پیام خراسان

آخرين مطالب

تفکیک از مبدا، پایانی بر زباله‌گردی اجتماعي

تفکیک از مبدا، پایانی بر زباله‌گردی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - آغاز اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا، نقطه امیدی بر پایان معضل زباله‌گردی است که با همکاری شهروندان نگرانی‌های زیست محیطی را کاهش می‌دهد.

آوازه تمیزی و پاکیزگی شهر بیرجند بارها به گوش مردم سراسر کشور رسیده اما از چند سال گذشته چهره این شهر آرام با چنگال معضل زباله‌گردی زخم خورده و یکی از راهکارها برای پایان دادن این آسیب اجرای قانون مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدا است.
پدیده زباله‌گردی در چند سال اخیر روند رو به رشدی در اغلب شهرها از جمله بیرجند مرکز خراسان جنوبی داشته است و هر روز بر شمار افرادی که زیر تیغ تیز آفتاب یا در سوز سرما با کیسه‌ای بر پشت تا کمر در سطل‌های زباله فرو می‌روند، افزوده می‌شود.
آنان تمام روز را به امید یافتن زباله‌ای ارزشمند سطل‌های سطح شهر را زیر و رو می‌کنند؛ همان زباله‌هایی که از منظر مردم عادی، بلااستفاده و دورانداختنی است از نظر زباله‌گردها آنقدر ارزشمند بوده که حتی زنان و کودکان هم به این عرصه پا گذاشته‌اند و شبانه روز زباله‌گردی می‌کنند.
زنگ خطر مافیای زباله‌گردی
زنگ خطر این پدیده از سال‌های قبل در شهر به صدا درآمد اما پرده برداشتن شهردار بیرجند از وجود مافیای زباله‌گردی این خطر را بیش از گذشته جدی‌تر می‌کند.
محمدعلی جاوید چند روز قبل در کارگروه مدیریت پسماند استان با بیان اینکه زباله‌گردی در شهر بیرجند تبدیل به مافیا شده است گفت: افرادی با تمکن مالی بالا به دنبال سود و تجارت جایگاه‌های بزرگی از جمع آوری زباله را در نقاط مختلف شهر ایجاد کرده‌اند.

وی مبارزه با زباله‌گردی را نیازمند عزم جدی دانست و افزود: فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی نیز در این خصوص اهمیت دارد تا نگرانی از بابت بیکار شدن زباله گردان‌ها رفع شود.
شهردار بیرجند از هزینه‌کرد حدود چهار میلیارد تومان برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در سایت جمع آوری پسماند خبر داد و گفت: روزانه 80 تا 120 تن زباله در شهر بیرجند جمع آوری می‌شود که با احتساب شهرهای مود و خوسف این رقم به 150 تن خواهد رسید.
فرماندار بیرجند هم در این نشست گفت: با توجه به بالابودن جذابیت زباله‌گردی در بیرجند برای زباله‌گردها، کیفیت کار تفکیک زباله از مبدا تحت تاثیر قرار گرفته است.
علی ناصری افزود: با ورود مقام قضایی به بحث زباله‌گردی کسانی که در این حوزه غیرقانونی فعالیت دارند، دستشان کوتاه می‌شود.
وی اظهار داشت: در کنار معضل زباله‌گردی مقوله سرقت هم ممکن است آسیب‌زا باشد که نیاز به مدیریت دارد.
شروع امیدوار کننده طرح تفکیک زباله از مبدا
شروع طرح تفکیک زباله از مبدا از چند ماه قبل در شهر بیرجند روزنه ای را باز کرد تا شاید بتوان به پایان زباله‌گردی امیدار بود.
این طرح از سوی شهرداری به پیمانکار واگذار و از 2 ماه پیش با ورود به محلات مهرشهر تفکیک زباله از مبدا آغاز شد.
نماینده شرکت پدیده پاک آرمان و مجری طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند با اشاره به نحوه اجرای این طرح به خبرنگار ایرنا گفت: پس از امضای قرارداد اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در بهمن ماه سال گذشته ، عملیات اجرایی آن 10 اردیبهشت ماه با تبلیغات در سطح شهر شروع شد.
ابوالفضل درانی پور با اشاره به آموزش نیروهای جوان برای مراجعه به مردم و فرهنگسازی ادامه داد: این افراد به صورت چهره به چهره با شهروندان در محلات ارتباط برقرار کرده و نحوه تفکیک زباله در منازل را شرح می‌دهند.
وی ضمن تقدیر از همکاری خوب مردم در شروع طرح اظهار داشت: قرار بود طی 6 ماه شمال شهر را با این طرح همراه کنیم که با گذشت 2 ماه و نیم تقریبا محلات شمال شهر به طرح تفکیک زباله از مبدا پیوسته‌اند.
مجری طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند بیان کرد: زباله‌های این محلات با 6 دستگاه خودرو در ساعت‌های مشخصی جمع آوری شده و شهروندان در قبال زباله‌های خشک که تحویل می‌دهند، بن خرید از فروشگاه‌های سطح شهر دریافت می‌کنند.
وی گفت: تاکنون محلات مهرشهر، شعبانیه، رجایی، موسی بن جعفر، الهیه، قائم، جمهوری، میدان امام حسین (ع) و مطهری وارد فاز تفکیک زباله از مبدا شده‌اند اما چون بیشتر زباله‌گردها ساکنان همین مناطق هستند همکاری بر اساس آنچه انتظار می‌رفت نبوده است.

درانی پور با بیان اینکه تا این مرحله از اجرا روزانه بین 600 تا 700 کیلوگرم زباله بازیافتی در محلات هدف جمع آوری می‌شود ادامه داد: انتظار بیشتر از این حد است و باید تبلیغات و فرهنگسازی گسترده‌تر شود.
وی با اعلام شماره پنج رقمی 31031 گفت: شهروندان می‌توانند از طریق تماس با این شماره میزان زباله‌های بازیافتی خود را اعلام کنند تا نیروهای جمع آوری اعزام شوند.
جذب زباله‌گردهای واجد شرایط در طرح تفکیک زباله از مبدا
مجری طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند یکی از مزایای طرح تفکیک زباله از مبدا را حل معضل زباله‌گردی در شهر عنوان کرد و افزود: بیشتر این زباله‌گردها افغان هستند که سرمایه شهر را جمع‌آوری می کنند و به کارخانه‌های استان‌های همجوار می‌فرستند.
وی وجود انبارهای غیرمجاز زباله در شهر را آسیب جدی زباله گردی دانست و گفت: با توجه به اینکه انبارهای مذکور همجوار واحدهای مسکونی هستند، خطر آتش سوزی زیاد است.

درانی پور با تاکید بر اینکه شهروندان نباید به زباله گردها و دوره گردها اعتماد کنند بیان کرد: حتی موارد سرقت هم در کنار این معضل دیده شده است که نیاز به توجه بیشتر دارد.
وی گفت: تاکنون سه نفر از زباله گردهای واجد شرایط جذب شرکت شده‌اند که یک نفر مدرک فوق لیسانس حقوق داشته است.
مجری طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند یکی از برنامه‌های آینده شرکت پدیده پاک آرمان را خرید دستگاه تبدیل کننده بازیافت و تولید مجدد عنوان کرد و افزود: امیدواریم تا 22 بهمن امسال بخش بازیافت نیز فعال شده و از پسماندهای دپوشده بتوانیم در تولید مجدد استفاده کنیم.
وی اظهار داشت: در فازهای بعدی، طرح تفکیک از مبدا برای مناطق جنوب شهر اجرا می‌شود که آزمون نیروها مردادماه برگزار خواهد شد.
درانی پور از طراحی اپلیکیشن برای دریافت زباله‌های تفکیک شده خبر داد و گفت: با نصب این اپلیکیشن شهروندان به راحتی می‌توانند زباله‌های تفکیک شده را تحویل دهند و براساس نرخ مصوب معادل آن از شرکت خدمات دریافت کنند.
وی با بیان اینکه در فازهای بعدی برای مجتمع‌های مسکونی نیز طرح تفکیک از مبدا اجرا می‌شود ادامه داد: با توافقی که بین مدیران مجتمع‌ها انجام خواهد گرفت باکس‌هایی برای جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی تحویل داده می‌شود.

استقبال روستاهای اطراف شهر از تفکیک زباله در مبدا
مجری طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند به گسترش این طرح در روستاهای اطراف شهر بیرجند اشاره کرد و گفت: تاکنون با ورود به روستاهای حاجی آباد، دستگرد، چهکند و حسین آباد آموزش هایی به خانواده‌ها ارائه و روزهایی برای جمع آوری مواد بازیافتی مشخص شده است.
وی گفت: آموزش تفکیک زباله از مبدا در مهدکودک‌ها با ساخت یک انیمیشن دنبال می‌شود که در بحث فرهنگسازی می‌تواند کارساز باشد.
درانی پور بیان کرد: بعد از تکمیل فاز تبلیغات و فرهنگسازی با حکم دادستانی برابر ماده 16 قانون با متخلفان برخورد و جریمه اعمال خواهد شد.
9893*3028


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جامانده‌ام...

راهپیمایی اربعین تفکر غربی را به چالش می‌کشد

اتوبوسرانی و تاکسیرانی ویترین عملکرد شهرداری‌ها در توجه به حق تقدم عابرپیاده

16 بقعه خراسان جنوبی؛ میزبان عزاداری پیاده روی جاماندگان اربعین

اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی ویترین عملکرد شهرداری‌ها در توجه به حق تقدم عابرپیاده

️آمادگی کامل پلیس راه خراسان جنوبی برای بازگشت زائران اربعین حسینی

جان باختن دو کارگر در پی ریزش معدن طبس

تمهیدات شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد برای ایام اربعین حسینی

استقرار 80 درصد عشایر خراسان جنوبی در شهرستان‌های مرزی

باند تصادفات ساختگی در خراسان جنوبی متلاشی شد

جهاددانشگاهی؛ مجموعه‌ای از پژوهش‌های کاربردی با بهره‌گیری از مزیت‌های منطقه‌ای

جوان مرگ مغزی به 4 بیمار زندگی دوباره بخشید

دستگیری سارقان زیورآلات در مشهد

بامداد خونین محور طبس- خور/تصادف سمند 2کشته و 4 مجروح برجای گذاشت

وقف جدید به ارزش یک میلیارد تومان در شهرستان فردوس ثبت شد

نمره قبولی برای هوای مشهد ثبت شد

درخواست صدور کارت ملی برای 90 درصد جمعیت خراسان شمالی

کیفیت هوای مشهد در مرز هشدار قرار گرفت

بار ترافیکی مسیر طرقبه و شاندیز کاهش یافته است

بن بست نارضایتی‌ها نتیجه عدم نظارت بر اجرای قانون است

کاهش وابستگی کشور به نفت با صادرات کالای حلال

هوای مشهد در اربعین حسینی آرام و پایدار خواهد بود

معدوم سازی بیش از 15 تن موادغذایی و بهداشتی غیرمجاز طی امسال در خراسان شمالی

هوای مشهد و راه‌های مواصلاتی به آن، آرام و پایدار خواهد بود

ارائه 15درصد از خدمات دارویی بیمه سلامت خراسان شمالی فقط به شش بیمار

16 گوسفند بر اثر برخورد با خودرو در جغتای تلف شدند

یک باند قاچاق پرنده شکاری در خراسان رضوی منهدم شد

هشت میلیون نفر در مراسم دهه آخر ماه صفر در مشهد شرکت می‌کنند

جلسه کمیسیون پیشگیری و مقابله با سرقت شهرستان زیرکوه برگزار شد.

شش هزار زائر افغانستانی از مرز دوغارون عازم مشهد شدند

10 هزار مسافر از فرودگاه سبزوار جا به جا شدند

چه رده سنی بیش‌ترین آسیب را در تصادفات جاده‌ای می‌بینند؟

سفر با اتوبوس در خراسان رضوی طی چند روز آینده مقدور نیست

وجود 5 جرم نخست سایبری در خراسان جنوبی/12 آرایشگاه زنانه توقیف شد

برگزاری 500 برنامه طی هفته پدافند غیرعامل در خراسان جنوبی

نجات 11 نفر در پی آتش‌سوزی یک منزل مسکونی در مشهد

11 شهروند مشهدی از میان شعله‌های آتش نجات یافتند

اعلام پایگاه‌های فعال اهدای خون مشهد در ایام اربعین

هوای مشهد سالم است

شش هزار نفر زائر افغانستانی از مرز دوغارون عازم مشهد شدند

آتش نشانان مشهدی جان 11 نفر را نجات دادند

خراسان رضوی دومین استان حامی نابینایان در کشور است

110 هکتار زمین روستایی خراسان جنوبی به تملک بنیاد مسکن درآمد

هوای مشهد در وضعیت سالم قرار دارد

تشکیل جلسه ستاد اربعین حسینی شهرستان سربیشه

مدل قاچاق پوشاک تغییر کرده است

کتابخانه نابینایان نیشابور به توسعه فضا نیاز دارد

سانحه رانندگی در سبزوار هشت مصدوم بر جای گذاشت

سرما و کمین دوباره قاتل خاموش

6 هزار نفر از زائران افغانستانی اربعین از مرز دوغارون به مشهد منتقل شدند