مربوطه نوبت گرفته باشی.
اتاق به اتاق را یک تخصص از رشته‌های پزشکی مستقر شده و به ارائه خدمات درمانی پرداخته اند . «مامایی، گوش، حلق و بینی، چشم پزشکی، دندان پزشکی، پزشک عمومی و …» تنها گوشه‌ای از خدمات این کاروان است.
تا آخر عمر دعاگوی خیرین هستم
چهره اش در میان محاسن سفید رنگش پنهان شده است. پارچه‌ای آبی رنگ بر سر بسته و کاغذ به دست بر روی صندلی به انتظار نشسته است. بعد از سلام و خوشامد گویی خودش را «علی اردنی» معرفی می‌کند و می‌گوید: دیابت دارم و هزینه‌ای برای درمان ندارم.
وی با بیان اینکه برای هر بار مراجعه به دکتر 100 هزار تومان هزینه می‌کنم، می‌افزاید: این کاروان از دو روز گذشته در روستا مستقر شده و به درد مردم گوش می‌دهند.
این پیرمرد روستایی با بیان اینکه دارو و درمان توسط این افراد کاملاً رایگان است، افزود: تا آخر عمر دعاگوی این افراد و تمام خیرین هستم.

حضور کاروان امیدی برای روستاییان است
خانمی بلند قامت در کنارمان می‌ایستد و با لبخندی زیبا به گفته‌هایمان گوش می‌دهد. نگاهم را به طرفش می‌چرخانم. هنوز سوالی نپرسیده ام ، خود شروع می‌کند: «برای متخصص زنان آمده ام . اگرچه سونوگرافی ندارد اما چک کردن زنان باردار که شاید از ابتدای بارداری به پزشکی مراجعه نکرده اند ، خیلی خوب است».
چادرش را مرتب می‌کند و می‌افزاید: برای رفتن به دکتر باید بیش از 75 کیلومتر تا نهبندان را طی کنیم که بسیاری از مردم وسیله‌ای برای رفت و آمد ندارند.
این خانم روستایی که زهرا نام دارد با بیان اینکه حضور این افراد امیدی برای روستاییان است، افزود: مردم روستا انسان‌های شریفی بوده و حتی کوچک‌ترین خدمت‌ها را فراموش نمی‌کنند.
خدمت به مردم بالاترین عبادت است
یکی از افراد کاروان داوطلب نذر آب 2 در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اهدافش می‌گوید: بنا به روایات خدمت به مردم بالاترین عبادت‌ها است.
غلامرضایی با بیان اینکه رفع هر گره از کار مردم، باعث باز شدن گره‌های زیادی از مشکلات زندگی می‌شود، می‌افزاید: هر دعای خیر از این روستاییان ذخیره‌ای برای آخرت مان است.
وی با بیان اینکه از دو روز گذشته برای خدمت به مردم وارد این استان شده ایم ، می‌گوید: امیدواریم بتوانیم خدماتی در شأن و شایسته مردم عزیز این روستا ارائه دهیم.
متخصص مامایی و زایمان هم در این خصوص بیان می‌کند: از زمان حضورم در روستا، افراد زیادی را ویزیت کرده ام .
ناهید قنبر زاده با بیان اینکه ارائه تمامی خدمات در این کاروان رایگان است، می‌افزاید: خدمت به محرومان از بهترین خاطره‌های زندگی ام خواهد بود.

بهره مندی 5 هزار نفر از خدمات کاروان
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به کاروان نذر آب 2 در نهبندان بیان کرد: در روستاهای نهبندان قریب به 11 هزار نفر از خدمات هلال احمر بهره مند شدند.
محمود رضا آبسالان با بیان اینکه پنج هزار نفر خدمات درمانی و توانبخشی را دریافت کردند، افزود: همچنین بیش از هزار و 100 نفر خدمات دندانپزشکی دریافت کردند.
وی با بیان اینکه بخش اعظم مراجعین از اتباع افغانستان بودند، گفت: 11 نفر توسط چشم پزشک در بیمارستان ولیعصر عمل شده اند .
آبسالان با بیان اینکه 50 میلیون تومان دارو به این مناطق آورده ایم ، اظهار کرد: در کنار این داروها، برخی از داروهای مورد نیاز را از نهبندان و برخی از زاهدان تهیه کرده ایم .
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی بیان کرد: بیشترین مراجعه کنندگان در بحث عفونی، تب، دندان، داخلی، دیابت و بیماری‌های مفصلی بوده اند .
وی با بیان اینکه 9 نفر از افراد مراجعه کننده دارای سرطان‌های مختلف بودند، افزود: همچنین پنج نفر شکاف کام داشتند که مقرر شد برای درمان به خراسان رضوی اعزام شوند.
آبسالان با اشاره به کمک خیرین به این کاروان بیان کرد: بیش از 45 درصد خدمات ارائه شده توسط خیرین و مردم است.
کلام آخر
به راستی که پزشکان، داوطلبان، خیرین و مردم از اینگونه از برنامه‌ها به نیکی یاد می‌کنند و شاید به عنوان بهترین خاطره در ذهنشان ماندگار بماند اما خوب‌تر می‌شود اگر آن دسته از افرادی که به واسطه همین فعالیت‌ها به بیماری‌های لاعلاج خود پی می‌برند، را تنها نگذاریم. چه بسا در همین کاروان 9 نفر از روستاییان به سرطان‌های مختلف پی برده اند و یا مادری متوجه رنج کودکش از حفره موجود در قلبش شده است. پس بیاییم با باز کردن چتر یاری و مهربانی بر سر این دسته از افراد، خدمت مان را تا آخرین زنجیره ارزشی کامل کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield