پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی:

نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی گفت: در چند سال گذشته نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است. 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمد نفیسی‌فر امروز در نشست مجمع نمایندگان استان با مدیران تابعه وزارت راه و شهرسازی و راهنمایی و رانندگی در خصوص مشکلات و مسائل استان و مشهد در محل دیوان محاسبات استان، اظهار کرد: کمبود نیرو و اعتبار در استان وجود دارد. علت عدم به اتمام رسیدن پروژه‌ها نیز به بحث نقدینگی برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته در زمینه حمل و نقل چند تحصن در خصوص رانندگان جاده‌ای در بحث لاستیک، روغن و قطعات داشتیم که جلساتی تشکیل دادیم، عنوان کرد: در چند سال گذشته نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است. بسیاری از مواردی که به دیوان اعتراض می‌شود این است که تخلفات خودروسازی زیاد است و ما ورود پیدا نمی‌کنیم، در واقع ما طبق قانون ورودی به این بحث نداریم، اگر تمهیداتی اندیشیده شود که ورود پیدا کنیم، انتظار بسیاری از مردم تحقق پیدا خواهد کرد.
نفیسی‌فر بیان کرد: خواسته دستگاه‌های عملیات عمرانی نیروهایی است که در حوزه تملک دارایی کار می‌کنند و ساختمانی را ساخته و بخشی را به خود اختصاص می‌دهند. هرچند وضعیت استان در توزیع قیر در یکی دو سال گذشته نسبت به کشور بهتر است اما بحث تهاتر قیر را داشتیم که رقم آن در استان‌های مختلف متفاوت بود که خوشبختانه در استان ما 35 درصد بود اما ما در کل در بحث تهاتر مشکل داریم. مشکل در سال 97 و 98‌ کمبود توزیع قیر بود که نیاز است برای سال 98 پیگیری کنیم تا دچار چالش نشویم.
مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه منابع نقدی کشور از مسیر مالیات و درآمدهای استان تامین می‌شود، تصریح کرد: مطابق ماده 38 قانون عوارض‌های وصول شده از هر شهر و روستا باید به همان شهرها و روستاها داده شود که از 100 درصد وصولی کمتر توزیع می‌شود و مبلغ توزیعی نیز بسیار اندک است که دستگاه‌ها نمی‌توانند برای منطقه خود اقدام کنند. با تایید شوراهای روستاها مقرر شد که مشکلات یک روستا را امسال و و روستای دیگر را سال بعد مرتفع کنیم زیرا هم تخصیص کامل نیست و هم رقم‌ کم است. رقم 10 تا 15 میلیون برای روستا مشکلی را حل نمی‌کند.
وی خاطرنشان کرد: مقرر شد تا دستگاه‌ها میزان بدهکاری به شهرداری را در سامانه ثبت کنند و شهرداری نیز می‌تواند وصول مطالبات خود را به ثبت برساند. قانون‌گذار بیان کرده که بدهی‌های سال 98 را به ثبت برسانند اما بدهی‌های سال 97 را نیز ثبت کردند و باید بدهی‌هایی که زمینه تخلف نبوده را ثبت می‌کردند اما این دو کار انجام نشد. این مطلب باید یک بار به اتمام می‌رسید زیرا همه دستگاه‌ها درگیر آن بودند. اکنون ثبت کمیسیون‌ ماده 100، 77 و عوارض از سوی دستگاه‌ها انجام شده که 3 هزار میلیارد مربوط به جرایم ثبت شده و 3 هزار میلیارد هم مربوط به ماده 77 بوده است.
نفیسی‌فر گفت: زمانی که اسناد خزانه وارد کار می‌شود یعنی نقدینگی را کم داشتیم. اتفاقی که افتاد این بود که قیمت تمام شده هزینه‌ها افزایش یافت. هم‌ ناچاریم اعتبار تملک دارایی سرمایه را مقداری خرج این کنیم و هم صرف جبران سود تسهیلات و تملک می‌شود. دو سال است 62 هزار میلیارد در تملک دارایی سرمایه داریم.
مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی افزود: در قانون بودجه سال 97 و 98 بند وصول مالیات مطرح کرده در مکان‌هایی که فعالیت صورت می‌گیرد، این مالیات باید برای همان مکان باشد. در استان بیش از 32 مورد شناسایی کردیم که فعالیت مالی در استان بوده اما وصول در مشهد و استان صورت نمی‌پذیرد. چهار مورد را به سطح استان انتقال دادیم و برای 29 مورد دیگر مکاتبه کردیم. بسیاری از واحدهای تولیدی در مرکز تمکین نکردند.
وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها باید از سامانه ستاد استفاده کنند و خریدهای خود را انجام دهند. بالای 90 درصد دستگاه‌ها از اجرای این قانون اعلام نارضایتی می‌کنند زیرا قیمت بیشتر است. قانون‌گذار بیان کرده ‌کلیه معاملات باید از طریق این سامانه انجام شود. پیشنهاد این است تنها معاملات عمده باشد و معاملات جزئی و متوسط را حذف کنیم.
فرسوده‌ترین واحدهای مسکن روستایی کشور در خراسان رضوی است
در ادامه رضا موسوی‌نیا، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی، اظهار کرد: در بحث مسکن مهر 20 هزار سهمیه مربوط به بنیاد مسکن بوده و در شهرهای زیر 250 هزار نفر احداث شده اما‌ مشکل عمده خدمات زیربنایی مانند مکان‌های آموزشی و بهداشتی است. از معاون‌ وزیر و وزیر درخواست کردیم اما نتیجه نگرفتیم.
وی اضافه کرد: در خدمات روبنایی نیز مشکل داریم. مشکل نبود و کمبود قیر نیز هست. واگذاری زمین طرح اقدام ملی برای زیر 100 هزار نفر به بنیاد مسکن مکلف شده که نیاز به تامین زمین دارد. 450 هزار مسکن روستایی در استان داریم که فرسوده‌ترین واحدهای مسکن روستایی در کشور بوده که یک‌سوم واحدها مقاوم و دوسوم غیر مقاوم است. واحدهای روستایی ما به لحاظ استحکام بنا فرسوده است.
موسوی‌نیا بیان کرد: 3 هزار واحد نیاز به بازسازی دارد که وام بازسازی با رقم 40 میلیون تومان، 10 میلیون تومان بلاعوض احداث و 6 و 12 میلیون تومان بلاعوض اسکان موقت داده می‌شود. این رقم باید افزایش یابد. مسکن‌های محرومین در بخش‌های دیگر ساخته شد اما به استان ما اختصاص پیدا نکرد. برای آن‌ها وام 40 میلیون با 25 میلیون بلاعوض دولتی است که اگر این میزان به روستاها اختصاص یابد، در مسکن روستاها بسیار موثر است. 3 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی سیل نیاز داریم. سال گذشته برای طرح هادی و بازنگری 20 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد اما عقب‌ماندگی از قبل تقسیم استان بوده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عصبانیت نمایشگاه‌داران از کاهش قیمت‌ خودروهای خارجی

