پیام خراسان

آخرين مطالب

هادی خانی مطرح کرد؛

تمکین تنها 19 درصد از پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان/«اجاره هویت» چالش جدی سازمان امور مالیاتی اقتصادي

تمکین تنها 19 درصد از پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان/«اجاره هویت» چالش جدی سازمان امور مالیاتی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: واقیعت این است که از تعداد پزشکان مشمول تنها 19 درصد به اجرای قانون تمکین کرده‌اند.
به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، هادی خانی در نشست خبری با موضوع پولشویی و فرار مالیاتی در اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی اظهار کرد: مبارزه با فرار مالیاتی یکی از بحث‌های مهم و کلیدی در اقتصاد کشور است، در خصوص نظام مالیاتی با دو واژه سروکار داریم؛ اولا یک حقیقت وجود دارد و آن اینکه امروز اصلی‌ترین، صریح‌ترین و مهم‌ترین و شاید کلیدی‌ترین شیوه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، پولشویی و نظام‌بندی به اقتصاد کشور، مبارزه با سوداگری، مبارزه با دلال‌بازی نامشروع و اصلاح و نوین‌سازی نظام مالیاتی است.
وی افزود: برای رسیدن به این هدف نیازمند حمایت همه جانبه تمام اقشار و دستگاه‌های حاکمیتی هستیم تا این نظام را در سطح اقتصاد کشور، کارآمدتر و به روزتر کنیم، نظام مالیاتی بر دو اصل پافشاری می‌کند؛ اولا اصل عمومیت یعنی هرکس در سطح کشور که فعالیت اقتصادی می‌کند، مشمول تمکین به قوانین و مقررات مالیاتی کشور است. اصل دوم، عدالت بوده که مبتنی بر ثروت، درآمد و مصرف است.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرد: فرار مالیاتی برابر مواد قانونی 274 و 201 قانون مالیات‌های مستقیم و استناد به ماده 24 ارتقای سنوات نظام اداری یک جرم است و به معنای دست در جیب مردم کردن، دروغ‌گویی، سوءاستفاده از اعتماد عمومی و هدر دادن منابع کشور، برهم زدن توازن رقابت در حوزه اقتصادی کشور، اخلال در نظام بودجه کشور، زمینه ساز بروز تعداد زیادی از مفاسد اقتصادی کشور است.
خانی خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته کسی که فرار مالیاتی انجام دهد، بی‌آبروترین فرد جامعه محسوب می‌شود و انگشت نما می‌شود این رویکرد باید در کشور ما نیز ایجاد شود و باید هزینه های ارتکاب این جرم به حدی باشد که هزینه‌های زیادی را برای فرد ایجاد کند.
وی اضافه کرد: واقعیت این است که سازمان امور مالیاتی مظلوم است. اثرات بسیاری از مفاسد اقتصادی کشور، کوتاهی دستگاه‌های متولی اجرایی در اجرای دقیق مقررات در سازمان امور مالیاتی رسوب می‌کند و خود را در قالب شرکت‌های صوری، کارت‌های بازرگانی و اعتباری اجاره‌ای و سایر مفاسد خود را نشان می‌دهد.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص علت مظلومیت سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: نوع نگاه برون‌سازمانی ما نسبت به سازمان امور مالیاتی این است که چرا این سازمان نسبت به فرار مالیاتی ضعیف برخورد کرده است اما قبل از این سوال باید به دنبال منشا بروز این فرارهای مالیاتی برویم.
خانی عنوان کرد: امروز مبارزه با فرار مالیاتی خاص دولت و حاکمیت است و خواسته مردم است و به جای پاسخگویی به فرار مالیاتی‌های دانه درشت، ما به مردم پاسخگو هستیم. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی شفاف سازی اقتصاد کشور، شناسایی اقتصادهای زیرزمینی و برخورد جدی با فراری‌های مالیاتی را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و در این راستا با هیچ کس تعارف ندارد.
وی در خصوص اقدامات سازمان امور مالیاتی مطرح کرد: اقدامات ما به دو دسته تقسیم می‌شود؛ اولا اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم و در حال انجام آن هستیم و دوما کارهایی که اجرای آن ضروری است اما به تنهایی نمی‌توانیم آن را انجام دهیم. 
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از جمله کارهایی که در طبقه‌بندی اول قرار می‌گیرد می‌توان به آماده کردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تحقق مالیات هوشمند اشاره کرد، اگر سازمان امور مالیاتی بخواهد نقش خود را در شفاف‌سازی اقتصاد کشور در برخورد با جرایم اقتصادی از جمله فرار مالیاتی به خوبی ایفا کند، باید مدرن و هوشمند شود.
خانی اظهار کرد: تاکنون اتوماسیون درون سازمانی انجام شده است و در جایگاه خوبی در این زمینه قرار داریم اما مهم‌تر از آن که به عنوان گام دوم در سازمان از آن یاد می‌شود، تحقق هوشمندسازی نظام مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی ریز داده بر اساس ریز داده‌های اقتصادی فعالان اقتصادی کشور است که سازمان به تنهایی نمی‌تواند آن را انجام دهد.
وی افزود: برای تحقق این گام به مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور که امروز متولی تولید و نگهداری ریز داده‌های اقتصادی فعالان اقتصادی کشور هستند، نیاز داریم و باید بدون هیچ شرطی این کار را انجام دهند زیرا قانون به آنان تکلیف کرده است. ما به دیتاهایی نیاز داریم که پالایش‌شده، معتبر و تمیز باشند. انتظار ما این است که در این خصوص یک رویه همدلی وجود داشته باشد.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرد: سازمان تلاش می‌کند در راستای گام دوم خود، حمایت مشروط، محدود و کاهنده و تضمین دار خود را از تولید را افزایش و با فساد مبارزه کند و فعالیت‌های اجرایی خود را مهندسی و در چارچوب فرآیندهای علمی‌شده و بازمهندسی‌شده دنبال کند. اخیرا در جهت همراه‌سازی سایر سازمان‌های متولی مبارزه با مفاسد اقتصادی فعالیت‌های خوبی از جانب سازمان امور مالیاتی انجام شده است.
خانی خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی باید هوشمند شود و خواهد شد و سازمان در این جهت عزم جدی دارد تا براساس ریز داده‌های دارایی افراد به سه مقوله رسیدن به اظهار نامه پیش‌فرض، حسابرسی بر مبنای ریسک و طراحی سامانه‌های مانیتورینگ فعالیت‌های اقتصادی کشور برسد.
وی اضافه کرد: برای رسیدن به این هوشمندسازی نیازمند دو الی سه هوشمندسازی دیگر هستیم، یکی از این موارد هوشمندی افکار عمومی است که در حیطه رسانه‌ها است تا مردم را نسبت به قوانین و مقررات مالیاتی آگاه کنند تا به راحتی هویت خود را اجاره ندهند. متاسفانه در حال حاضر بدهکاران کلان مالیاتی افرادی هستند که از پس مخارج اولیه زندگی خود بر نمی‌آیند.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: همچنین تحقق هوشمندسازی سازمان امور مالیاتی به هوشمندسازی دستگاه‌های ذی‌ربط و ذی‌النفع این سازمان وابسته است.
خانی در خصوص چگونگی احصا ریزداده‌های فعالان اقتصادی عنوان کرد: براساس ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، تمامی دستگاه‌ها باید ریز داده‌های فعالیت‌های اقتصادی خود را اعلام کنند و متولی این امر سازمان امور مالیاتی است. اگر هر دستگاه‌ و حوزه‌ای در این راستا با ما همکاری نکند مطابق قانون 274 مالیات‌های غیر مستیقم پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.
وی ادامه داد: یکی از راه‌های دیگر سازمان در جهت احصا ریز داده‌ها، اجرای پروژه صندوق‌های فروشگاهی است. براساس تبصره دو ماده 169 قانون مالیات‌های مستیقیم و آیین نامه اجرایی آن ملزم به این هستیم که صندوق‌های فروشگاهی را در سطح کلیه اصناف‌های اقتصادی راه‌اندازی کنیم.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مصادیق فرار مالیاتی گفت: چهار محور کلی در جهت مصادیق فرارمالیاتی وجود دارد که شامل جعل یا سواستفاده از هویت اشخاص حقیقی و حقوقی است که در قالب کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای، وکالت‌نامه‌ها، شناسه ملی و حساب‌های اجاره‌ای و ...نمود پیدا کرده است. در حال حاضر جعل هویت بیشترین فراوانی را در کشور دارد که در اثر جهل و ناآگاهی اقشار ضعیف و بعضا اقشار باسواد از قوانین نظام مالیاتی است.
در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی ما اجاره دادن هویت است
خانی اظهار کرد: در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی ما اجاره دادن هویت است که در جامعه بسط پیدا کرده که در قالب حساب‌بانکی و کارت ملی اجاره‌ای بروز پیدا کرده و این امر سبب شده که سازمان مالیاتی با بدهکاران مالیاتی مواجه شود که قدرت پرداخت مالیات خود را ندارند زیرا هویت خود را به یک فراری مالیاتی اجاره داده‌اند.
