پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل دامپزشکی استان خبر داد:

اجرای طرح واکسیناسیون طیور بومی در خراسان شمالی اقتصادي

اجرای طرح واکسیناسیون طیور بومی در خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر کل دامپزشکی خراسان شمالی از اجرای طرح سراسری واکسیناسیون رایگان طیور بومی و روستایی در این استان علیه بیماری نیوکاسل خبر داد.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، دکتر سید محمدمهدی احمدی گفت: حدود 63 سال است که بیماری ویروسی نیوکاسل در جمعیت طیور کشورمان بروز داشته که در این مدت طرح مدونی برای مبارزه با آن وجود نداشته است، اما اکنون سازمان دامپزشکی برای به حداقل رساندن عوارض زیانبار این بیماری، طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی و روستایی با واکسن آشامیدنی مقاوم به حرارت را طرح ریزی و عملیاتی کرده است.
وی زمان تقریبی آغاز این طرح در استان را هم زمان با هفته دفاع مقدس برشمرد و تصریح کرد: پیش از آغاز طرح و مراجعه اکیپ های مایه کوب به روستاها، با همکاری مدیریت آموزش و ترویج سازمان جهادکشاورزی استان کلاس های آموزشی ترویجی در روستاها و نیز اطلاع رسانی محیطی در مناطق هدف اجرایی خواهد شد و پس از آن، بر اساس برنامه زمان بندی شده، به روستاها مراجعه خواهد شد. وی یادآور شد: روستاییان و کسانی که طیور بومی دارند، لازم است پاره ای تمهیدات ازقبیل تشنه نگه داشتن طیور به مدت 8 ساعت را انجام دهند.
احمدی با اشاره به این که پیش بینی می شود در این طرح حدود 300 هزار قطعه طیور بومی در استان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شوند، افزود: برای طیور صنعتی نیز با برنامه ریزی سازمان دامپزشکی کشور مقرر شده است برنامه های مبارزه و واکسیناسیون به شکل هدفمند انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: پیش از این، چنان چه در واحدهای مرغداری این بیماری بروز می کرد، مرغدار موظف بود برای جلوگیری از مخاطره و بروز خسارات، حدود دو ماه از جوجه ریزی مجدد خودداری کند اما با اتخاذ تمهیدات جدید در سازمان دامپزشکی کشور، این دوره اکنون به 10 روز کاهش پیدا کرده است.
وی این امر را در راستای اقتصاد مقاومتی و کمک به رونق بیشتر تولید دانست و گفت: با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید، سیاست های عمومی این سازمان نیز در همین راستا برنامه ریزی شده است و تلاش می کنیم به افزایش رونق تولید و مقاوم سازی اقتصاد ملی کمک کنیم.
بر اساس این گزارش، این طرح با اولویت روستاهای حاشیه مزارع صنعتی طیور و به رایگان اجرا می شود و ارتقای معیشت روستاییان و کاهش خطر سرایت بیماری از طیور بومی به صنعتی از اهداف اصلی اجرای آن به شمار می رود.
پرندگانی که در قالب این طرح واکسینه می‌ شوند، عبارتند از مرغ و خروس، بوقلمون، اردک، غاز و کبوتر.
نیوکاسل یکی از بیماری های ویروسی بسیار واگیر و حاد با تلفات بالا در پرندگان است که درمان قطعی ندارد و تنها راه مقابله با آن، کنترل و پیشگیری از طریق واکسیناسیون و رعایت دقیق اصول امنیت زیستی در محل های پرورش است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield