پیام خراسان

آخرين مطالب

دانش‌آموزانی که تابستان خود را در کارگاه تراشکاری و مکانیکی گذراندند؛

کاربلد مقالات

کاربلد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - هنوز هم برخی معتقدند که دانش‌آموزان نباید دست به سیاه و سفید بزنند. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، برخی والدین تمام سعی‌شان را می‌کنند تا شرایط را برای فرزندشان فراهم کنند تا به کاری غیر از حفظ دروس، تست‌زدن و شرکت در آزمون‌های مختلف نپردازند. اما واقعیات امروز، بیش از هر زمان دیگری نشان می‌دهد مهارت‌های فنی می‌تواند از هر زمینه تحصیلی دیگری برای فرد مفیدتر و راهگشاتر باشد.
این ضرورت‌ها حتی آموزش‌وپرورش را به راه‌اندازی طرح‌ها و دوره‌هایی مانند طرح کارآموزی در تابستان وادار کرده است. دوره‌ای که در آن مهارت‌های مختلفی از خیاطی گرفته تا دست‌به‌آچارشدن و مکانیکی را دربرمی‌گیرد. 
در همین راستا و برای مشاهده میدانی از وضعیت برگزاری این طرح کارآموزی در استان، به چند مرکز مهارت‌آموزی پسرانه می‌رویم. ورودی این مرکز نوشته شده: «به تعدادی نیرو در زمینه تراشکاری نیازمندیم». این مرکز تراشکاری مساحت تقریبی 50 تا 70 متر دارد و در گوشه‌گوشه آن دستگاه‌های کهنه و نو مشاهده می‌شود. بوی روغن فضای کارگاه را پر کرده است. 

احمدرضا: با کار انگیزه بیشتری برای زندگی دارم
چند پسر نوجوان و جوان مشغول کارند. احمدرضا، پسری 18 ساله است که موهایی مجعد و لباس‌هایی آغشته به روغن سیاه دارد. وی در گفت‌و‌گو با ایسنا می‌گوید: من در هنرستان سیدجلال و در رشته ماشین و ابزار درس خواندم. پدرم شغل فنی و مادرم خانه‌دار است. من با میل شخصی خودم این رشته را انتخاب کردم.
وی ادامه می‌دهد: علاقه و اشتیاق، در یادگیری این مهارت و افزایش اعتماد به نفسم در این زمینه کمک کرد. من از این کار درآمد کسب می‌کنم و استقلال مالی دارم. با کار انگیزه بیشتری برای زندگی دارم. هرکس به کار خود علاقه داشته باشد، موفق است. 
علی: کار تراش‌کاری سخت نیست و فقط به علاقه شخصی فرد بستگی دارد
نفر بعدی علی، پسری 18 ساله، با قدی متوسط و صورتی عرق‌کرده است. علی برعکس دوستش ریش و سیبیل کم‌تری دارد. با انرژی مشغول کار است. برای صحبت نزدیکش می‌شوم. وی در گفت‌و‌گو با ایسنا می‌گوید: من دوست دارم در آینده تراش‌کار شوم. مهارت به زندگی آینده من کمک می‌کند. اگر من کار داشته باشم، می‌توانم زندگی ایده‌آلی برای خودم بسازم.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر از تراش‌کاری درآمدی ندارم و فقط در حال گذراندن دوره کارورزی هستم. پدرم تراشکار بودند اما بازنشسته شدند. شغل پدرم به علاقه من در این رشته اثر گذاشت.
علی توضیح می‌دهد: از زمانی که در تراش‌کاری مهارت کسب کردم، علاقه‌ام به این رشته چندبرابر شد. از اینکه تابستانم را در این‌جا می‌گذرانم، حس خوبی دارم. کار تراش‌کاری سخت نیست و فقط به علاقه شخصی فرد بستگی دارد. 

مدیر کارگاه تراشکاری: هرکس به کارگاه من آمده، علاقه‌مند به این کار شده
مدیر کارگاه تراشکاری به سمتم می‌آید. مردی با قد بلند، لاغر، سر و صورت تراشیده و بدون لباس کارگاه است. مدیر تراش‌کاری کوشش در گفت‌و‌گو با ایسنا می‌گوید: کار به شکوفایی استعداد بچه‌ها کمک شایانی می‌کند اما همه‌چیز به علاقه برمی‌گردد. هرکس به کارگاه من آمده، علاقه‌مند به این کار شده است.
محمدی ادامه می‌دهد: بچه‌های هنرستان آینده تضمین‌شده‌ای دارند. خیلی از دانش‌آموزانی که به کارگاه من آمدند، بعد از دوره کارآموزی برای خود کارگاه تراش‌کاری راه انداختند و در حال حاضر موفق هستند. اگر آموزش و پرورش دوره‌های عملی بیش‌تری برای دانش‌آموزان بگذارد، قطعاً تاثیرگذاری بیشتری هم خواهد داشت.
تراشکاری شغل خاندان ماست
دو خیابان بالاتر از تراش‌کاری کوشش، کارگاه تراش‌کاری دیگری است. وارد آن که می‌شویم عکس چندنسل قبل صاحب کارگاه را بر دیوار می‌بینیم. کارگاه قدیمی است، اما در عین حال تخصصی و به‌روز شده. در همان حال که با مدیر این کارگاه تراشکاری به سمت یکی از هنرجویان می‌رویم، می‌گوید: «تراشکاری شغل خاندان ماست». 
مهدی: آرزو دارم خودم کارگاه تولیدی بزنم و نیرو بگیرم
مهدی، هنرآموز دیگری است که در این کارگاه با او آشنا می‌شویم. پسری قدبلند با موهای پرپشت و صورت عرق کرده. مهدی در گفت‌و‌گو با ایسنا می‌گوید: من 18 سال دارم . من در این کارگاه مشغول گذراندن دوره کارآموزی هستم. پدرم تراشکار است و من از کودکی به این رشته علاقه‌مند شدم. 
وی ادامه می‌دهد: قبلاً هم در مغازه پدرم و در همین مکان کار کردم. دو سال تابستان‌ها به کارگاه تراشکاری می‌رفتم. من از این راه درآمد کسب می‌کنم. زمانی که فهمیدم زبان در پیشرفت این کار تاثیرگذار است، بیشتر مطالعه کردم. آرزو دارم خودم کارگاه تولیدی بزنم و نیرو بگیرم. احساس مفیدبودن از این کار دارم. مطمئنم موفق خواهم شد.
کارگاه دیگری که برای بازدید مشخص کرده‌ایم، یک نمایندگی رنو در بلوار کوشش است. این تعمیرگاه نمایندگی برعکس بسیاری از مکانیکی‌ها کاملاً تمیز و شیک است و دیوارها رنگ زرد دارد.

هنرآموز مکانیکی: مادرم مخالف انتخاب این رشته بود
به محض ورود، پسری با قد متوسط و ابروهای پرپشت و لباس کرم رنگی که دیگر اثری از رنگ اصلی خود ندارد به سوی من می‌آید و خود را مهدی معرفی می‌کند. مهدی در گفت‌و‌گو با ایسنا می‌گوید: من 19 سال دارم و رشته‌ام مکانیک است. از اینکه تابستان خود را در این‌جا می‌گذرانم، راضی هستم. علاقه زیادی به این کار دارم اما معلوم نیست به این کار ادامه بدهم یا نه.
وی ادامه می‌دهد: شغل پدرم پخش مواد غذایی است. احتمالاً مجبور شوم شغل پدرم را ادامه بدهم. مادرم معلم آموزش و پرورش است و مخالف انتخاب این رشته بود. اگر فرزندی داشته باشم، او را به یادگرفتن مهارت تشویق می‌کنم. اگر مکانیکی را ادامه دهم، آینده شغلی‌ام تضمین است. مکانیک رشته خوب و جذابی است. 
کارفرمای مهدی در بحث ما شریک می‌شود و می‌گوید: من اولین سالی است که هنرجو می‌پذیرم. مهارت در هر زمینه‌ای ، 100 درصد آینده شغلی را تضمین می‌کند. من به هنرجوی خود پیشنهاد کار دادم چون کاملاً به این کار علاقه‌مند است.
وی ادامه می‌دهد: من صنایع چوب خواندم و به علت اینکه مکانیکی شغل اجدادی ما بود، مکانیک شدم. حتما در سال‌های آینده هم هنرجو می‌گیرم.
گزارش از فاطمه مهدوی، خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شاگردان دیروز؛ کارآفرینان امروز

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

«توبافی» از طلوع در خراشاد تا درخشش در جهان

روستایی جهانی که آنلاین نیست

زباله‌گردی به جای مدیریت پسماند

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست

بررسی طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و رابطه میان خردورزی و عقلانیت

طلای سرخ گناباد در کش و قوس مشکلات

سعدالدین‌نزاری حکیمی غریب در زادگاه/توسعه مقبره نزاری در ابهام

وعده‌هایی برای انتخابات مجلس

پله پله تا سقف مهربانی

اختلالات خواب

مس، گنج سرخ خراسان رضوی

نفس‌های مشروط

گرانی بنزین، اعتماد عمومی و ادراک اجتماعی

شهرهای جدید درد یا درمان؟

روزگار ناخوش نویسندگی

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

بی‌اطلاع از دیابت

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست

طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی ها/ طرح های طلایی خاک می خورد

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

گزارشگران فساد در برزخ تنبیه یا تشویق

ماجرایی به نام FATF

تلخ‌وشیرین این روزهای زعفران‌کاران/ از افت قیمت‌ تا افزایش محصول

پنجه طلایی‌های تربت حیدریه

خور؛ دریچه‌ای رو به کویر

حکایت یاقوت سرخ مه‌ولات و دشواری‌های پیش‌رو

در شرایط تَر سالی قرار نگرفته‌ایم

مزارع آرمانی زعفران از آرزو تا واقعیت

مسمومیت دارویی و غذایی؛ راهکار چیست؟

گریز آهوی شرقی از چنگال نابودی

خراسان رضوی و مخاطره سیلاب در خشکسالی

پاکبانی حریم رضوی

چگونه با سیل مواجه شویم؟

گلایه مردم خراسان شمالی از برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان

عناب؛ میوه‌ای که آرامت می‌کند

آیا برای مواجهه با تغییرات اقلیمی آماده‌ایم؟

روزگار سیاه زرشک/ تیغ هایی که بر دل کشاورزان می خورد

تا ابد با تو می مانم روایت زندگی همسر یک جانباز

"شهر پیاده‌مدار" حق فراموش شده شهروندان

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور