پیام خراسان

آخرين مطالب

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه اقتصادي

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- هرچند قیمت لباس فرم دانش‌آموزی مدارس نسبت به پارسال افزایشی چشمگیر داشته با این حال والدین خرید این نوع پوشاک را به منظور استفاده در طول سال تحصیلی مقرون به صرفه تر از خرید یک دست پوشاک غیرفرم برای مدرسه رفتن فرزندانشان می‌دانند.

اغلب خانواده ها به خرید لباس فرم برای مدارس اهتمام دارند و علاوه بر اینکه قیمت آن را مناسب می دانند برای جلوگیری از بروز برخی مسائل بین دانش آموزان ترجیح می دهند لباس یکسان برای فرزند دانش‌آموزشان تهیه کنند.
برخی والدین دانش آموزان گلایه های متفاوت همچون جانمایی نامناسب مدارس، وقت محدود برای توزیع لباس یا طرح نازیبای لباس فرم مدرسه را ابراز کردند اما در مجموع هیچیک از آنان خواستار حذف لباس فرم دانش‌آموزی از دستور کار مدارس نبودند و فقط بر افزایش کیفیت آن و بهتر کردن شرایط توزیع لباس تاکید داشتند.
رئیس اتحادیه صنف خیاطان مردانه و تولیدکنندگان پوشاک مشهد در این باره  گفت: نرخ دوخت لباس فرم برای مدارس توسط کارگاه ها طبق قراردادی که با نواحی مختلف اداره آموزش و پرورش مشهد منعقد می شود کمتر از نرخ بازار است و در واقع عقد قرارداد و دریافت سفارش دوخت اینگونه لباس برای کارگاه ها منفعت زیاد ندارد.
علی اکبر طاهری افزود: هزینه های جاری برای کارگاه های تولیدی افزایش یافته و در مجموع قیمت تمام شده تولید لباس فرم مدارس نیز بیشتر از سال گذشته است. نرخ پارچه و نخ آزاد است و یارانه ای به آن اختصاص نیافته اما کارگاه های تولیدی طبق قرارداد، لباس فرم را با قیمت کمتر از بازار عرضه می کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش نرخ پارچه و نخ قیمت دوخت لباس های فرم مدارس در سال جاری 15 درصد بیشتر از سال گذشته است.
وی گفت: 106 کارگاه تولیدی در مشهد با نواحی مختلف اداره آموزش و پرورش مشهد قرارداد منعقد کرده اند و دوخت لباس فرم حدود 150 مدرسه دخترانه و پسرانه را انجام می دهند.
رئیس اتحادیه صنف خیاطان مردانه و تولیدکنندگان پوشاک مشهد افزود: انتخاب پارچه و ارائه نمونه کار برای لباس فرم مدارس از طریق کارگاه ها انجام می شود و مدارس نوع مورد نظر خود را از بین نمونه ها انتخاب می کنند.
وی اظهار داشت: حداکثر تعداد سفارشاتی که از سوی اداره آموزش و پرورش مشهد به کارگاه های تولیدی لباس فرم مدارس داده می شود، 10 هزار دست لباس است.
وی گفت: کارشناس این اتحادیه در هنگام عقد قرارداد بین کارگاه تولیدی و نواحی اداره آموزش و پرورش مشهد حضور می یابد و براساس نوع پارچه به کاررفته و طرح آن، قیمت کارشناسی شده ارائه می دهد تا به تایید کمیته قیمت گذاری برسد و در نهایت کارگاه نیز موظف به رعایت این نرخ می شود.
به گزارش ایرنا، شمار دانش آموزان در شهرستان مشهد 650 هزار نفر است که این تعداد از جمعیت دانش آموزی 11 استان کشور بیشتر است.
رئیس سازمان دانش آموزی خراسان رضوی که متولی ساماندهی وضعیت لباس فرم مدارس است در این باره گفت: با توجه به نرخ تورم ، قیمت پارچه و نخ، دستمزد نیروی کار و امثال آن، قیمت لباس فرم مدارس در این استان نسبت به سال گذشته حدود 30 تا 37 درصد افزایش یافته است.
علی محمد یونسی افزود: تهیه لباس فرم برای دانش آموزان اجباری نیست و اگر مدرسه ای دانش آموزان را وادار به تهیه لباس فرم نماید، مرتکب تخلف شده است.
وی اظهار داشت: اسفند ماه سال گذشته سازمان دانش آموزی خراسان رضوی برای جذب همکاری کارگاه های تولیدی مشهد به منظور دوخت لباس فرم مدارس، فراخوان داد که 140 خیاطی یا تولید کننده آمادگی خود را اعلام کردند.
وی گفت: از این تعداد 114 خیاطی مورد تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گرفت و 108 خیاطی با نواحی مختلف اداره آموزش و پرورش مشهد قرارداد امضا کردند.
رئیس سازمان دانش آموزی خراسان رضوی افزود: امسال تعداد انگشت شماری از خیاطی های یاد شده به دلیل عدم توانایی پرداخت وثیقه حسن انجام کار، نداشتن سرمایه لازم یا عدم استقبال اولیا از نوع تولیدشان نتوانستند سهمیه ای از تولید لباس فرم مدارس در اختیار بگیرند.
وی اظهار داشت: پس از ثبت کارگاه های تولیدی تایید شده در سامانه سازمان دانش آموزی استان، از صاحبان این کارگاه ها خواسته شد که نمونه کار خود را در نمایشگاهی در محل این سازمان به نمایش گذارند و قیمت تمام شده تولید هر دست لباس را اعلام و بر روی نمونه کار خود نصب کنند.
وی گفت: کمیته قیمت گذاری لباس فرم مدارس شامل نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه خیاطان، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای با حضور در این نمایشگاه، لباس و قیمت پیشنهادی آن توسط کارگاه را بررسی کرده و قیمت اصلی و کارشناسی شده هر دست لباس را مشخص کردند.
یونسی افزود: تولیدکننده مجاز است نواحی آموزش و پرورش را که با آنها قرارداد منعقد می کند انتخاب نموده و طبق قرارداد با آن نواحی، تعداد لباس های مورد تعهد را تا زمان مقرر تولید نماید.
وی اظهار داشت: هر کدام از نواحی آموزش و پرورش مشهد، نمونه لباس تولیدکننده را در نمایشگاه خود به نمایش می گذارد و به مدیران مدارس زیر پوشش نیز اعلام می کند که به اتفاق نماینده انجمن اولیا و مربیان برای انتخاب لباس مدرسه در نمایشگاه حضور یابند.
وی گفت: هر یک از مدیران مدارس به همراه نماینده انجمن اولیا و مربیان، معاون و مدیر پرورشی مدرسه به نمایشگاه ناحیه اداره آموزش و پرورش آمده و یکی از لباس ها را انتخاب می کنند و طبق انتخاب مدارس، قرارداد با تولیدکننده مورد نظر منعقد می شود.
یونسی افزود: از صاحبان کارگاه های تولیدی ، ضمانت حسن انجام کار گرفته شده است تا روز اول مهر تعهد خود را به طور کامل انجام دهند و در صورتی که لباس در طول مدت ضمانت ایرادی پیدا کرد از اولیای دانش آموز پس گرفته و لباس دیگری تحویل دهند.
وی اظهار داشت: امسال در هر ناحیه اداره آموزش و پرورش مشهد، مدارس معین برای عرضه لباس فرم انتخاب شد تا تولیدکنندگان تولیدات خود را در نمازخانه مدارس خوش مسیر عرضه کنند.
وی گفت: سازمان دانش آموزی تلاش کرده است از هر نوع سوء استفاده در زمینه لباس فرم جلوگیری کند لذا هر دست لباس فرم دستکم 6 ماه ضمانت دارد و در صورت ایراد در این مدت، تولیدکننده موظف است لباس را تعویض نماید.
یونسی افزود: هر تولیدکننده برای ادامه همکاری خود موظف است تاییدیه کار خود را از ناحیه اداره آموزش و پرورش مشهد که پارسال برای آن تولید داشته است، به سازمان دانش آموزی ارائه دهد و طبق قانون چهار تا هشت درصد سود فروش انبوه خود را به حساب سازمان دانش آموزی استان واریز نماید.
وی اظهار داشت: قیمت هر دست لباس فرم پسرانه و دخترانه دستکم 650 هزار ریال و حداکثر 2 میلیون و 890 هزار ریال است و از آنجا که به دلیل مشکلات اقتصادی کت و شلوار پسرانه چندان مورد استقبال والدین قرار نگرفته، بیشتر فروش لباس فرم بین قیمت های 800 هزار ریال تا یک میلیون و 100 هزار ریال بوده است.
وی گفت: توزیع لباس فرم مدارس در مشهد از 10 مرداد ماه آغاز شده و تا 28 شهریور ماه ادامه دارد اما از آنجا که ممکن است یک درصد از والدین نتوانند به موقع برای خرید لباس مراجعه کنند، مدت زمان توزیع لباس فرم تا 10 مهرماه به طول می انجامد.
رئیس سازمان دانش آموزی خراسان رضوی افزود: استقبال خانواده ها از لباس فرم مدارس در مشهد طی سال جاری مناسب بوده است و در سایر شهرستان های استان نیز تهیه لباس فرم در شهرهای پرجمعیت را خیریه ها و در شهرهای کم جمعیت خیاطی های خانگی برعهده گرفتند که آمار مربوط به آنها در آذر ماه امسال قابل ارائه است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توصیه های دامپزشکی خراسان شمالی به عشایر در فصل کوچ