وی اضافه کرد: یکی از راه‌های مبارزه با جعل هویت، اجرای قوانین و مقررات اعتبار سنجی است، مقررات متعددی در این زمینه در کشور وجود دارد و دستگاه‌ها متولی اعتبار سنجی هستند. این بحث در کشور مغفول باقی مانده است.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرد: از انواع دیگر مصادیق فرار مالیاتی می‌توان به جعل یا ارائه غیر واقعی اسناد به نظام مالیاتی اشاره کرد و تا زمانی که دولت الکترونیک به صورت کامل در کشور اجرا نشود و و حذف کاغذ صورت نگیرد، این مشکل باقی خواهد ماند. مصداق سوم فرار مالیاتی سواستفاده از قوانین و مقررات است. در قوانین معافیت و بخشودگی‌هایی گذاشته شده و در نهایت مصداق چهارم فرار مالیاتی، سوءاستفاده از معافیت‌های مالیاتی است.
خانی در خصوص اقدامات سازمان در خصوص ساماندهی دستگاه کارتخوان (POS) برای پزشکان خاطرنشان کرد: بنده امروز بسیار متاسفم از اعلام این خبر که با وجود تعامل خوب سازمان با قشر تحصیل‌کرده پزشکان و تمدید دوباره فرصت، پزشکان در آزمون شفاف‌سازی اقتصاد کشور و اعتماد سازی مردم به شفافیت اقتصادی کشور نمره خوبی را دریافت نکرده‌اند و این درحالی است که انجام این فرآیند 10 الی 15 دقیقه از وقت پزشکان را خواهد گرفت.
وی ادامه داد: اعلام کرده‌ایم که تا ابتدای مهرماه ساماندهی کارتخوان‌ برای پزشکان را عملیاتی خواهیم کرد و امیدواریم تا این زمان نمره قبولی آنان را ارتقا دهیم اما واقیعت این است که از تعداد پزشکان مشمول تنها 19 درصد به اجرای قانون تمکین کرده‌اند.
خانی گفت: افرادی که تا مهرماه به اجرای قانون تمکین نکنند، از نظر سازمان یک استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می‌شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنان محرز شود، بر طبق قانون با آنان برخورد خواهیم کرد. انتظار داریم که برای تحقق اهداف شفاف‌سازی کشور پزشکان همراهی بیشتری با ما داشته باشند.
وی اضافه کرد: همچنین کسانی که تا پایان مهرماه به قانون تمکین نکنند دو درصد از درآمد آنان به عنوان جریمه مطالبه خواهد شد که غیر قابل بخشش است. افرادی که در فضای مجازی برای جو سازی تلاش کردند و یا پزشکان را به عدم همکاری با سازمان امور مالیاتی تشویق کردند، این افراد در اولویت دفتر مبارزه با پولشویی قرار خواهند گرفت.
نگاه سازمان مالیاتی به فعالیت‌های غیرمجاز و مجازی، مشکوک به فرار مالیاتی است
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص برنامه‌های سازمان برای اخذ مالیات از کسب‌وکارهای مجازی مطرح کرد: اگر یک فعالیت اقتصادی از کانال رسمی آغاز شود به اسناد دسترسی داریم و مالیات مطالبه می‌شود اما فعالیت‌هایی که از کانال رسمی شکل نمی‌گیرد و بدون مجوز است، نگاه سازمان به این فعالیت‌ها به عنوان یک مورد مشکوک به فرار مالیاتی است.
خانی در خصوص میزان فرار مالیاتی در استان تصریح کرد: برآورد کردن فرار مالیاتی مستلزم داشتن ریز داده‌های همه فعالیت‌های اقتصادی است که متاسفانه به آن دسترسی کامل نداریم. باید به فرار مالیاتی ریشه‌ای تر نگاه کنیم و در تمام کشور این مساله وجود دارد و اگر نتوانیم آن را کنترل کنیم، پیش‌بینی ما افزایش روزمره فرار مالیاتی است.
وی افزود: در حال حاضر اجماع ملی منحصر به فردی نسبت به مبارزه با فرار مالیاتی در کشور ایجاد شده و امروز اعلام می‌کنم که اگر فرار مالیاتی هر فرد برای ما محرز شود، برخورد بسیار سختی با آن فرد خواهیم داشت.
تا پایان امسال هر دستگاهی که شناسه یکتا دریافت نکند، غیرفعال خواهد شد
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های ما در کشور دستگاه‌های کارتخوان اجاره‌ای است، تاکنون حدود هفت میلیون دستگاه در کشور وجود دارد و این یک ابهام جدی است که نیت توزیع این دستگاه‌ها چیست و بر اساس ماده 9 آیین‌نامه اجرایی تبصره دو ماده 69 مالیات‌های مستقیم بانک مرکزی موظف است این دستگاه‌ها را با کمک ما ساماندهی کند و تا پایان امسال هر دستگاهی که شناسه یکتا دریافت نکند، غیرفعال خواهد شد.
خانی بیان کرد: همچنین از مردم خواهشمندیم در صورت عدم تطابق رسید کارتخوان با نام فروشگاه آن را از طریق سامانه 1526 به ما اطلاع‌رسانی کنند تا به روش سنتی با افراد برخورد شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عناب را وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی کنیم

