پیام خراسان

آخرين مطالب

عاشورا در گذر از جلوه هزار نقش موزه حضرت امام رضا (ع) گفتگو

عاشورا در گذر از جلوه هزار نقش موزه حضرت امام رضا (ع)
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- موزه حضرت امام رضا (ع) جلوه ای از هزار نقش و رنگ آثار هنرمندان مرید و عاشق اهل بیت (ع) است و قصه عاشورا از تار و پود فرش، خطوط زیبا بر صفحات کتاب، کنده کاری چوب و تلفیق رنگ و نقش بر تابلو نقش آفرینان، بسیار شنیدنی است.

 از بین دهها شیء گرانبها و نفیس در 16 گنجینه و موزه آستان ملائک پاسبان رضوی که در طول قرنها به عشق اهل بیت (ع) خلق شده، آثاری به نام حضرت امام حسین (ع) و شهدای کربلا حفظ شده است که دلها را لرزانده و اشک را از دیدگان جاری می سازد.
معاون امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این باره گفت: آثار نفیس و ارزشمند از عاشورا و منتسب به حضرت امام حسین (ع) و دلیرمردان کربلا که توسط ارادتمندان به ساحت مقدس حضرت امام هشتم (ع) هدیه شده است، در گنجینه های مختلف موزه های آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
علی سوزنچی افزود: این آثار گرانبها در گنجینه های قرآن و نفایس، هدایای رهبر معظم انقلاب، هنرهای تجسمی و موزه فرش در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.
* دو جزء قرآنی منسوب به دستخط حضرت امام حسین (ع) و حضرت امام سجاد (ع)
وی اظهار کرد: دو جزء قرآنی شریف با دستخط منسوب به حضرت امام حسین (ع) و حضرت امام سجاد (ع) در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی نگهداری می شود که از جمله آثار بسیار نفیس و کم نظیر این مجموعه به شمار می رود.
وی گفت: جزء قرآنی منسوب به دستخط حضرت امام حسین (ع) به خط کوفی هفت‌ سطری با اندازه متن 12 در 6،5 سانتی ‌متر در 83 ورق از جنس پوست آهوی نباتی ‌رنگ کتابت شده و دارای مصحف ارزشمند با جلد چرمی است.
سوزنچی افزود: این اثر قرآنی با آیه 72 سوره کهف شروع می ‌‌شود و با آیه 135 سوره طه به اتمام می‌ رسد.
وی اظهار کرد: جزء قرآنی منسوب به دستخط حضرت امام سجاد (ع) به خط کوفی 16سطری با اندازه متن 15.5در 9.6 سانتی ‌متر در 361 برگ از جنس پوست آهوی نخودی ‌رنگ در ابعاد 32 در 20.8 سانتی متر نوشته شده و در جلد ساغری مشکی قرار دارد.
وی ادامه داد: این اثر نایاب با آیه 180 سوره بقره آغاز می‌ شود و با سوره ناس به اتمام می‌ رسد.
* قالیچه زیارت حضرت امام حسین (ع)
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی گفت: قالیچه منقش به کتیبه زیارت وارث یا زیارت حضرت امام حسین (ع) که دارای ارزش تاریخی و هنری بسیار است در سال 1339 به آستان حضرت امام رضا (ع) اهدا شد که اینک در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
وی افزود: این قالیچه در نیمه اول قرن چهاردهم شمسی، در ابعاد 108 در 79 سانتی ‌متر توسط هنرمند "محمود اکبر اف" در اصفهان بافته شد.
وی اظهار کرد: جنس تار این قالیچه از ابریشم، جنس پود آن از پنبه و پرز آن از پشم است.
سوزنچی گفت: نام اهدا کننده و سال اهدا به خط نستعلیق و عنوان زیارت ‌نامه و قسمت‌ هایی از زیارت‌ وارث به خط نسخ در کتیبه های این قالیچه قابل مشاهده است.
* آثار اهدایی رهبر معظم انقلاب با موضوع عاشورا
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی گفت: آثار متعدد و کم نظیر که توسط هنرمندان بنام کشور خلق و به رهبر معظم انقلاب هدیه شده است در گنجینه هدایای معظم له در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
سوزنچی افزود: بزرگترین تابلو معرق چوب کشور با عنوان "عصر عاشورا" در موزه قرآن و نفایس از جمله آثار بسیار نفیس می باشد که اقتباسی از اثر معروف عصر عاشورای استاد "محمود فرشچیان" بوده و توسط "محمد توانا" و با همکاری جمعی از هنرمندان باذوق ایرانی خلق شده است.
وی اظهار کرد: این تابلو فاخر در ابعاد 4 در 6 متر با استفاده از 101 هزار و 250 قطعه در مدت حدود دو سال در ناحیه مقاومت بسیج شهرستان کرج ساخته شده و شهریور 1383 به رهبر معظم انقلاب هدیه شده است.
وی گفت: این اثر ارزشمند، از 30 نوع چوب از جمله چوب گردو، نارنج، شمشاد، زبان گنجشک، توسکا، سنجد، زیتون، زردآلو، اقاقیا، گلابی و بادام ساخته شده و تنوع رنگها منظره زیبایی در آن به وجود آورده است.
سوزنچی ادامه داد: از دیگر آثار این گنجینه می‌ توان به پرچم گنبد مرقد مطهر حضرت امام حسین (ع) با کتیبه "وقف لقبه الحسین" که در سال 1376 توسط دکتر علیرضا مرندی به رهبر معظم انقلاب هدیه شده اشاره کرد.
وی افزود: پرچم گنبد حضرت زینب (س) با متن کتیبه "یا زینب الکبری (س)" که توسط محسن و محمد هادی خزایی طراحی و به همت مجتبی ذوبحریان در ابعاد 224 در 150 سانتی‌ متر دوخته شده است، از دیگر آثار گنجینه هدایای رهبر معظم انقلاب است.
وی اظهار کرد: قالیچه تصویری عصر عاشورا از دیگر آثار کم نظیر گنجینه هدایای مقام معظم رهبری است که طرح این تابلو فرش برگرفته از تابلو استاد فرشچیان و در ابعاد 197 در140 سانتی‌ متر توسط هنرمند قالی ‌باف تبریزی بافته شده و در سال 1372 به رهبر معظم انقلاب تقدیم شده است.
وی کتاب نفیس چهار زبانه "زینب (س) بنت علی (ع)" نوشته "علی‌ عیسی ابومنهج"، عصای چوبی منبت ‌کاری‌ شده با مضمون وقایع عاشورا از آثار "احمد حسنی زنجانی" را از دیگر آثار مرتبط با عاشورا در گنجینه هدایای رهبر معظم انقلاب موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برشمرد.
* نمایشگاه تابلو های نفیس هنری با موضوع "حماسه عاشورا"
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی گفت: به مناسبت ایام محرم، نمایشگاهی از تابلوهای نفیس هنری با عنوان "حماسه عاشورا" در گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی گشایش یافته است.
سوزنچی افزود: در این نمایشگاه 14 اثر فاخر در تکنیک ‌ها و سبک ‌های هنری مختلف مانند نگارگری، خط و نقاشی، معرق روی چوب، نقاشی رنگ روغن، قهوه‌ خانه‌ ای و با موضوع عاشورا در معرض دید عموم قرار گرفته است.
وی بیان کرد: بارگاه حضرت امام حسین (ع)، عصر عاشورا، بین‌ الحرمین، یاری، ظهر عاشورا، کشتی نجات، وقایع روز عاشورا، وداع حضرت زینب (س) با حضرت امام حسین (ع) در روز عاشورا، تا ابد جاری، عزت خون و بانوی عاشورا از جمله موضوعات تابلوهای هنری این نمایشگاه هستند.
موزه های حضرت امام رضا (ع) دارای 16 گنجینه است که هفت هزار شیء نفیس و گرانبهای مربوط به قرنها قبل تا قرن معاصر و هدیه شده از سوی ارادتمندان به ساحت مقدس حضرت امام رضا (ع) در آن نگهداری می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش برف تردد کشنده ها در گردنه اسدلی اسفراین را ممنوع کرد

برف و کولاک جاده‌های خراسان رضوی را فراگرفت

خراسان رضوی هفته پُر بارشی را پیش رو دارد

نانوایان خراسان رضوی رتبه‌بندی می‌شوند

کیفیت هوای امروز مشهد قابل قبول است

جاده‌های خراسان رضوی لغزنده و مه‌آلود است

همه راههای اصلی خراسان رضوی بازگشایی شد

احتمال آبگرفتگی و سیلاب در خراسان رضوی

نداشتن سند مالکیت، مشکل مهم بیمه‌ای کشاورزان خراسان شمالی

میانگین بارندگی در خراسان رضوی 22 درصد کاهش یافت

فرار بار در جاده‌های خراسان رضوی

شهادت سردار سلیمانی مظلومیت ایران را جهانی‌تر کرد

بارش برف تردد خودروها را در گردنه های خراسان شمالی کند کرده است

گردنه گوجگی در خراسان رضوی برفی است

ذخیره آب سدهای خراسان شمالی 2 برابر شد

کیفیت هوای مشهد در وضعیت هشدار

هوای پنج منطقه مشهد آلوده است

امداد رسانی هلال احمر خراسان جنوبی به 1300 حادثه

درکِ صنایع دستی

ترافیک در ورودی‌های مشهد پرحجم است

زمستان امسال میزان بارش نزولات آسمانی در خراسان رضوی طبیعی است

سفر هوایی در بجنورد حدود 2 برابر شد

قطار مسافری در مسیر ارومیه- مشهد راه‌اندازی شد

وجود بیش از 15 هزار هکتار کانون گردوغبار در خراسان شمالی

پیشگیری‌های کیفری باید آخرین راهکار باشد

بارشهای هفته آینده آلودگی هوای خراسان رضوی را کاهش می‌دهد

استان‌ها در طرح‌های آمایش همه چیز را با هم می‌خواهند

هوای مشهد آلوده شد

200 دادخواست مودیان مالیاتی خراسان شمالی رای نهایی گرفت

خرید 10 تن زعفران از کشاورزان تربت‌حیدریه

علم در کارآفرینی مغفول مانده است

بیم و امید بازار شب یلدا

مطالبات داروخانه‎‌های خراسان رضوی ماهانه پرداخت می‌شود

30 کیلومتر از مسیر قطاربرقی مشهد - گلبهار آماده ریل گذاری شد

گیاهان دارویی؛ راه حفظ مراتع / ایجاد اشتغال پایدار در مناطق عشایری

کیفیت هوای مشهد در شرایط ناسالم است

کیفیت هوای مشهد در آستانه هشدار قرار گرفت

بجنورد، سردترین مرکز استان‌های کشور شد

عناب؛ سازگار فوق العاده با شرایط سخت محیطی

موج آنفلوآنزا در خراسان شمالی رو به کاهش است

هر تب و سرفه‌ای نشان دهنده آنفلوآنزا نیست

اصلاحات زیست محیطی در باغ پرندگان مشهد انجام شد

جاده‌های خراسان رضوی مه‌آلود است

پیش بینی هفته بارانی برای خراسان جنوبی/ احتمال وقوع روان آب

هفتمین روز پیاپی آلودگی هوا در مشهد

141 نفر مشکوک به ابتلای به آنفلوآنزا در سبزوار شناسایی شدند

آلودگی هوای مشهد وارد پنجمین روز پیاپی شد

گل ختمی؛ از کاهش قندخون تا تسکین دردها

گزارش هواشناسی نهم آذر ماه 1398 خراسان رضوی

سیاست‌ ما هم‌افزایی ، همراهی و تعامل با رسانه‌هاست