رفع نابسامانی‌های اقتصادی با حمایت از صادرکنندگان

طرح های اشتغالزای روستایی و عشایری خراسان شمالی نظارت می شود

نظارت بر اشتغال روستایی خراسان شمالی شدت گرفت

رتبه نخست خراسان شمالی در پرداخت تسهیلات روستایی

عناب را وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی کنیم

کاهش 14 درصدی میزان صادرات کالا در خراسان شمالی طی امسال

تسهیلات ارزان‌ قیمت برای فراوری زرشک در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد

هزار و 820 تن هزار ماهی در سبزوار تولید شد

‌سیل زدگان؛ نگران بارش باران‌های پاییزی

افزایش میزان سوددهی صندوق ذخیره فرهنگیان

شناسایی 21 کانون بیماری تب برفکی در خراسان شمالی طی امسال

گوجه‌فرنگی‌های خراسان‌رضوی مصرف کارخانه‌ای دارند

احداث 150 هکتار بارگاه زرشک در خراسان جنوبی

کمیته امداد خراسان شمالی بیش از 531 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال داد

پیش بینی برداشت بیش از 19 هزار تن زرشک در خراسان جنوبی

بانک مسکن خراسان شمالی بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

میوه‌های پاییزی در بازار مشهد؛ فراوان اما گران

بیشترین مزارع کشت زیره کشور در خراسان رضوی است

356 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در سبزوار پرداخت شد

از گسترش صنایع کم آب تا فرآوری معادن

افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر در خراسان شمالی

بانک مسکن خراسان شمالی بیش از 1461 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

حضور بازرسان سازمان بهداشتی جهانی دام در خراسان شمالی طی هفته جاری

پرونده ریزش معدن طبس در مرحله تحقیقات مقدماتی است

مرزبانی مانع ورود کامیون‌ها به مرز میلک می‌شود

گوجه‌فرنگی‌های استان مصرف کارخانه‌ای دارند

توصیه های دامپزشکی خراسان شمالی به عشایر در فصل کوچ

مکان‌یابی اراضی مناسب راه‌اندازی شهرک‌های صنفی سوغات و پوشاک در مشهد

چالش‌هایی که عناب را از قلم می‌اندازد

اشتغالزایی برای بیش از 1800 نفر در حوزه اصناف خراسان جنوبی

توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ادامه حیات کشاورزی است

مروارید سرخ با بسته‌بندی می‌درخشد

جریمه 441 میلیارد ریالی مؤدیان مالیاتی/بخشودگی جرائم تا پایان مهر

180 تن مواد معدنی مکشوفه از معدن" آلبلاغ" در مزایده فروخته شد

آغاز ساخت کارگاه تولید کاشی سنتی خراسان شمالی در شیروان

واریز 460 میلیارد ریال عوارض به حساب شهرداری‌های خراسان شمالی

سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

14 درصد تخم مرغ کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود

خراسان رضوی رتبه نخست تولید آلو در کشور را دارد

اتحادیه زعفران نقشی در تعیین حق‌الزحمه کارگران فراوری این محصول ندارد

2300 میلیارد ریال به سامانه‌های نوین آبیاری خراسان رضوی اختصاص یافت

حجم تولید انار در خراسان رضوی 70 هزار تن برآورد شد

کمیسیون تنطیم بازار شهرستان نهبندان

50 دکل مخابراتی در روستاهای خراسان شمالی ایجاد می شود

شکوفایی اقتصادی را برای ایران و ترکمنستان رقم بزنیم

خراسان شمالی یک درصد شکر کشور را تامین می‌کند

آغاز برداشت چغندرقند در خراسان شمالی

ایران رتبه سوم تدوین استانداردهای نانو را دارد

استاندارد سازی کالا در کشور تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله دارد