کاهش 14 درصدی میزان صادرات کالا در خراسان شمالی طی امسال

مشکل صادرات؛ قوانین و مقررات بانک مرکزی است

‌سیل زدگان؛ نگران بارش باران‌های پاییزی

افزایش میزان سوددهی صندوق ذخیره فرهنگیان

شناسایی 21 کانون بیماری تب برفکی در خراسان شمالی طی امسال

گوجه‌فرنگی‌های خراسان‌رضوی مصرف کارخانه‌ای دارند

احداث 150 هکتار بارگاه زرشک در خراسان جنوبی

کمیته امداد خراسان شمالی بیش از 531 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال داد

پیش بینی برداشت بیش از 19 هزار تن زرشک در خراسان جنوبی

بانک مسکن خراسان شمالی بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

میوه‌های پاییزی در بازار مشهد؛ فراوان اما گران

بیشترین مزارع کشت زیره کشور در خراسان رضوی است

356 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در سبزوار پرداخت شد

از گسترش صنایع کم آب تا فرآوری معادن

افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر در خراسان شمالی

بانک مسکن خراسان شمالی بیش از 1461 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

حضور بازرسان سازمان بهداشتی جهانی دام در خراسان شمالی طی هفته جاری

پرونده ریزش معدن طبس در مرحله تحقیقات مقدماتی است

مرزبانی مانع ورود کامیون‌ها به مرز میلک می‌شود

گوجه‌فرنگی‌های استان مصرف کارخانه‌ای دارند

توصیه های دامپزشکی خراسان شمالی به عشایر در فصل کوچ

مکان‌یابی اراضی مناسب راه‌اندازی شهرک‌های صنفی سوغات و پوشاک در مشهد

چالش‌هایی که عناب را از قلم می‌اندازد

اشتغالزایی برای بیش از 1800 نفر در حوزه اصناف خراسان جنوبی

توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ادامه حیات کشاورزی است

مروارید سرخ با بسته‌بندی می‌درخشد

جریمه 441 میلیارد ریالی مؤدیان مالیاتی/بخشودگی جرائم تا پایان مهر

180 تن مواد معدنی مکشوفه از معدن" آلبلاغ" در مزایده فروخته شد

آغاز ساخت کارگاه تولید کاشی سنتی خراسان شمالی در شیروان

واریز 460 میلیارد ریال عوارض به حساب شهرداری‌های خراسان شمالی

سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

14 درصد تخم مرغ کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود

خراسان رضوی رتبه نخست تولید آلو در کشور را دارد

اتحادیه زعفران نقشی در تعیین حق‌الزحمه کارگران فراوری این محصول ندارد

2300 میلیارد ریال به سامانه‌های نوین آبیاری خراسان رضوی اختصاص یافت

حجم تولید انار در خراسان رضوی 70 هزار تن برآورد شد

کمیسیون تنطیم بازار شهرستان نهبندان

50 دکل مخابراتی در روستاهای خراسان شمالی ایجاد می شود

شکوفایی اقتصادی را برای ایران و ترکمنستان رقم بزنیم

خراسان شمالی یک درصد شکر کشور را تامین می‌کند

آغاز برداشت چغندرقند در خراسان شمالی

ایران رتبه سوم تدوین استانداردهای نانو را دارد

استاندارد سازی کالا در کشور تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله دارد

پرداخت 5840 میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیل‌زده

کاهش 14.5 درصدی مطالبات غیرجاری بانک‌های خراسان شمالی

30 روستا در خراسان رضوی تحت پوشش 20 معین اقتصاد مقاومتی جدید

رتبه ششم تربت حیدریه در تولید انواع ماهی در خراسان رضوی

مصرف نان خشک در گاوداری‌های صنعتی خراسان‌شمالی به صفر رسیده است

آرامش با ماهی زینتی/ تولید 550 هزار قطعه ماهی آکواریومی در خراسان جنوبی