پیام خراسان

آخرين مطالب

مشارکت مردم در بازآفرینی شهری نیازمند بسته تشویقی است سياسي

مشارکت مردم در بازآفرینی شهری نیازمند بسته تشویقی است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر بنا است که مردم در طرح‌های بازآفرینی شهری مشارکت کنند باید بسته‌های تشویقی در نظر گرفته شود.

محمد صادق معتمدیان روز پنجشنبه در نشست ستاد بازآفرینی شهری خراسان جنوبی که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد افزود: 33 درصد جمعیت هفت شهر خراسان جنوبی در محلات هدف بازآفرینی شهری زندگی می‌کنند.
وی با اشاره به وجود برخی عقب افتادگی‌ها در این مناطق اظهار داشت: برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح‌های مد نظر نیازمند توجه بیشتر و سیاست‌های تشویقی هستیم.
استاندار خراسان جنوبی گفت: تقویت نهادهای توسعه محله نیز باید در دستور کار قرار گیرد و در بحث اشتغال از ظرفیت‌های استان برای تحول در این محلات آمادگی داریم.
وی بیان کرد: تمام هفت شهر خراسان جنوبی که محلات هدف بازآفرینی شهری دارند مورد بازدید قرار گرفته‌اند و از نزدیک محله به محله و کوچه به کوچه را بررسی کردیم که وضعیت خوبی ندارد.
معتمدیان با اشاره به ایجاد فضای دوقطبی بین محلات شمال و جنوب شهر بیرجند اضافه کرد: محلات شهر از کمترین امکانات ورزشی و شهری برخوردار هستند.
وی با بیان اینکه میزان مشارکت مردم در طرح‌های بازآفرینی شهر کم بوده و آسیب‌شناسی نیز شده است افزود: امیدواریم بعد از این آسیب‌شناسی شاهد تحرک در این حوزه باشیم.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در بودجه 97 فقط 20 درصد اعتبارات بازآفرینی تخصیص یافته که امیدوار است با تخصیص 100 درصدی برای سال 98 بتوانیم میزان اعتبار بیشتری جذب کنیم.
وی ادامه داد: بخش مدیریت استانی انگیزه کار در حوزه بازآفرینی شهری را دارند و با نیازسنجی انجام شده تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های ملی نیز برای رفع مشکلات استفاده کنیم.
معتمدیان، نبود زیرساخت‌ها در مناطق بافت‌های ناکارآمد را یادآور شد و گفت: انتظار داریم برای توانمند شدن و توجیه اقتصادی این مناطق خراسان جنوبی در سطح کشور متفاوت دیده شود.
وی به وضعیت درآمد مردم در مناطق هدف بازآفرینی شهری اشاره کرد و افزود: برخی مشکلات سبب عدم مشارکت مردم شده که انتظار می‌رود طرح‌ها بازنگری شود.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: طرح‌های جدید با دیدگاه متفاوت از گذشته به سازمان برنامه و بودجه ارایه شود تا شاهد استقبال بیشتر مردم از این طرح‌ها باشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز با اشاره به وضعیت معیشتی مردم در این مناطق گفت: یکی از موارد مورد تاکید وزارت راه و شهرسازی تعادل‌بخشی در مناطق هدف بازآفرینی شهری است.
سید کمال‌الدین میرجعفریان اظهار داشت: اگر هماهنگی و همدلی بین دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد می‌توان تهدیدهای موجود در این محلات را به فرصت تبدیل کرد.
وی افزود: به جای تغییر کاربری اراضی کشاورزی یا تسطیح تپه‌ها می‌توان سکونت‌های غیر رسمی و بافت‌های فرسوده را به محل مناسب سکونت و ساخت و ساز تبدیل کرد چرا که این امر از هدر رفت هزینه‌ها برای ایجاد فضاهای جدید در خارج شهرها نیز جلوگیری می‌کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم نگاه ویژه به طرح جامع محلات ها هدف بازآفرینی شهری افزود: با مشارکت سازمان ملی زمین و شرکت عمران و مسکن می‌توان بخشی از این محلات که قابلیت سکونت دارد را تملک با ایجاد ارزش افزوده به ارتقای سرانه‌ها و تعادل بخشی کمک کرد.
وی همچنین بر ایجاد مشوق‌های جدید تاکید کرد و گفت: در این راستا می‌توان ضابطه کلی برای تراکم ساخت در این مناطق مشخص کرد.
9893* 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield