پیام خراسان

آخرين مطالب

حافظه رویدادی زنان بهتر از مردان است علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان -
حافظه رویدادی زنان بهتر از مردان عمل است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ارث، بر اساس نتایج مطالعه جدید موسسه کارولینسکا در سوئد، زنان جزئیات رویدادهای شخصی را بهتر از مردان به یاد می‌آورند.
محققان دریافتند که زنان از حافظه اپیزودی (رویدادی) قابل اطمینان‌تری نسبت به مردان برخوردارند و مشخصات خاص راجع به آنچه اتفاق افتاده و یا چه زمانی بوده است را بهتر به یاد می‌آورند. این نتایج نشان داد که زنان در حافظه رویدادی موفق‌تر از مردان هستند.
حافظه رویدادی، نوعی حافظه در انسان است که تجربه‌های ویژه شخصی را ذخیره می‌کند. حافظه رویدادی به همراه حافظه معنایی، دو مقوله حافظه آشکار را تشکیل می‌دهند. این حافظه، توانایی به یادآوردن مجموعه‌ای از تجربیات و رویدادهای شخصی است، مانند جایی که یک شی گمشده در آن قرار دارد و یا چهره‌ها یا نام افرادی که قبلا دیده‌ایم.
این حافظه، یکی از حساس‌ترین سیستم‌های مغزی است که تمایل به تخریب در بزرگسالی دارد و بر اثر کمبود خواب، افسردگی یا سایر عوامل موثر بر عملکرد شناختی ممکن است در معرض خطر باشد.
محققان در این مطالعه، تفاوت‌های جنسیتی در عملکرد حافظه رویدادی را مورد بررسی قرار دادند. بیش از 600 مطالعه بین سال‌های 1973 تا 2013 انجام شد که بیش از یک میلیون شرکت‌کننده در آن حضور داشتند.
نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که زنان در یافتن اشیای گمشده و به یادآوردن جزئیات مکالمه بهتر عمل می‌کنند، همچنین در یادآوری چهره و بو نیز حافظه بهتری دارند، اما مردان هنگام یادآوری حقایقی که شامل پردازش فضایی است، از قبیل مکانی که ماشین در یک پارکینگ شلوغ قرار دارد، بهتر عمل می‌کنند.
این مطالعه در مجله Psychological Bulletin منتشر شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield