پیام خراسان

آخرين مطالب

تبدیل گازهای گلخانه‌ای به صابون علمي

تبدیل گازهای گلخانه‌ای به صابون
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بهترین روش مقابله با تغییرات آب و هوایی، ارائه روش‌های جدید در کاهش میزان آلاینده‌ها است. به همین دلیل بسیاری از محققان در جست‌وجوی روش‌هایی مانند جداسازی و جذب کربن هستند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اینوایرومنت نیوز، روش‌های ابتکاری زیادی برای استفاده از کربن جداسازی شده پیشنهاد می‌شود، به طور مثال تبدیل کربن به یک کالای ارزشمند مصرفی که ایده‌ای شگفت‌انگیز است و از دیگر روش‌های پیشنهادی مانند مالیات کربن که روشی دلسردکننده است بهتر بوده و می‌تواند یک انگیزه اقتصادی واقعی باشد.
به همین دلیل استارتاپ کانادایی CleanO2 برای ایجاد انگیزه اقتصادی دستگاهی با نام CARBiNX را ایجاد کرده که قابلیت جذب CO2 از کوره‌های صنعتی و دیگ‌های بخار را دارد و سپس آن را به پتاس تبدیل می‌کند. از پتاس تولیدی برای تهیه صابون، مواد شوینده و سایر محصولات در صنعت داروسازی و بخش کشاورزی استفاده می‌شود.
اندازه این دستگاه معادل با دو دستگاه یخچال است و با استفاده از یک ماده شیمیایی هیدروکسید کربن را جذب می‌کند. پتاس تولید شده از واکنش شیمیایی قابل فروش است و سود این فروش بین استارتاپ و صاحب واحد تولیدی تقسیم می‌شود.
البته گرمای ناشی از واکنش شیمیایی برای کاهش هزینه انرژی واحد تولیدی استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از آن برای گرم کردن آب دیگ بخار استفاده کرد.
در حال حاضر 14 واحد CARBiNX در آلبرتا و بریتیش کلمبیا نصب شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این واحد سالانه پنج تا 6 تن CO2 را جذب کند.
این شرکت قصد دارد تا پایان سال، 40 دستگاه و تا سال 2020 بیش از هزار دستگاه نصب کند.
ناگفته نماند شرکت‌ها و گروه‌های تحقیقاتی زیادی بر روی فناوری‌های مشابه کار و با جذب CO2 محصولات تجاری مانند مصالح ساختمانی و سوخت‌های مصنوعی ایجاد می‌کنند.
یکی از جالب‌ترین روش‌ها ایده گروه دانشمندان استرالیا ، آلمان ، چین و ایالات متحده در تبدیل CO2 به زغال سنگ است که در زمین دفن می‌شود.
این روش‌ها گامی کوچک در کمک به حفظ محیط زیست است و نیازمند روش‌های با سودمند بیشتر است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield