پیام خراسان

آخرين مطالب

14 زندانی بدهکار در خراسان شمالی آزاد شدند اجتماعي

14 زندانی بدهکار در خراسان شمالی آزاد شدند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- همزمان با ایام محرم الحرام 14 زندانی جرایم غیرعمد در هفته جاری از زندان‌های استان خراسان شمالی آزاد شدند.

مدیرعامل ستاد دیه خراسان شمالی، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، میزان بدهی این تعداد زندانی را سه میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این بدهی با کمک مردم، بخشش شکاکیان و نیز مشارکت ستاد دیه پرداخت شده که از مردم مومن و نیکوکار و هیات های عزاداری انتظار داریم در ایام محرم و صفر برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد همکاری بیشتری داشته باشند.
رضا استاجی بر نقش تریبون های مذهبی و هیاتی در فرهنگ سازی آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تاکید کرد و گفت: برپایی آیین گلریزان در حاشیه مراسم عزاداری ایام محرم، علاوه بر رهایی زندانیان جرایم غیرعمد، اثرگذاری بسیاری در پیشگیری از وقوع جرایم می تواند داشته باشد.
وی افزود: اکنون هیات های عزاداری در برخی از مناطق کشور، از جمله آذربایجان، در ایام محرم برنامه های مختلفی را برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تدارک می بینند که در کنار نذر و نیازها، مبالغی را نیز برای این امر مهم درنظر می گیرند.
وی بر فرهنگ سازی در امر کمک و مشارکت خیران برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تاکید کرد و اظهار داشت: سال گذشته هیات «حسین جان» بجنورد در ایام محرم 2 زندانی را آزاد کرد که انتظار می رود این امر خداپسندانه توسط دیگر هیات های عزاداری نیز از محل اختصاص نذور افزایش یابد.
امسال 57 زندانی در استان آزاد شدند
استاجی با بیان اینکه امسال 57 زندانی بدهکار در خراسان شمالی آزاد شده اند، گفت: از این تعداد 55 نفر مرد و 2 نفر زن بوده اند.
وی میزان کل بدهی این زندانیان را 55 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از این میزان 480 میلیون ریال توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برای آزادی 12 نفر کمک شد، یک میلیارد و 150 میلیون ریال توسط ستاد دیه استان و یک میلیارد و 220 میلیون ریال توسط ستاد دیه کشور به صورت بلاعوض مساعدت شد.
وی با بیان اینکه افزون بر 45 میلیارد ریال از این بدهی نیز با گذشت شکات، بخشیده شد، گفت: مابقی نیز آورده خانواده ها و پذیرش درخواست اعسار محکومان و تقسیط محکوم و تسهیلات قرض الحسنه بوده است.
استاجی با بیان اینکه هم اکنون 98 زندانی جرایم غیرعمد در زندان های این استان محبوس هستند، افزود: میزان بدهی این زندانیان 40 میلیارد ریال است.
وی اظهار داشت: تلاش مجموعه زندان ها، کاهش هدفمند جمعیت کیفری در زندانها است.
هم اکنون حدود 2 هزار نفر در خراسان شمالی زندانی اند که 70 درصد آنان متاهل هستند.
در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.
3007/5132


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield