پیام خراسان

آخرين مطالب

هزینه کرد 33 میلیارد ریالی برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در طبس اجتماعي

هزینه کرد 33 میلیارد ریالی برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در طبس
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: 14 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار از محل اعتبارات ملی سامانه‌های نوین آبیاری سال 97 با اعتباری بالغ بر 33 میلیارد و 640 میلیون ریال در سطح شهرستان در حال اجرا است.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، داود بخشایی گفت: 14 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار در سطح 333.5 هکتار در 14 آبادی و روستا از محل اعتبارات ملی سامانه‌های نوین آبیاری سال 97 با اعتباری بالغ بر 33 میلیارد و 640 میلیون ریال در حال اجرا است.
وی اظهار کرد: برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری اعتباری بالغ بر 33 میلیارد و 640 میلیون ریال هزینه خواهد شد که 24 میلیارد و 100 میلیون ریال سهم اعتبار کمک بلاعوض دولتی از محل اعتبارات ملی و 9 میلیارد و 540 میلیون ریال سهم مشارکت و خودیاری بهره برداران و کشاورزان است.
مدیر جهاد کشاورزی طبس با تاکید بر ضرورت تغییر روش‌های آبیاری سنتی و غرقابی در مزارع و باغات شهرستان به روش‌های نوین آبیاری، افزود: باتوجه به خشکسالی‌های سنوات گذشته و بروز کم آبی شدید و کاهش چشمگیر آبدهی منابع آبی شهرستان، اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و کم فشار برای حفاظت منابع آبی و افزایش بهره‌وری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
بخشایی با بیان اینکه با اجرای این طرح‌ها 14 خانوار بهره بردار از مزایای آن بهره مند می‌شوند، اظهار کرد: هدف از اجرای سامانه‌های نوین آبیاری، صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب و افزایش راندمان مصرف، مکانیزه کردن فرآیند آبیاری و کاهش هزینه‌های کارگری است و با اجرای این سیستم‌ها هدرروی آب 35 درصد کاهش می‌یابد.
وی با اشاره به استقبال کشاورزان شهرستان از اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار وکم فشار، بیان کرد: معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی طبس آمادگی کامل پذیرش و اجرای طرح‌های جدید سامانه‌های نوین آبیاری با پرداخت کمک بلاعوض دولتی(تحت فشار 130 میلیون ریال،کم فشار58 میلیون ریال بازای هر هکتار) را دارد.
مدیر جهاد کشاورزی طبس بیان کرد: از کشاورزان و بهره برداران درخواست می‌شود برای بهره مندی از اعتبارات بلاعوض دولتی و تغییر روش آبیاری سنتی به این معاونت و مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.
بخشایی یادآور شد: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته و استقبال کشاورزان، تا کنون 2342 هکتار از مزارع و باغات شهرستان به سامانه‌های نوین آبیاری(آبیاری تحت فشاروکم فشار) تجهیز شده است که این میزان بالغ بر24.5 درصد سطح زیر کشت محصولات زراعی وباغی شهرستان را شامل می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield