پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

جست و جوی حیات در ایوان مسجد/ سقفی برای آغاز مِهر ماندگار سياسي

جست و جوی حیات در ایوان مسجد/ سقفی برای آغاز مِهر ماندگار
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- مسجد امام جعفر صادق(ع) بیرجند با کمک به بیماران صعب العلاج، دست گیری از خانواده های آسیب دیده و گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی به الگویی در خراسان جنوبی تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها، رقیه رحمتی راد: عصر یک روز دل انگیز به هیاهوی خیابان ها سرک می کشم. خورشید لحظه به لحظه چادر آفتابی اش را از بام خانه ها جمع می کند. مسیرم را به سمت خیابان سجاد شهر بیرجند ادامه می دهم. تماشای مغازه ها مرا به فلکه اول سجادشهر رسانده. حال دیگر چیزی به غروب نمانده و گویی روشنی روز در تاریکی شب محو می شود. صدای «الله اکبر» در آسمان طنین انداز می شود. برای اقامه نماز قدم هایم را به صدا نزدیک و نزدیک تر می کنم. گل دسته ها از دور نمایان است و گویی لبخند شکوفه هایی از مهربانی مرا به نیایش فرا می خواند.
هرچه نزدیک تر می روم حضور خدا را در ایوان فیروزه ای رنگ بیشتر حس می کند. پسرانی قد و نیم قد با خنده هایی از جنس لطافت به سوی مسجد می روند. کمی گوش بدهی متوجه زمزمه هایشان می شوی «حسن، امشب مکبر توئی؟... آره محمد آقا، بعد از نماز آیه 56 سوره احزاب رو هم می خونم». لبخند شیرینی بر صورت شان گل می اندازد و روانه مسجد می شوند.
چشم هایم را به اطراف می چرخانم. نمای فیروزه ای رنگ مسجد دلم را به عرش می برد. درست مقابل ورودی، ایوانی زیبا به چشم می خورد که بر روی آن احادیث و روایاتی از امام جعفر صادق (ع) حک شده است. هر چه به پیش می روم عطر ناب محمدی بیشتر مشامم را خوشبو می کند. گویی عرشیان در این مکان حضور دارند و ورود نمازگزاران را به مسجد امام جعفر صادق(ع) خیرمقدم می گویند.
به هر طرف که می نگرم معماری خاص که در ساختمانی جدید ساز عجین شده، ذهنم را با سوالاتی پیوند می دهد. رواق ها را یکی یکی می شمارم. در هر رواق احادیثی حکاکی شده ...احادیث حضرت محمد(ص)، امیر المومنین(ع)، حضرت زهرا(س) و ... بنا به گفته یکی از نماز گزاران این مسجد دارای 14 رواق بوده که در هر کدام احادیث یکی از چهارده معصوم حک شده است. به راستی که معمار این مسجد را باید تحسین گفت.

انجام امور فرهنگی با دستان جوانان
دختر بچه ای با اشیاقی وصف ناپذیر جانمازهای رولی را جمع می کند. آن سو تر هم دختر بچه ای چادر سفید رنگش را بر دور کمر پیچیده و مهر ها را یکی یکی بوسه می زند و در جامهری می گذارد.
سراغ از رئیس هیئت امنای مسجد امام جعفر صادق (ع) می گیرم. فردی نه چندان جوان مخاطبم می شود و در گفت و گویی یک ساعته پرسش هایم را پاسخ می دهد.
حسین آهنی با اشاره به فعالیت های مسجد امام جعفر صادق (ع) به خبرنگار مهر گفت: استفاده از ظرفیت جوانان، نوجوانان و افراد خردسال از جمله ویژگی های این مسجد است.
وی با بیان اینکه در اجرای برنامه های فرهنگی تمامی کارها به جوانان سپرده می شود، افزود: نباید با رفتار و گفتار خویش قشر جوان را از مساجد دور کنیم.
جست و جوی حیات در مسجد
آهنی با اشاره به فعالیت های اجتماعی مسجد بیان کرد: در راستای رفع مشکلات خانواده های آسیب پذیر، پایگاه آسیب های اجتماعی را راه اندازی کرده ایم.
آهنی با بیان اینکه تاکنون در این پایگاه چند نفر ترک اعتیاد داشته اند، اظهار کرد: همچنین مرکز نیکوکاری در راستای کمک های معیشتی به نیازمندان راه اندازی شده است.
رئیس هیئت امنای مسجد امام جعفر صادق (ع) بیرجند بیان کرد: تاکنون چند بیمار صعب العلاج به این مرکز مراجعه داشته و خدماتی دریافت کرده اند.
وی اظهار کرد: طی دو هفته پیش فردی از نهبندان که دارای ناراحتی قلبی بود، برای تامین هزینه باتری به مسجد مراجعه کرد.
آهنی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده توانستیم 50 میلیون تومان اعتبار برای خرید باتری را تهیه کردیم و در اختیارش قرار دادیم.
وی بیان کرد: در راستای برگزاری هرچه بهتر مراسم و رفاه حال نمازگزاران، مهد کودکی ایجاد شده و در طول مراسم ها و نماز، کودکان را با اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی سرگرم می کنند.

