پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

تب کریمه کنگو 5 کشته برجا گذاشت سياسي

تب کریمه کنگو 5 کشته برجا گذاشت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تهران- از ابتدای فصل گرما تاکنون 54 نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده اند. وزارت بهداشت تعداد کشته ای این بیماری را 5 نفر اعلام کرده، حالا رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز با تایید این رقم می گوید: کشته ها در سه استان سیستان و بلوچستان، گیلان و اردبیل بودند.

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نخستین بار در سال 1944 میلادی در شبه جزیره کریمه Crimea و در سال 1969 در کنگو Congo گزارش شد و در سال 1970 میلادی در ایران مورد شناسایی قرار گرفت و در برخی موارد در استان های کشور ما نیز ابتلای قطعی انسانی تب کریمه کنگو گزارش شده که بیشترین موارد مربوط به استان های مرز شرقی سیستان و بلوچستان بوده است.
این بیماری بیشتر در مناطق صحرایی آفریقا، اروپای شرقی، خاورمیانه، عراق، هند، افغانستان، پاکستان، ایران و غرب چین گزارش شده است.
مخزن ویروس در طبیعت کنه‌ها و پس از آن گاو، گوسفند، بز و خرگوش ها هستند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات فرد بیمار و لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصابها و سلاخها) به فرد سالم انتقال می‌یابد.
طی سالهای گذشته میزان مرگ و میر در بین مبتلایان متغیر بوده و از نظر افراد در معرض خطر نیز قصابان، دامداران و کارگران کشتارگاه ها به طور معناداری بیشترین موارد بیماری را به خود اختصاص داده اند و حتی در بین کارکنان بیمارستان ها و اشخاصی که با انسان مبتلا سر و کار دارند مشاهده می‌شود.
این بیماری یکی از بیماری های خطرناک و با درصد کشندگی بالا در انسان است که علاوه بر انتقال مستقیم از انسان به انسان، به طور معمول توسط کنه ها ویروس عامل این بیماری قابل انتقال به انسان و دام است. در صورتی که لاشه دام در کشتارگاه های صنعتی (پیش سردکن) و یخچال اگر به مدت حداقل 24 ساعت در دمای منفی 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود با اسیدی شدن لاشه وجود ویروس غیر فعال می شود و از بین می رود
این بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور که زمان رشد و تکثیر کنه‌هاست، بیشتر شایع است به ویژه در مناسبت های خاص که در آنها کشتار خارج از سیستم کشتارگاهی افزایش می یابد، موارد قطعی بیماری در انسان افزایش پیدا می کند.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در حیوانات اهلی هیچ گونه علایم مشخصی ندارد و خطر انتقال بیماری در انسان در ذبح حیوان آلودهیا یک دوره کوتاه پس از ذبح حیوان آلوده (به دنبال تماس با پوست یا لاشه حیوان در صورتی که دام در مرحله ویرمیک باشد) وجود دارد.
همچنین تماس با خون و بافت بیماران به خصوص در مرحله خونریزی یا انجام هرگونه اعمالی که منجر به تماس انسان با خون، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ آنها شود، باعث انتقال بیماری می‌شود.
این بیماری ویروسی مقاومتش در برابر سرما و حرارت کم است و در دمای 56 درجه سلسیوس به مدت 30 دقیقه از بین می‌رود؛ بنابراین پختن گوشت یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می‌شود، این ویروس به محیط های اسیدی حساس بوده و سریع از بین می رود.
در صورتی که لاشه دام در کشتارگاه های صنعتی (پیش سردکن) و یخچال اگر به مدت حداقل 24 ساعت در دمای منفی 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود با اسیدی شدن لاشه وجود ویروس غیر فعال می شود و از بین می رود.
عملیات سمپاشی بدن و جایگاه دام به طور صرف به منظور حذف ناقلان عامل بیماری کنه ها در کانون های گزارش شده از دیگر اقدامات کنترلی است.
اما در کنار برنامه ریزی هدفمند سمپاشی، بکارگیری روش های نوین مبارزه بیولوژیک با ناقلان، آموزش و ترویج در روستاهای واقع در مناطق پرخطر و به خصوص در کانون های بیماری انسانی و اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه های ملی و محلی، باید مد نظر قرار گیرد.