مکان‌یابی اراضی مناسب راه‌اندازی شهرک‌های صنفی سوغات و پوشاک در مشهد

چالش‌هایی که عناب را از قلم می‌اندازد

اشتغالزایی برای بیش از 1800 نفر در حوزه اصناف خراسان جنوبی

توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ادامه حیات کشاورزی است

مروارید سرخ با بسته‌بندی می‌درخشد

جریمه 441 میلیارد ریالی مؤدیان مالیاتی/بخشودگی جرائم تا پایان مهر

180 تن مواد معدنی مکشوفه از معدن" آلبلاغ" در مزایده فروخته شد

آغاز ساخت کارگاه تولید کاشی سنتی خراسان شمالی در شیروان

واریز 460 میلیارد ریال عوارض به حساب شهرداری‌های خراسان شمالی

سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

14 درصد تخم مرغ کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود

خراسان رضوی رتبه نخست تولید آلو در کشور را دارد

اتحادیه زعفران نقشی در تعیین حق‌الزحمه کارگران فراوری این محصول ندارد

2300 میلیارد ریال به سامانه‌های نوین آبیاری خراسان رضوی اختصاص یافت

حجم تولید انار در خراسان رضوی 70 هزار تن برآورد شد

کمیسیون تنطیم بازار شهرستان نهبندان

50 دکل مخابراتی در روستاهای خراسان شمالی ایجاد می شود

شکوفایی اقتصادی را برای ایران و ترکمنستان رقم بزنیم

خراسان شمالی یک درصد شکر کشور را تامین می‌کند

آغاز برداشت چغندرقند در خراسان شمالی

ایران رتبه سوم تدوین استانداردهای نانو را دارد

استاندارد سازی کالا در کشور تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله دارد

پرداخت 5840 میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیل‌زده

کاهش 14.5 درصدی مطالبات غیرجاری بانک‌های خراسان شمالی

30 روستا در خراسان رضوی تحت پوشش 20 معین اقتصاد مقاومتی جدید

رتبه ششم تربت حیدریه در تولید انواع ماهی در خراسان رضوی

مصرف نان خشک در گاوداری‌های صنعتی خراسان‌شمالی به صفر رسیده است

آرامش با ماهی زینتی/ تولید 550 هزار قطعه ماهی آکواریومی در خراسان جنوبی

طراحی نرم‌افزار هوشمند تشخیص تقلب در زعفران

برای تجاری شدن سوغات استان هیچ کاری نکرده‌ایم

سهم 15 درصدی فراوری زرشک در خراسان جنوبی

شناسایی 441 میلیارد ریال جرائم مالیاتی قابل وصول در خراسان جنوبی

چگونگی فرآوری زرشک و زعفران در اولویت قرار می گیرد

برداشت غیرمجاز سرب و روی در آلبلاغ اسفراین ادامه دارد

24 هزار تن محصول از باغهای پسته خوشاب برداشت شد

عدم توانایی در مهار پروسه خرید و فروش عامل اصلی افزایش برداشت از معدن" آلبلاغ" است

کارخانه قند شیروان 43 هزار تن شکر خام را جذب کرد

چغندرقند خراسان شمالی به مصرف دام می رسد

کشاورزان خراسان شمالی از کشت پاییزه چغندر استقبال نکردند

24هزار تن پسته در خوشاب برداشت شد

کاهش قیمت زعفران کشاورزان گنابادی را متضرر کرد

بارندگی های پاییزه زنگ خطری برای مناطق مستعد رانش زمین در خراسان شمالی

قیمت 27 قلم کالا در خراسان رضوی کاهش یافت

هشت هزار نفر را در طرح برون‌سپاری شاغل کرده‌ایم

صرف 750 میلیارد ریال برای طرح‌های امور آب خراسان شمالی

افزایش بهای پروانه ساخت در مشهد از دیدگاه موافقان و مخالفان

200 میلیارد ریال کالای قاچاق در خراسان جنوبی کشف شد

راه‌اندازی بازار زعفران ارگانیک در اروپا

برخی روستاییان راز و جرگلان؛ از نفت مانده و از گاز رانده