آمادگی برای برگزاری مراسمات ازدواج آسان
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: کارگاه های آموزشی گلیم بافی و حوله بافی در مسجد برگزار می شود و در صورت تقاضای افراد برای ادامه کار حمایت می شوند.
وی با بیان اینکه در راستای تحکیم خانواده دوره هایی برگزار می شود، اظهار کرد: سالانه 25 مورد جهیزیه به زوج های نیازمند کمک می شود.
رئیس هیئت امنای مسجد امام جعفر صادق (ع) ادامه داد: مسجد آمادگی دارد در صورت تقاضای افراد، نسبت به برگزاری مراسم ازدواج آسان همکاری کند.
وی با اشاره به دیگر فعالیت های مسجد بیان کرد: در مرکز نیکوکاری مسجد اقداماتی اعم از خیاطی، آرایشگری، برگزاری کلاس های آموزشی، خدمات پزشکی به طور رایگان به نیازمندان ارائه می شود.
لبیک جهادگران مسجدی به محرومان
آهنی ادامه داد: همچنین در این مرکز افرادی به عنوان جهادگر هستند که به مرمت و احداث پروژه های عمرانی مانند منازل محرومان می پردازند.
وی از اعزام موکب امام جعفر صادق (ع) به کاظمین در اربعین حسینی خبر داد و گفت: این موکب طی ایام اربعین به زائران خدمت رسانی خواهد کرد.
آهنی با اشاره به معماری مسجد بیان کرد: اگرچه بنای مسجد جدید ساز است اما در معماری به سمت و سوی ایرانی اسلامی قدم برداشته ایم.
وی با بیان اینکه در مسائل نماکاری از مصالح قدیمی استفاده شده است، افزود: در نظر داریم مغازه های اطراف میدان روبه روی مسجد را با سبک معماری اسلامی ایرانی طراحی کنیم.
مساجد به تمام نیازهای یک مومن پاسخ دهند
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: یک مسجد طراز انقلاب اسلامی باید به تمام نیازهای یک مومن پاسخ دهد.
حجت الاسلام رضایی خواستار جذب جوانان به سمت مساجد شد و افزود: یک مسجد فعال باید علاوه بر اقدامات فرهنگی و عبادی، در دیگر زمینه ها اعم از اجتماعی فعالیت کند.
وی با اشاره به سیاست های سازمان بیان کرد: فعالیت های فرهنگی باید با پیوست اجتماعی انجام شود تا مردم طعم دین داری را بهتر و بیشتر حس کنند.

حجت الاسلام رضایی «محله مسجد محور و مسجد محله محور» را از دیگر سیاست های پیش روی تبلیغات اسلامی دانست و گفت: روحانیون باید در جایگاه امام محله و امام روستا ایفای نقش کنند.
حرکت مساجد استان به سوی طراز انقلاب
مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به خصوصیات مسجد طراز اسلامی بیان کرد: یک مسجد طراز انقلاب در جنبه های مختلف معماری، در مسیر جریان ولایی و سنت های الهی و برگزاری نماز جماعت مورد توجه است.
حجت الاسلام روح الله نوری با بیان اینکه بخشی از فعالیت های مسجد طراز اسلامی ناظر به هدف گذاری ها است، افزود: همچنین برخی از فعالیت ها ناظر به فعالیت های اقتصادی و گام برداشتن در راستای اهداف انقلاب است.
وی با اشاره به وضعیت مساجد خراسان جنوبی بیان کرد: اگرچه مساجد استان در راستای ویژگی های طراز انقلاب گام هایی رو به جلو برداشته اند اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارند.
مساجد بهترین پایگاه ها برای انجام فعالیت های فرهنگی و هنری و سنگر مقاومت در برابر جنگ نرم دشمن است که می طلبد در راستای پر رنگ تر کردن حضور مردم در این خانه های مقدس تلاش شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدرسه پاییزه دین پژوهشی در دانشگاه فردوسی آغاز به کار کرد