طبق آمارها با توجه به اینکه درصد مرگ و میر مبتلایان در مناطق آلوده در سال های اخیر کاهش معنی داری داشته، به نظر می رسد اقدام های پیشگیرانه در خصوص شناسایی به موقع و درمان مناسب و سریع موارد انسانی بسیار موثر بوده و کاهش موارد انسانی در مقایسه با سال 1391 و سالهای قبل از آن، مبین نقش آموزش و اقدامات دامپزشکی در کانونهای گزارش شده است.
برای کنترل بیماری گروه های در معرض خطر شامل دامداران، کارکنان کشتارگاه ها، قصابان، کشاورزان و به ویژه روستائیان و عشایر که به نحوی از امحاء دام سر و کار دارند، باید در موقع کشتار از وسایل حفاظت فردی از جمله لباس های مخصوص، دستکش، چکمه و عینک استفاده کنند.
«علیرضا رفیعی پور»، رئیس سازمان دامپزشکی کشور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو در سالجاری افزود: طبق گزارش های رسیده، از مجموع پنج فوتی، سه مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان، یک مورد مربوط به استان گیلان و یک مورد مربوط به استان اردبیل بوده است.
وی یادآورشد: سال گذشته نیز در همین مدت زمان بین 100 تا 150 نفر به این بیماری مبتلا شدند که نزدیک 5 تا 10 نفر فوت شدند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به فصل گرما، فعالیت و تکثیر کنه‌ها و شیوع بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) که یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است، افزایش می یابد.
وی اظهارداشت: با وقوع سیل در ابتدای سالجاری و و درگیر شدن 25 استان کشور پیش بینی می شد که امسال با تشدید شیوع برخی بیماری های دامی از جمله تب کریمه کنگو مواجه شویم که به دلیل اقدامات به موقع و واکنش سریع سازمان دامپزشکی کشور در استان های بحرانی امسال با کاهش بروز بیماری حتی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم.
وی کنه را عامل اصلی بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو دانست و تصریح کرد: علت کاهش شیوع بیماری در کشور کاهش کشتار غیرمجاز دام، ارائه آموزش های لازم، سمپاشی جایگاه و بدن دام و کشتار دام در کشتارگاه است زیرا به دلیل افزایش قیمت و ارزش افزوده دام زنده و گوشت قرمز به دلیل مقرون به صرفه بودن امسال بخش عمده کشتار دام در کشتارگاه ها انجام می شود.
رفیعی پور با هشدار به تولیدکنندگان، کشتارکنندگان و مصرف کنندگان افزود: با وجود بروز و شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور از مردم خواست از خرید هرگونه گوشت بدون مُهر سازمان دامپزشکی کشور، خرید از مراکز غیرمجاز عرضه و کشتارهای غیرمجاز دام بین راهی جدا خودداری کنند.
وی اظهار داشت: لازم است هموطنان گوشت مورد نیاز خود را از مراکز معتبر خریداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه علائم بیماری مراتب را با شماره تلفن‌های 46234400 یا 1512 اطلاع رسانی کنند.
محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز گفته است: اکثر موارد بیماری تب کریمه کنگو تاکنون و در تمام طول سال هایی که این بیماری شناسایی شده مربوط به استان های مرزی کشور و به خصوص سیستان و بلوچستان بوده است. امسال هم از 54 مورد یاد شده، 14 مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان و 3 مورد از 5 مورد فوت شده نیز مربوط به این استان است.
در استان گیلان هم در سال های گذشته موارد معدودی از این بیماری دیده شده بود. استان گیلان در سال جاری تاکنون 14 مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو داشته که یک مورد منجر به فوت شده است. در راستای کنترل و درمان بیماری در هر دو استان سیستان و بلوچستان و گیلان تلاش های جدی صورت گرفته، اما لازم است اقدامات کنترلی تشدید شود. اگر این نکات بهداشتی کاملارعایت نشود، شانس ابتلای به بیماری افزایش پیدا می کند، زیرا ظاهر دام به هیچ عنوان نمی تواند نشان دهنده وجود بیماری در حیوان باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

میانگین دمای هوا در خراسان رضوی روند افزایشی دارد

سرخط مطبوعات 7 بهمن خراسان جنوبی

130 گفتمان دینی در خراسان جنوبی برگزار می شود

550 مبلغ در نقاط مختلف خراسان جنوبی فعالیت می کنند

تعداد جانباختگان کرونا در چین به 80 تن رسید

استادان تاریخ مغولستان به دیدار آثار تاریخی جوین و جغتای رفتند

هزار و 100 میلیارد ریال مطالبات چغندرکاران جوینی پرداخت شد

ماهیت، ره‌آورد و موانع تحقق الگوی مثلث توسعه اقتصادی-فرهنگی خراسان رضوی

طرح آمایش اتباع خارجی در خراسان رضوی تمدید شد

ثبت نام اهالی رسانه برای شرکت در جشنواره فیلم فجر مشهد آغاز شد

امام جمعه بیرجند: مشکلات مختلف به دلیل ضعف بصیرت است

پاسخ سپاه به اظهارات عجیب حسن عباسی

چهار مقوله مهم انتخاباتی از نگاه رئیس ستاد انتخابات خراسان شمالی

جلسه نهایی بررسی و جمع بندی طرح توسعه بخش درح با حضور محمدی فرماندار شهرستان سربیشه و مدیران ستادی و روسای دستگاههای اجرایی استان

بازدید محمدی فرماندار شهرستان سربیشه از نمایشگاه درسوگ یاس به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س)

امید به تایید صلاحیت برخی اصلاح طلبان خراسان رضوی وجود دارد

شعب اخذ رای در مشهد 38 درصد افزایش یافت

سامانه الکترونیکی، تخلفات انتخاباتی را به حداقل می‌رساند

نقشه راه گیاهان دارویی خراسان جنوبی ترسیم می‌شود

ثبت گزارش 1038 تفاهم‌نامه در سامانه سرمایه‌گذاری خراسان رضوی

لازمه رسیدن به رشد اقتصادی پایدار ایجاد زنجیره‌های تولید است

صنایع خراسان شمالی منابع ارزی را از استان خارج می‌کنند

پلیس مانع مرگ جوانی در طبس شد

آتش سوزی منزلی مسکونی در مشهد یک کشته بر جای گذاشت

ایجاد بانک زعفران عامل مهم در ارزش افزوده این محصول است

تخصیص دیرهنگام اعتبارات مشکل اصلی طرحهای ملی در گناباد است

رشد حدود 25 درصدی ثبت جمعیت عشایر شیروان

عضو مجمع تشخیص: طرح "حساب روستا" در خراسان رضوی اجرا شود

آتش سورزی یک منزل مسکونی در مشهد یک کشته بر جای گذاشت

2 میلیارد تومان پاداش به مشترکان برق خراسان جنوبی پرداخت شد

ووشوکار شیروانی به مسابقات مراکش دعوت شد

بنیاد مسکن خراسان شمالی 19 پروژه عمرانی را آماده بهره‌برداری کرد

آیین‌نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها عدالت را زیر سوال می‌برد

کلینیک تخصصی تشخیص سرطان سینه در سبزوار فعال شد

ارتشیهای قرارگاه شمال شرق به سیلزدگان سیستان و بلوچستان خون اهدا کردند

مهندسی مجدد فرآیندها در شهرداری مشهد آغاز شد

تبلیغات محیطی در بیرجند برای اطلاع رسانی دستگاه‌ها فراهم است

انتصاب 3 بخشدار زن در خراسان جنوبی نشانه توجه ویژه به بانوان است

همه ارکان حاکمیت در خراسان رضوی پشتیبان الگوی مثلث توسعه اقتصادی هستند

همه مسئولان استان برای اجرای مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی هم‌قسم شده‌اند

واکنش روحانی به بخشنامه اخیر رئیسی

ارزش صادرات خراسان شمالی 65 درصد افزایش یافت

سه اثر تاریخی خراسان شمالی در ردیف تجارب برتر مرمت ایران

استاندار خراسان رضوی: برخی در پی خسته کردن مجریان طرحهای اقتصادی هستند

کیفرخواست پرونده جعل مدارک تحصیلی صادر شد

70 درصد سرطانها با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است

پوشش پیش‌دبستانی در سبزوار بالاتر از میانگین استانی است

پرونده قضایی فعالان اقتصادی ابتدا در شوراهای حل اختلاف بررسی می‌شود

نهضت حفظ قرآن در استان خراسان رضوی ایجاد شده است