جمهوری اسلامی ایران برای دراز مدت آینده نگری دارد

مسابقات مهارت‌های فنی شرکت های آبفای خراسان در نیشابور برگزار شد

کاهش پرونده‌های شکار در خراسان شمالی

یک عابر پیاده در سبزوار بر اثر برخورد با کامیون جان باخت

همایش بزرگداشت بیهقی در سبزوار برگزار شد

93 درصد معین‌های اقتصادی خراسان رضوی از بخش خصوصی‌ هستند

حضور دانش‌آموختگان رشته الهیات در مجامع علمی باعث ترویج اسلام ناب است

مدرسه پاییزه دین پژوهشی در دانشگاه فردوسی برگزار شد

برخی قوانین با شرایط استان‌های توسعه نیافته همخوانی ندارد

آرایشگاه‌های زنانه خراسان شمالی ساماندهی می‌شود

ابلاغ 180 میلیارد ریال اعتبار طرح هادی برای روستاهای خراسان شمالی

غیرفعال بودن حدود 10 درصد کارتخوان‌های خراسان شمالی

بجنورد قهرمان کشتی خراسان شمالی شد

اقامت گردشگران در اسفراین 4.5 برابر شد

اترک خراسان شمالی حریف راحتی برای تیم‌های رقیب نیست

نسخه‌های قدیمی زیارت در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد

بیمارستان صحرایی در مسیر زائران پیاده رضوی مستقر شد

500 میلیارد ریال برای دسترسی به مجتمع‌های بین راهی اختصاص یافت

چهار هزار و 600 شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری خراسان‌ رضوی فعالیت دارند

یک‌ هزار و 16 نفر در راه‌های خراسان جنوبی جان باختند

شیروان 40 درصد کمبود آب در بخش کشاورزی دارد

آرایشگاه‌های زنان خراسان شمالی ساماندهی می‌شود

همایش استانداران سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار می‌شود

231 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان رضوی کشف شد

17 تفاهم‌نامه میان پارک علم و فناوری با دانشگاه‌های خراسان رضوی امضا شده است

فرار مالیاتی از طریق کارت‌های بازرگانی صوری صورت می‌گیرد

خرید توافقی 411 تن زرشک در خراسان‌جنوبی

امور مالیاتی با واحدهای تولیدی نوپا تعامل بیشتری داشته باشد

ارزش قراردادهای دانشگاه بجنورد با صنعت 40 میلیارد ریال است

نخستین چایخانه حرم مطهر رضوی راه‌اندازی شد

نهمین سوگواره تعزیه‌خوانی نینوا در بردسکن برگزار شد

بانوی تایلندی در حرم مطهر رضوی مسلمان شد

شناسایی 21 شرکت صوری در خراسان جنوبی

هدایت سرمایه‌ها به صنایع فراوری و بسته‌بندی اولویت دارد

صادرات کالا در گناباد 36 درصد افزایش یافت

افزایش ساعات سرویس‌دهی و خدمات رسانی رایگان قطار شهری مشهد

فرهیختگان در نمایشگاه کتاب مشهد حضور پررنگ‌تری داشته باشند

همایش استانداران سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار می شود

مدارس هسته مرکزی مشهد روزهای چهارم و ششم آبان تعطیل است

تشرف بانوی تایلندی در حرم مطهر رضوی به دین اسلام

نگهداری ازسه نسخه خطی قدیمی زیارت اربعین در موزه آستان قدس رضوی

پوستر بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد رونمایی شد

طرح جامع دفع سیلاب بیرجند در پیچ و خم اعتبار

بی‌خبری از قوانین مؤدیان معاف را مجبور به پرداخت مالیات کرده است

پروازهای مسقط - مشهد افزایش یافت

پرواز مشهد- سمنان از سر گرفته شد

دستگاه‌ها ملزم به همکاری با شهرداری در مدیریت بحران هستند

انتقاد امام جمعه طبس از سیاست میراث فرهنگی/ لزوم رصد گردشگری

ممانعت از اجرای طرح‌های آب‌بر در خراسان‌جنوبی یک اولویت است